İşsiz sayısı dünyada 202 milyona ulaştı
Türkiye İş Kurumu Hukuk Müşaviri Mehmet Kurt, dünya genelinde işsiz kişi sayısının 202 milyona ulaştığını ifade etti.

Kahramanmaraş'ta iş arayanlarla işverenleri buluşturmak amacıyla bu yıl 3.sü düzenlenen Kahramanmaraş İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (KAMİF), düzenlenen törenle açıldı. Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü'nün, Ticaret Odası ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi iş birliğiyle düzenlediği fuar, şehrin önde gelen büyük firmalarını bir araya getirdi.

Fuarın açılışına katılan Türkiye İş Kurumu Hukuk Müşaviri Mehmet Kurt, işsizliğin ülkelerin en önemli sorunları arasında yer aldığını belirtti. Dünya genelinde işsiz kişi sayısının 202 milyona ulaştığını ifade eden Kurt, “İşsizlik yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın en önemli sorunlarından biridir. Küresel ölçekte yaşanan krizlerle birlikte en gelişmiş ülkelerde dahi milyonlarca insan işsiz kalmaktadır. Küresel ekonomik krize rağmen, son dönemde reform niteliğinde alınan tedbirlerle ekonomimizi büyümeye devam etmekte ve bu sebeple krizden en az etkilenen ülkelerden biri durumunda olmaktayız. Dünyada işsizlik sayısı 202 milyona ulaşmıştır. Önümüzdeki 4 yıl içinde de 215 milyona ulaşması öngörülmektedir.” dedi.

Konuşmasını, AB ve dünya ülkelerinde işsizlik oranlarını aktararak sürdüren Kurt, "2014 yılı verilerine göre Euro bölgesinde işsizlik oranı yüzde 11,5, Avrupa Birliği'nde yüzde 10,2, İspanya'da yüzde 24,5, Yunanistan'da yüzde 26,5, Fransa'da yüzde 10,3, İtalya'da yüzde 12,7, Portekiz'de ise yüzde 14,1 seviyesindedir. Gelişmiş ülkelerde durum böyle iken 2015 Temmuz dönemi TÜİK verilerine göre Türkiye'deki işsizlik oranımız 9,8'dir. Bu rakamlar açıkça şunu göstermektedir ki işsizlik oranları üzerinden hem AB, hem de ABD ülkelerine nispeten daha iyiyiz. Elbette bu hiç bir problemimizin olmadığı anlamına gelmemektedir.” diye konuştu.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılının ilk 8 ayında 633 bin 525 kişiyi işe yerleştirdiğini dile getiren Kurt, bu konuda da şu bilgileri verdi: “Ekonomik kriz öncesi, Temmuz 2008'den bu yana iş gücümüz, 24 buçuk milyondan 30,3 milyona çıkmıştır. İstihdamımız 22,1 milyondan 27,3 milyona çıkmıştır. İş gücüne katılma oranımız 48,4'ten 52,4'e çıkmıştır. Kadınlarımızın iş gücüne katılma oranı ise yüzde 26'dan 32,4'e yükselmiştir. En önemlisi uzun zamandır mücadele ettiğimiz kayıt dışı istihdamda kayda değer başarılar sağlanmış, 2002'de yüzde 52 olan kayıt dışı istihdam bugün itibariyle yüzde 35'e gerilemiştir. Tüm bu olumlu sonuçların alınmasında İşkur çok önemli görev ve sorumluluklar üstlenmiştir. Büyük bir sorumlulukla faaliyetlerinin kapsamını genişleten ve verimliliğini arttıran kurumumuz, milyonları aşan işsizimizin kendi aşını, ekmeğini kazanmasına vesile olmuştur. 2003 yılında 65 bin kişinin istihdamına aracılık eden İşkur, 2013 yılında 671 bin 578 kişiye, 2015'in ilk 8 ayında ise 633 bin 525 kişiyi işe yerleştirmiştir. 2015 yılı Ağustos sonu itibariyle mesleki eğitim kurslarına 120 bin kişi alınmış, işbaşı eğitim programlarından 96 bin kişi faydalanmış, girişimcilik programlarından 25 bin kişi, toplum yararına programlarından ise 263 bin kişi faydalanmıştır.”

Kahramanmaraş Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ali Yüce ise Türkiye'nin en önemli problemlerinden birinin işsizlik olduğuna dikkat çekti. Yüce, fuar organizasyonuyla iş verenlerle iş arayanları bir araya getirdiklerini dile getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner258

banner241

banner245

banner183