banner279
banner246
22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:15
Akpolat; 19 Mayıs ışığı, yolumuzu aydınlatıyor

Beşiktaş’ta 19 Mayıs kutlamaları sabahın erken saatlerinde başladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, ilk olarak Atatürk, Cumhuriyet ve Demokrasi Anıtı önünde gerçekleştirilen resmi törene katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından çelenk sunan Akpolat, daha sonra Yenilevent Anadolu Lisesi’ndeki resmi törende gençlerle bir araya gelerek bayramlarını kutladı. ‘Beşiktaş Özgür Pedalları-Minik Pedallar Büyük Yarınlar’ projesiyle Beşiktaş’ta düzenlen bisiklet turuna katılan öğrencilerle buluşan Akpolat, öğrencilere ödüllerini takdim etti. Etiler Sanatçılar Parkı’ndaki Aslım ve REDD konserlerine katılan Akpolat,  düzenlenen 100. Yıl yürüyüşü ile Beşiktaşlılarla buluştu. Barbaros Meydanı’nda Beşiktaşlılara seslenen Akpolat, ‘Atamızın bıraktığı mirasa kararlılıkla sahip çıkacağız’ dedi.

‘Yeni başlangıçlar gençlerle mümkündür’

Akpolat konuşmasının devamında şunları söyledi; Bundan tam 100 yıl önce bugün Ulu Önder Mustafa Kemal, Kurtuluş savaşını başlattı. 16 Mayısta Beşiktaş’tan, bu iskeleden, buradan Bandırma Vapuru’na bindi ve Samsun’a doğru yola çıktı. Dolayısıyla biz Beşiktaş’ta yaşayanların hemşerilerimin, komşularımın, burada yaşayan bütün yöneticilerimin bu sorumlulukla hareket etmesi gerekiyor. Mustafa Kemal giderken annesini ve kız kardeşini Beşiktaş’a, Beşiktaşlılara emanet ederek gitti. Dolayısıyla bizler bulunduğumuz yerlerde, bulunduğumuz koltuklarda bu sorumlulukla hareket edeceğiz, bu bizim sorumluluğumuz. Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Mustafa Kemal gençlere hediye etmişti. Çünkü şunun çok iyi farkındaydı. Yeni bir başlangıç ancak gençlerle mümkündür. Kim söylüyor yeni bir başlangıç diye? Seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun dediği gibi, ‘Her şey çok güzel olacak’.  Yepyeni bir başlangıç, yeni nesil belediyecilik, yeni bir yönetim anlayışını hayata geçireceğiz. Bulunduğumuz her yerde şeffaf, denetlenebilir, hesap verebilir bir yönetim anlayışını bu dönem hayata geçireceğiz.

‘Çağdaş, modern, Atatürkçü değerler bizlere yol gösterecek’

17 günlük bir süreç yaşadık. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde gençlerimize, öğrencilerimize ulaşım hizmeti ücreti 85 liraydı.  Ne yaptık ilk icraat olarak bunu 50 liraya düşürmek için teklif sunduk ve sonrasında 40 liraya kadar düşürdük. İlk önerdiğimizde, ‘Buna kaynak nereden bulacaksınız?’  dediler. Bir sonraki toplantıda 40 lira olsun diye kendileri önerge verdiler. Çaldılar diyorlar ama farkındasınız sloganlarımızı bile kopyaladılar. Her şey çok güzel olacak diyoruz, onlar daha güzel olacak diyorlar.  Bizler şunun çok iyi farkındayız, bizler yani demokrasiye, insan haklarının üstünlüğüne inananlar şunu çok iyi biliyoruz. Yönetenler, iktidar gücünü elinde tutanlar, iktidar gücünü kullanarak her şeyi ele geçirebilir, her şeyi çalabilir. Ama bir tek şey hariç o da bu halkın umudu, bu halkın umudu Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Çünkü CHP Kuvayi Milli’yeden itibaren Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Dolayısıyla bu ülkenin her kuruş toprağında CHP vardır. CHP bu ülkeyi sevenlerin tapusudur, sigortasıdır. Tam bağımsız Türkiye umuduyla yola çıkmış, hayatını kaybetmiş insanlarımız için bir sorumluluğumuz var. Bu da bu ülkeyi yaşanabilecek bir ülke haline getirebilmek. Biz de bunu hem İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’yla hem de bulunduğumuz yerleri en doğru şekilde yöneterek ele alacağız. Çağdaş, modern, Atatürkçü değerlerle yöneteceğiz. Milli bayramlarımızı daha coşkuyla tüm engellemelere rağmen kutlamaya devam edeceğiz.

‘Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz’

Artık yeni bir başlangıç var, yeni bir hikaye başlıyor. 19 Mayıs özgürlük demek, bağımsızlık demek, tam bağımsız Türkiye demek. Bizler bilimi, sanatı, sporu hayatın tüm alanına yayacağız. Neden çünkü günümüzde bir tüketim modeli dayatması var. Bizler bilimle, kültürle, sanatla uğraşırsak özgür bireyler yaratacağız. Özgür bireyler sorgulamaya geçer, bizler sorgulanabilir, denetlenebilir bir yönetim anlayışını hayata geçireceğiz. ‘’Dün dünde kaldı artık yeni şeyler söylemek lazım cancağızım’’ demiş şair. Bizler eskinin tüm siyasi akımlarını ortadan kaldırıyoruz. Kimseyi ötekileştirmiyoruz. Sadece yapacaklarımızı anlatıyoruz, yapacaklarımız çok net. Sokaklar da vatandaşlarımızın yaşadığı sorunları çözmek. Çünkü sokaklarda yaşadığımız sorunlar hangi siyasi partiye, düşünceye, ideolojiye sahip olursa olsun bu sorunlar herkesin ortak sorunu. Doyasıyla yöneticilerin sorumluluk noktası budur.

