banner279
banner246
07 Ağustos 2014 Perşembe 12:46
Alevi dernekleri: Yeter artık!
banner290
Gazi Cemevi'nde düzenlenen basın toplantısına Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Necdet Saraç, İnançtan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı dede Baki Düzgün ve Gazi Cemevi Başkanı dede Veli Gülsoy katıldı. Açıklamada "Yeter artık, bu olayları derhal bitirin! Taşı ilk kimin attığı kuşkusuz önemlidir ama ölümlerin, yaralanmaların, kurşunlamaların yaşandığı bir ortamda ilk taşı kimin attığı artık önemini yitirmiştir" denildi.

Baki Düzgün tarafından okunun ortak basın açıklamasında, Nurtepe'de başlayan gerilimin, Okmeydanı, Sarıgazi ve Gazi Mahallesi'nde saldırılara ve çatışmalara dönüştüğü ve İbrahim Öksüz adlı gencin hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, "Öksüz'ün ailesine başsağlığı diliyor, devrinin daim olmasını diliyoruz. Yaralanan gençlerimize buradan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Alevi öğretisi çatışmayı ve şiddeti reddeder. Dostlar, kardeşler ve müsahip güçler arasında hiçbir çatışmayı hoş görmez. Çatışmadan ve şiddetten yana taraf olmaz" ifadelerine yer verildi.

'Dost güçler arasındaki çatışmalar zuldür'

Basın bildirisinin devamında, "Gazi, Sarıgazi, Okmeydanı gibi Alevilerin yoğun olarak yaşadığı mahalleler de yaşanan olaylara, adına ister saldırı, isterseniz çatışma deyin, Alevi dedeleri olarak 'Yeter Artık diyoruz!' diyen Düzgün, "Yeter artık, bu olayları derhal bitirin! Taşı ilk kimin attığı kuşkusuz önemlidir ama ölümlerin, yaralanmaların, kurşunlamaların yaşandığı bir ortamda ilk taşı kimin attığı artık önemini yitirmiştir. Yeter artık! Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kemal Kılıçdaroğlu Alevi, Selahattin Demirtaş Zaza, Ekmeleddin İhsanoğlu yerli değil, ben ise Sünniyim' diyerek, hedef gösterdiği bir ortamda dost güçler arasında yaşanan saldırılar ve çatışmalar biz Aleviler için tam bir zuldür. Bu ülkede AKP zihniyetine inat, kini, nefreti, mezhepçiliği, ayrımcılığı ortadan kaldırmak için, farklı etnik ve inançsal kimliklerin eşit koşullarda kardeşçe yan yana yaşayacağı örnek mahaller oluşturmak varken, mahallelerimizin iktidarın istediği gibi şiddetin öne çıktığı mahallere dönüşmesi de bizim için bir zuldür" şeklinde konuştu.

'Alevi mahallelerinde gerilim istemiyoruz'

"Alevi dedeleri ve Alevi kuruluşları olarak, bu çatışmada taraf olan herkese buradan sesleniyoruz" denilen açıklamada, "Gazi Mahallesi başta olmak üzere hiçbir Alevi mahallesinde gerilim ve çatışma istemiyoruz. Çatışma ve gerilimin yarattığı karanlık ortamda yeni Uğur Kurt'lar, İbrahim Öksüz'lerin olmasını engellemek için saldırılar ve çatışmalar derhal durdurulmalıdır. Alevi mahalleri çatışmanın adresi olmaktan derhal çıkartılmalıdır. Alevi gençlerinin kaderi mezar ya da hapishane olmak zorunda değildir. Alevilerin Kürtlerle ya da Kürtlerin Alevilere karşı karşıya getirilmeye çalışılması Alevilerin, solun ve Kürt hareketinin işi olamaz. Bu iş, olsa olsa karanlık ortamlardan yararlanan provokatörlerin işidir. Taraflar mutlaka yan yana gelmeli, gerilime ve çatışmalara son vermelidir. Bunun ilk adımı da taraflar arasında gerilimi daha da arttıran saldırgan ve sert dilli açıklamalardan vazgeçmek olmalıdır. Çatışmaları kışkırtanların, sağı solu kurşunlayanların mahallerimizde uyuşturucu, fuhuş gibi karanlık işleri yapan “çeteler" olduğu, bu 'çetelere' karşı mahallemizdeki tüm Alevi kurumları ve siyasi yapıların ,demokratik kitle örgütlerinin ortak mücadele etmesi ve tavır alması bir zorunluluktur. Yaşadığımız mahallelerimiz özgür yaşam alanları olmalıdır. Yasak, baskı, taciz, tehdit ve saldırı ne uğruna bedel ödediğimiz, demokratik devrimci anlayışlarla, ne de Alevi kültürü ile bağdaşmaz… Bu çatışmalı ortamdan istifa ederek, mahallemizi ablukaya alan, taciz eden ve ev baskınları yapan polis hemen Gazi Mahallesi'ni terk etmelidir! Alevi dedeleri ve Alevi Bektaşi Federasyonu olarak biz barışın, huzurun ve kardeşliğin hakim olduğu bir Gazi Mahallesi için üzerine düşeni yapmaya hazırız. Sıra olayların taraflarında" ifadeleri yer aldı.

'Çeteleri teşvik eden buradaki polistir'

Basın açıklamasının ardından soruları yanıtlayan Düzgün, “Heyetimiz bir araştırma yaptı. Bu çeteleri teşvik eden ve yönlendiren buradaki polistir. Bu anlamda polise güvenmiyoruz. Polis mahallemizi terketmelidir" diye konuştu. Alevi mahallelerinde benzer olayların yaşandığını söyleyen Saraç "Sadece Sultangazi, Okmeydanı değil. Ankara ve Hatay'da da benzer olaylar var. Bütün Alevi mahallelerinde polis ablukası var. Bu ablukanın kaldırılması gerekiyor. Bunu yapabilecek adreste bellidir. Siyasi iktidarın bu noktada karar alması gerekiyor"diye konuştu Görüşmelerin devam edip etmediğiyle ilgili bir soruya Saraç, "Bu konuda tadaflarla görüşmemiz oldu. 1 haftadır bu görüşmeler sürüyor.Umuyoruz ve diliyoruz ki en kısa sürede bu görüşmede bir sonuç alacağız ve bu sonucu kamuoyuyla paylaşacağız. Gördüğümüz şu: taraflar da şu anda bu çatışmaların biran önce bitmesinden yanalar. Alevi dedeleri ve kurumları burada sonuç alacak taraftır. Umduğumuda söyleyeyim. Sonuç alacağız. Bu çatışmalar Gazi Mahallesi dahil olmak üzere bütün mahallelerde bitecek" yanıtını verdi. “Saldırılarda zarar gören kurumunuz oldu mu?" sorusuna Saraç, "Detaylı bir bilgi vermemiz mümkün değil. Çünkü iddialar çok fazla ama tarafları yanyana getirerek bu konuya da bir açıklık kavuşturacağımızı düşünüyoruz. Evet basına da yansıdı; çeşitli kurumların silahla tarandığına biz de tanık olduk ama bu bizim bir kurum olarak tek tek tespit ettiğimiz somut bir durum yok" şeklinde yanıt verdi.
 
Son Güncelleme: 07.08.2014 13:05
Anahtar Kelimeler:
AleviDernekYeterBektaşi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner285

banner284

banner272