BAŞKAN KERİMOĞLU "GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANIYOR"

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun 1989 yılında hizmete giren Bakırköy Spor Vakfı Sosyal Tesisleri için aldığı yıkım kararına tepki gösteren Bakırköylüler “Başkan görevini kötüye kullanıyor, görevden alınmalıdır” açıklamasını yaptılar

BAŞKAN KERİMOĞLU "GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANIYOR"

1989 yılında kurulan ve 22 yıl profesyonel liglerde mücadele ederek, günümüzde amatör lig de yaşam mücadelesi veren Bakırköy Spor’a destek olması amacıyla, dönemin belediye başkanı Naci Ekşi tarafından kurulan Bakırköy Spor Vakfı’na, belediye tarafından gönderilen yıkım tebligatı nedeniyle vakıf yöneticileri basın açıklaması yaptı. Vakıf salonunda bir araya gelen Bakırköylüler, Başkan Kerimoğlu’nun görevini kötüye kullandığı konusunda fikir birliğine vararak, bundan sonra nasıl hareket edecekleri noktasında düşüncelerini paylaştı.

Geçmiş dönem belediye başkanlarının ve mevcut başkan Bülent Kerimoğlu ve meclis üyelerinin de davet edildiği toplantıya, sadece geçmiş dönem belediye başkanı A. Ünal Erzen katıldı.

Başkan Kerimoğlu’nun göreve geldiği günden beri vakıfla uğraştığını ve görevini kötüye kullandığını düşündüğünü söyleyerek basın açıklamasına başlayan Vakıf Başkanı Naci Ekşi, yaklaşık iki yıldan beri devam eden sorunları ve günümüze gelene kadar yaşanan süreci anlattı. Ekşi, bundan sonra nasıl bir yol izleyeceklerine dair katılımcılarla fikir alış verişinde bulundu.

ARSA DA, İLAVE YAPILARDA BELEDİYEYE AİTTİR!

Naci Ekşi, Bakırköy Belediyesi tarafından inşa edilen tesiste kiracı konumunda olduklarını ve 2003 yılında yapılan yap-işlet-devret modeli ile, ilave yerlerin belediye kontrolüyle yapıldığını; arsanın da, yapıların da belediye ye ait olduğunu, ruhsat verme yetkisinin de belediyeye ait olduğunun altını çizdi.

Naci Ekşi, uzun bir süreden beri tesisin boşaltılması için belediye ile işletmeci arasında kriz yaşandığını ve belediyenin buraya tahliye yazısı yolladığını söyledi. İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne açılan dava sonucu kararın iptal edildiğini, belediyenin bu kez de iş yeri çalışma ruhsatını iptal ettiğini ve mühürlediklerini belirtti. İptal kararı da İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nce bozulunca uygulanan mühür işleminin kaldırıldığını ve bu süre zarfında neden sessiz kaldıklarını da anlattı.

Başkan Kerimoğlu’nun yanlış bilgilendirilmiş olabileceğini düşündüklerinden dolayı, avukatlar aracılığı ile bilgilendirildiğini, kendisinin de görüştüğünü söyleyen Naci Ekşi, Başkan Kerimoğlu’nun kendisine, “Siz benim siyasi büyüğümsünüz. Ben hiç öyle bir şey yaparmıyım” dediğini ve buna rağmen yıkım kararını gönderdiğini söyledi. Salondan yükselen “Yalancııı” tepkilerinin ardından, gece saat 03:00’da vakıf önünde nöbet tutacağını söyleyen Bakırköylülere, “Böyle bir davette bulunmuyorum. Bu saatten sonra ne yapacakları önemli değil ama bir gerçek var ki, görevi kötüye kullanıyor” dedi.

Vakfı geliştirmesi amacıyla belediye başkanlarının vakıf başkanı olduğunu, 2014’te göreve geldikten sonra Başkan Kerimoğlu’nun da başkanlık görevine geldiğini ama çeşitli bahanelerle istifa ettiğini söyleyen Ekşi, “Başkan göreve geldiğinde uluslararası bir denetim firması seçilerek vakfımız her konuda denetlenmiş ve buna karşılık Başkan Kerimoğlu, katıldığı bir toplantıda teşekkür dahi etmiştir. Ama gel gör ki bu teşekkürden 5-6 gün önce vakfa tahliye kararı göndermiş. Bunu öğrenen üyeler tepki gösterince vakıf başkanlığından istifa etmiştir” dedi. Kendisinin Başkan Kerimoğlu’nun istifasından sonra kongreyle seçildiğini söyleyen Ekşi, “Başkan gördüğü tüm aksaklıkları düzeltebilirdi. Neden düzeltme yoluna değil de, yıkıma gittiğini bilmiyoruz ama bildiğimiz şey şu ki yanlış yapıyor” dedi.

BELEDİYE KENDİ MALINI KAÇAK DİYE YIKACAK!

Cuma günü saat 16:00’dan sonra encümen kararıyla yıkım kararının kendilerine geldiğini ve duyumlarına göre bu gece saat 03:00’da kendi malını kaçak diye yıkacaklarını öğrendiklerini söyleyen Naci Ekşi, geçmiş dönem belediye başkanı Ateş Ünal Erzen’in desteği ile Kavaklı Park’tan aldıkları kira gelirinden de yasa dışı men edildiklerini söyledi. “Bu güne kadar kışkırtıcı olan olmayalım diye sesimizi çıkarmadık. Aynı partiye mensup olduğumuz için partimize zarar vermek istemedik. Ama Kavaklı Park konusunda da eksik evrak vererek kaymakamı yanılttılar ve o zaman da görevini kötüye kullandı” dedi.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMANIN CEZASI, GÖREVDEN ALINMAKTIR!

