07 Mart 2017 Salı 13:20

İSTANBUL (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Aras Kargo Üst Yöneticisi (CEO) Evrim Aras, "Aras Kargo olarak bizim de gönüllü destekçisi olduğumuz İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı projesi kapsamında yapılan ankete göre kadınların yüzde 75'i hayatında en az bir kere şiddete maruz kaldığını, yüzde 17'si kocalarından ekonomik şiddet gördüğünü söylüyor." ifadelerini kullandı.

Aras, Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada kadınların iş hayatında daha aktif olmalarının, ülkelerin gelişmişlik düzeyi üzerinde çok önemli etkilerinin olduğu herkes tarafından kabul edildiğini kaydetti.

Hem Aras Kargo hem de TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, Türkiye'deki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Aras, şunları kaydetti:

"Aras Kargo'da fırsat eşitliğinin ötesine geçecek uygulamalarla kadın istihdamını artırmaya, kadınların, annelerin iş yaşamlarını kolaylaştıracak önlemler almaya ve kadın girişimciliğini desteklemeye devam ediyoruz. Bunun için BM'de Kadınların Güçlenmesi prensiplerine imza atan ilk ve tek Türk kargo şirketiyiz. Ancak biliyoruz ki kadınlara yönelik öncelikli çözülmesi gereken konulardan biri de özellikle aile içi şiddettir.

Sabancı Üniversitesi - TÜSİAD iş birliğiyle Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları Geliştirme ve Uygulama Rehberi hazırlandı. Son derece hassas olduğumuz konuların başında geldiği için Aras Kargo olarak, rehber projesinin pilot uygulamasına gönüllü olarak katıldık. Bu rehber ışığında, aile içi şiddet konusunda bir şirket politikası oluşturmak üzere çalışmalara başladık. Projeye dahil olurken en öncelikli amacımız, Türkiye'nin dört bir yanında 12 bine yakın çalışanı olan bir şirket olarak, ulaşabildiğimiz hiç de sayısı yadsınamayacak 60-70 bin kişilik bir ekosisteme bu konuda farkındalık yaratmak. Toplumların daha iyi bir seviyeye gelmesi için kadınların kendi gücüne sahip çıkması lazım"

"Bunun için de farkındalık önemli. Erkek ve kadının ikisinin de farkli özellikleriyle tamamlayıcı olması ve birbirlerine saygı duyarak el ele ilerlemesi gerekiyor." yorumunu yapan Aras şunlara vurgu yaptı: " Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitici eğitimlerini tamamladığımız ve uygulama rehberini oluşturduğumuz proje kapsamında ilgili politikaların oluşturulması ve çözüm mekanizmalarının belirlenmesi üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için Türkiye Kadın Dernekleri ile protokol imzalama aşamasındayız. Bu iş birliği ile 81 ilde çalışanlarımız veya aile bireyleri aile içi şiddet gördüğünde derneğin yardım hattından destek alabilecekler. Gerekli görülen yerlerde dernek vasıtası ile psikolog desteği dahi sağlayacağız."


- "Her 3 kadından biri eğitimsiz"


TÜİK'in son işsizlik rakamlarına göre her 3 genç kadından birisinin hem eğitimsiz, hem işsiz olduğunu hatırlatan Evrim Aras, kadınların daha güçlü olabilmesi için iş hayatındaki fırsat eşitliğinin önemine dikkati çekti.

Aras, "Aras Kargo olarak bizim de gönüllü destekçisi olduğumuz İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı projesi kapsamında yapılan ankete göre kadınların yüzde 75'i hayatında en az bir kere şiddete maruz kaldığını, yüzde 17'si kocalarından ekonomik şiddet gördüğünü söylüyor." ifadelerini kullandı.

Özellikle son 5 yılda kadınların sahip olduğu işletme sayısında yüzde 90 artış olduğunu bildiklerini kaydeden Aras,"Ancak hem yaşam standartlarının hem de çalışma motivasyonlarının yükselmesi için sunulan imkanların/kazançların da artırılması büyük önem taşıyor. OECD'nin son verisine göre ise Türkiye'de kadınlar günde 6 saat ev işleriyle meşgul oluyorlar. Çocuk, temizlik, bulaşık, yemeğe ayrılan zamanda kadınlarımız maalesef diğer ülkelere göre birinci sırada yer alıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Aras, OECD'nin araştırmasına göre kadın-erkek ücret eşitsizliğinde de Türkiye ilk sıralarda yer aldığını ve kadınlar aynı işi yaptıkları erkek meslektaşlarına göre yüzde 20.1 daha az kazandığını belirtti.

Dünyadaki var olan işin yüzde 66'sı kadınlar tarafından yapıldığını ama buna karşılık dünya gelirinin sadece yüzde 10'u kadınlara ait olduğunu kaydeden Aras, "Bu oranların kadınların lehine artırılması ve kadına şiddete son verilmesi için hepimizin elini taşın altına koyması lazım. Biz TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Aras Kargo olarak gereken her türlü adımı atmaya hazırız. Tüm iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarından aynı desteği bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner183