Göç eden insan sayısı son 15 yılda yüzde 33 artarak 232 milyona ulaştı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, 2015 yılı dönem başkanlığını Türkiye’nin üstlendiği Küresel Göç ve Kalkınma Forumu (GFMD) Zirvesi’nde, dünya işverenlerinin ‘göç’...

Göç eden insan sayısı son 15 yılda yüzde 33 artarak 232 milyona ulaştı
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, 2015 yılı dönem başkanlığını Türkiye’nin üstlendiği Küresel Göç ve Kalkınma Forumu (GFMD) Zirvesi’nde, dünya işverenlerinin ‘göç’ konusunu masaya yatırdıklarını ve işveren kesiminin bundan sonra göç ve göçmenler sorununa daha kurumsal yaklaşacağını bildirdi.

“Dünyada yaklaşık 232 milyon insan, doğdukları ülkeden farklı bir ülkede yaşıyorlar” diyen Kiresepi, “Türkiye gibi göçte kaynak, hedef veya transit konumunda olan tüm ülkeler uluslararası göçten etkileniyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ü, yani yaklaşık 232 milyon insan, doğdukları ülkeden farklı bir ülkede yaşıyorlar. Bu rakam 2000 yılında 174,5 milyondu. Yani göç eden insan sayısı 15 yılda yüzde 33 ya da başka bir deyişle üçte bir oranında arttı. Dünyada göç eden insan sayısı son 15 yılda yüzde 33 artarak 232 milyona ulaştı. Bu sorunu işverenler olarak göz ardı edemeyiz.” dedi.

300 STK’DAN HÜKÜMETLERE TAVSİYELER

Zirvede ele alınan konulara ve işverenlerin sürece aktif katılımı konusunda yazılı değerlendirme yapan Kiresepi, zirvenin ilk iki gününde düzenlenen ‘Sivil Toplum Günleri’nde, 300’ü aşkın sivil toplum kuruluşunun göç ve kalkınma konularında hükümetlere sunulacak tavsiyeleri belirlediğini söyledi. Kiresepi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açılışını yaptığı ‘Ortak Alan Toplantısı’ kapsamında gerçekleşen ve oturum başkanlığını yaptığı ‘Göçmen İşçilerin İstihdamı Konusunda Ortaklıklar ve Eylemler’ başlıklı oturumda da hükümet, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin işgücü piyasasındaki hareketlilik konularındaki görüşlerini dile getirdiğini aktardı.

HER YIL ‘İŞVERENLER TOPLANTISI’ DÜZENLENECEK

Zirve kapsamında işveren kesiminin GFMD sürecine katılımının kurumsal bir statüye kavuşturulması amacıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Kiresepi, şöyle devam etti: “Türk İşverenlerini toplantıda TİSK temsil etti. TİSK adına katıldığım toplantıda, Uluslararası İşveren Örgütü (IOE) Kıdemli Danışmanı Frederick Muia, IOE Stratejik Ortağı Fragomen Şirketi Temsilcisi Ellen Yost ve Oracle Başkan Vekili Karl Cox gibi değerli isimler yer aldı. Beceri hareketliliği, beceri uyumluluğu konusunda inovatif politikalar ortaya konulması, işe alım süreçleri ve bilgi teknolojileri ile gıda, içecek ve turizm sektörleri açısından göçmen işçiler hakkındaki yasal mevzuat konularını ele aldık. İşverenlerin sürece aktif ve kurumsal düzeyde katılımı için bazı kararlara imza attık.”

“Göç ve göçmen sorunu artık küresel bir sorun. Bu sorunun küresel ekonomideki önemi her geçen gün artıyor. Rakamlar çok çarpıcı. Dünyada göç eden insan sayısı son 15 yılda yüzde 33 artarak 232 milyona ulaştı. Göç ve kalkınma konusunda Avrupa’nın ve dünyanın iş birliği içinde olması ve ortak akılla hareket etmesi gerekiyor” şeklinde konuşan Erol Kiresepi, zirvede işveren kesiminin sürece kurumsal katılımı için yapılan toplantıda alınan kararları ise “Toplantıda, işveren temsilcilerinden oluşan ‘GFMD İşveren Danışma Grubu’ oluşturulmasına karar verildi. Her yıl ekonomi ve göç politikaları konularında belirlenecek bir tema çerçevesinde ‘GFMD İşverenler Toplantısı’ düzenleyerek, konuyu tekrar dünya gündemine taşıyacağız. GFMD Zirvelerinde işveren kesiminin ev sahipliğinde düzenlenecek oturumların düzenleyerek, durumu analiz edeceğiz ve yeni politikalar, uygulamalar geliştirilmesi için çalışacağız. Ayrıca toplantıda sürecin daha etkili yönetiminin sağlanması için GFMD nezdinde işveren temsilinin IOE koordinatörlüğünde sağlanması kararı da alındı.” diye aktardı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner258

banner257

banner241

banner245

banner183