Şikayetçi olup, ceza almasına sebep olmamak için bir girişimde bulunmadıklarını ama artık insanların isyan ettiğini söyleyen Ekşi, “Görevini kötüye kullanmanın cezası görevden alınmaktır. Bu günlerde gündemde olan görevden alınmalara karşın, genel merkez bir girişimde bulunmuyorsa, Bakırköylülerin sesine kulak vermiyorsa bizlerinde yapacak bir şeyi kalmamıştır” diyerek devam etti.

İl Başkanı Cemal Canpolat’la görüşerek durumu anlattığını, siyasi her yola baş vurduğunu ve son olarakta Kemal Kılıçdaroğlu’nu cep telefonundan aradığını ama cevap vermediğini ifade etti. Buna karşılık Kılıçdaroğlu’nun danışmanını arayarak durumu anlattığını ve Bakırköy’de olanlardan ötürü artık belediyenin değil, partinin zarar gördüğünü anlattığını söyledi.

Salonda alkışlayan katılımcılara açıklamalarıyla devam eden Ekşi, Başkan Kerimoğlu’na seslenerek,“Bakırköy dışından geleceksin, Bakırköylü seni bağrına basacak ve sen buna karşılık Ateş Ünal Erzen’in yaptığı eserlerin önünde poz vererek hizmet ediyorum diyeceksin. Dışarıdan gelen meclis üyelerinle Bakırköylü olmayacak, Bakırköyün değer yargılarını anlayamayacak ve değerlerine saldıracaksın. Peki bu nasıl bir hedeftir. Bu görevi kötüye kullanmaktır” diye konuştu.

CHP’DEN İSTİFA KARARI ALDILAR!

Bakırköy Spor Vakfı Başkanlığı görevinde bulunan eski belediye başkanı ve 19. Dönem Milletvekili Dr. Kemal Naci Ekşi, mensubu bulunduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nden de ailece istifa etme kararı aldıklarını ifade etti.

Bakırköy Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin bir yerlerden gelip Bakırköylüleri idare etmesinin önünü almak için de, ilçe sakinleri olarak nasıl bir organizasyon içinde olacaklarına dair konuşan Naci Ekşi’nin konuşmaları sık sık katılımcıların alkışlarıyla kesildi. Katılımcılar kendi başkan ve meclis üyerini nasıl kendileri seçecekleri konusunda önerilerde bulunurken, bunun geç bile kalınmış bir karar olduğunu söylediler.

GENEL BAŞKANI EKSİK EVRAKLARLA YANILTABİLİR AMA BİZİ ASLA!

“Ne ben, ne de bir akrabam sivil toplum kuruluşları dışında hiç bir görevde olmayacağız. O görevden gitsin biz geleceğiz de demiyoruz. Pazartesi itibari ile ailece partiden istifa ediyoruz” diyen Naci Ekşi, “Genel Başkanımızı eksik evraklarla yanıltabilir ama Bakırköylü'yü asla” dedi.

Başkan Kerimoğlu’nun, Bakırköy'ü daha fazla tahrip etmemesi için bundan sonra her türlü idari davayı açacaklarını ve görevden alınıp Bakırköy'ün kurtulması için her türlü mücadeleyi yapacaklarını belirten Naci Ekşi’nin bu sözleri üzerine salonda alkış tufanı koptu.

Konuşmasını sürdüren Ekşi, “Ismarlama adam hiç bir yere sığmamış Bakırköy'e gelmiş. Bu kadar şey oluyor, kimsede ne oluyor diye sormuyor. Genel Başkan da bunu sormuyorsa bizim bu partide mücadele etmemizin anlamı yok” diyerek devam etti.

Karşılıklı soru cevaplarla süren toplantıda konuşan Çevre Dostları Derneği Başkanı Ülker Durukan, Bakırköy’de park ve bahçelerin de tahrip edildiğini, açtıkları davaları kazandıklarını ve ilçenin talan edildiğini söyleyerek, “Bakırköy Belediye Başkanı ile birlikte bu alan üzerinde vakıf yöneticilerinin ve İş Adamları Derneği Başkanı Salim Yılmaz’ın ve bir çok kişinin proje yaptığı, bu konuda da anlaşamadıkları için bu durumların yaşandığı söylentisi dolaşıyor. Bu konuya da açıklık getirirmisiniz” dedi.

Sorudan dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Naci Ekşi, BİAD Başkanı Salim Yılmaz’ın bu görüşmede olmadığını, vakfı iyileştirme çalışmaları doğrultusunda Başkan Kerimoğlu ile fikir alışverişinde bulunduklarını ve başkanın da spor hastanesi yaparak alanı projelendirdiğini söyledi. Sonrasında tüm bunların rafa kaldırılarak bu işlemlerin yapıldığını belirtti.

Toplantının devam ettiği sırada belediyeden telefon geldiğini söyleyen bir yönetici, “Yıkımdan vaz geçilmiş. Meclis Üyesi Selim Malgaz ve Güral Kuyumculuk sahibi Kenan Güral telefonla arayarak haber verdi” dedi. Bunun üzerine tepki gösteren Bakırköylüler, neden Başkan Kerimoğlu değil de, meclis üyesinin aradığını ve Bakırköy’de kuyumculuk yapan bir kişinin ne yetkisi olduğunu sorarak tepki gösterdi. Bakırköylüler vakıf önünde gerekirse nöbet tutacaklarını söyleyerek toplantıyı bitirdi.

Yaşananlarla ilgili hiç bir açıklama yapmayan geçmiş dönem belediye başkanı Ateş Ünal Erzen, yaşananlardan büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

Selvi Sarıtaç / Mahmut Erdinç / Kent Yaşam Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner258

banner241

banner245

banner183