‘Kazandık yine kazanacağız’

Bizler katılımcı bir yönetim modeliyle, yeni nesil belediyeciliği sizlerle birlikte hayata geçireceğiz. Bizim en büyük vaadimiz budur bu dönemde. Hepimizin şikayet ettiği, eleştirdiği konuları çok iyi biliyoruz. Sizlerle birlikte olacağız. Sorunları kaynağından dinleyeceğiz, halk meclisleri oluşturup, kent konseyleri kuracağız. Herkesi yönetime dahil edeceğiz. Bakın çok kritik bir döneme giriyoruz çok önemli bir demokrasi seçimi. İnatla sandığa gideceğiz, sandıklarımıza sahip çıkacağız. Nasıl 17 gün boyunca sandıklarımızı 1 gün bile boş bırakmadık, aynı şekilde 23 Haziran seçimlerinde de sandıklarımızı boş bırakmayacağız. Size dayatılmaya çalışılan, size inandırılmaya çalışılan hiçbir şeye inanmayın. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ağzından çıkmayan hiçbir şeye inanmayın. Sizi bir şeye inandırmaya çalışıyorlar, sakın inanmayın. Diyorlar ki bunlar bu seçimi iptal ettirdiklerine göre bir bildikleri vardır.

‘Korkmayacağız, yürekli olacağız’

Biz bu seçimi bir kere kazandık, bir kere daha kazanacağız. Yüz kere olsa yüz kere kazanmaya devam edeceğiz. Yola çıkarken şöyle çıkmıştık, bütün toplantılarda söylüyordum. Bizler, ‘Birliğimiz ve beraberliğimizle, insan haklarına ve demokrasiye olan inancımızla yola çıkıyoruz’ dedik. Bu yol zor olacak, yorucu olacak ama bu yolun sonu halkın iktidarının kurulduğu zafer yolu olacak. Bu ülkenin okumuş aydın insanları, canları pahasına tam bağımsız Türkiye’yi savundular, hayatlarını kaybettiler. Dün Türkan Saylan’ı andık kendisini rahmetle anıyorum. Bizler yürekli olacağız, sandıklarımızın başında duruyoruz. Yüz kişi sandıkların başında durabilir arkadaşlar, hiçbir problem yok. Onların sesi, onların bağırtısı sizi korkutmasın. Ne demiş Mevlana, ‘’Ahlaksızların bağırışlarıyla, yürekli yiğitlerin naraları tilki ile aslanın sesi gibi meydandadır’’ demiş. Bu ülke çok yürekli yiğitler yetiştirdi. Türkan Saylan’ları, Ahmet Taner Kışlalı’ları, Deniz Gezmiş’leri, İsmet İnönü’leri, Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştirdi. Onun 19 Mayıs’ta ki ışığı bizim yolumuzu aydınlatıyor. Aydınlatmaya devam edecek nefes aldığımız sürece dünde bugünde yarında onun değerlerini koruyup, yüceltmeyi devam edeceğiz.

‘Ekrem Başkanımızın selamı var; Her şey güzel olacak’

Bulunduğumuz her yerde. İnsanların en hayırlısı, bulunduğu yerlerde görevini en iyi yapandır. Dolayısıyla öğrenciysek derste, doktorsak hastanede, yöneticiysek bulunduğumuz her yerde bu değerleri savunacağız. Biz bunları yerine getirdiğimiz de Atatürk’ü çok iyi anmış olacağız. Ben sizlerle gurur duyuyorum, bizlerle beraber olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Belediyemizin kapısı herkese açık değerli dostlar. Sokakta, mahallede hangi sorunu yaşarsanız yaşayın gelin bizimle konuşun. 23 Haziran’dan itibaren halk meclislerimizi kuracağız, herkesin sorunlarını mahalle mahalle dinleyip sizlerle birlikte çözümler üreteceğiz. Sizler bu sürecin tamamında olacaksınız. Hem Beşiktaş’ta hem İstanbul’un tamamında hep birlikte olacağız. Ben CHP iktidarında Sayın Ekrem İmamoğlu’nun tekrar seçildiği CHP iktidarında bütün Beşiktaşlı komşularımın, hemşerilerimin daha özgür, daha insanca yaşayacağına olan inancımla hepinizi selamlıyorum. Saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum iyi ki varsınız. Ve son olarak Ekrem Başkanımızın hepinize selamları var. Ve 17 gündür yaptıkları bundan sonraki yapacaklarının en iyi işareti. Ve sizlere en önemli mesajı, ‘Her şey çok güzel olacak’

FİDAN UĞUR-KENT YAŞAM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner285

banner272