banner279
banner246
22 Aralık 2013 Pazar 21:22
İçişleri Bakanı Güler: Hiçbir Kanunsuz İşimiz Olamaz
Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler de gözaltına alınıp, adliyedeki ifadesinden sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tarihi operasyonu televizyondan öğrenen ve o günden beri sessizliğini koruyan Bakan Güler, konuyla ilgili bugün ilk kez konuştu. Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Güler, ''Sevgili hemşehrilerim, itimadınız için çok teşekkürler. Hiçbir kanunsuz işimiz olamaz. Veremeyeceğimiz hiçbir hesap da yoktur'' diye yazdı.

AÇIKLAMA YAPMADIĞI TEK KONU

AA'ya da operasyonla ilgili geniş bir mülakat veren Güler, bir tek oğlunun evinde bulunan kasalar, nakit paralar ve para sayma makinesi hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.İŞTE BAKAN GÜLER'İN OPERASYONLA İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMALAR:

"ÖNÜMÜDEKİ GÜNLERDE HER ŞEY AÇIĞA ÇIKACAK"


Bakan Güler, resmi Twitter hesabındaki açıklamada, ''Önümüzdeki günlerde her şey açığa çıkacaktır. Hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum. Sevgili hemşehrilerim, itimadınız için çok teşekkürler. Hiçbir kanunsuz işimiz olamaz. Veremeyeceğimiz hiçbir hesap da yoktur'' ifadelerini kullandı.

RÜŞVET ALMAKLA SUÇLANIYOR

Bakan Güler'in tutuklanan oğlu Barış Güler, Bakan Çağlayan'ın oğlu ile birlikte "Rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek"le suçlanıyor.

BAKAN, AA'YA DA KONUŞTU

İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul merkezli operasyona ilişkin, "Yayınlanan sözde belgelerin ilk bakışta dahi birçok çelişkiyi içinde barındırdığını gördüm. Hatta bizim konuşma tapelerimizde çok can alıcı yerlerde maalesef parayla ilgili konularda eklemeler olduğunu gördüm. Bunlar son derece güzelce düzenlenmiş ve eklemeler yapılmış, ilk bakışta dahi açıkça anlaşılabilecek düzenlemelerdir. Bunların kamuoyu tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyorum." dedi.

Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde yürütülen operasyona ilişkin soruşturmanın gizliliğine duyduğumuz saygının gereği olarak bu zamana kadar susmayı ve gelişmeleri izlemeyi tercih ettiğini, bütün aşamaları tek tek izlediğini belirtti.

"YOLSUZLUK KILIFI ALTINDA SUNULAN SON DERECE ÇİRKİN BİR TUZAK"

Şu anda soruşturmanın ilk kısmının tamamlandığını ve tutuklamaların yapıldığını aktaran Güler, şöyle devam etti:

"Maalesef bu operasyonun, yolsuzluk kılıfı altında sunulan son derece çirkin bir tuzak olduğunu değerlendiriyorum. Çok daha önemlisi operasyon, medyanın da manipülasyonlarıyla yürütülen bir karalama kampanyasına dönüşmüştür. Operasyonla ilgili bütün hukuki ve usuli hükümler yerle bir edilmiştir.

"BÜTÜN DELİLLER DEŞİFRE EDİLDİ"

Daha operasyonun başladığı günden itibaren bütün medyaya görüntüler, ifadeler, kaydedilmiş ne varsa bütün deliller deşifre edilmiştir. Soruşturmada gizlilik kararı olmasına rağmen maalesef hem polis camiası içinden, hem de maalesef başka kanallardan önceden sızdırılmış, bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır.

"YASALAR AÇIKÇA ÇİĞNENİYOR"


Burada maalesef yasaların açıkça çiğnendiğini görüyoruz. Bir kere öncelikle yargı sürecinin devamı boyunca verilen her karara elbette ki saygılı olacağız. Masumiyet ilkesinin özenle korunması gerektiğini burada bir kez daha ifade ediyorum. Aksi ispat edilene kadar herkesin masum olduğu unutulmamalıdır ama yayınlanan sözde belgelerin ilk bakışta dahi birçok çelişkiyi içinde barındırdığını gördüm. Hatta bizim konuşma tapelerimizde çok can alıcı yerlerde maalesef parayla ilgili konularda eklemeler olduğunu gördüm. Bunlar son derece güzelce düzenlenmiş ve eklemeler yapılmış, ilk bakışta dahi açıkça anlaşılabilecek düzenlemelerdir. Bunların kamuoyu tarafından en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyorum."

Güler, "Delil uydurulmuş mu diyorsunuz?" sorusuna, "Maalesef, maalesef. Televizyonlarda ve basında internet sitelerinde geçen birçok tapelerde eklemeler vardır, ancak buradaki delillerin elde edilmesi konusunda da bazı eksiklikler yapılmıştır" dedi.

"TUZAK OPERASYONU"

Bu kirli oyunu vatandaşın fark ettiğini belirten Güler, "Bu kirli oyun bize ve ailemize karşı olmanın da ötesinde AK Parti ile ilgili, millet iradesiyle ilgili bir operasyona döndürülmüştür. Şimdi burada bir tuzak operasyonu olarak değerlendirdim. Maalesef 3 ayrı operasyon birleştirilerek tek bir operasyon gibi, tahrip gücü yüksek bir hale getirilmiştir.

14 ay sürdürülmekte olan bir operasyon, bir başka operasyonla birleştirilmiştir. 25-26 Ekim'de biten bir operasyon 52 gün bekletilmiş ve diğer operasyonlarla birleştirilmiştir" diye konuştu.


"HER TÜRLÜ SORUŞTURMAYA AÇIĞIM"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul'daki operasyona ilişkin, "Ben bu olayın sonucunda tarafıma yönelebilecek her konuda, her türlü soruşturmaya açık olduğumu, konu Türkiye Büyük Millet Meclisine geldiğinde hemen soruşturmasının yapılmasını talep edeceğimi açıkça ifade ediyorum. Tarafımdan rüşvete ilişkin hiçbir tespit edilmiş delil yoktur. Böyle bir tespit yapılmamıştır. Asla bunu kabul etmem mümkün değildir. Sonuçta da bu açıkça ortaya çıkacaktır" dedi.

"MADEM BÖYLE BİR TESPİT YAPILDI, NEDEN İŞLEM YAPILMADI?"

Bakan Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "yayınlanan belgelerde 16 Nisan 2013'te işlendiği iddia edilen bir suçla ilgili niçin soruşturma yapılmadığının, niçin el konulmadığının şüpheli olduğunu" belirterek, "Madem ki böyle bir tespit yapılmıştır, niçin işlem yapılmamıştır? Adli Kolluk Yönetmeliği'nin 5. maddesinde adli kolluk bağlı bulunduğu kolluk teşkilatının bir parçasıdır. Öncelikli görevi karşılaştığı suçun işlenmesini önlemektir diyor. Suç niçin önlenmemiştir? 25 Ekim'de tespit edildiği iddia edilen konuda niçin suçüstü yapılmamış, niçin 1 gün sonra iletişimin kesilmesine karar verilmiştir" diye konuştu.

Açıklamasında, "Söylenildiği, verildiği iddia edilen çantalar nedir, nerededir, kime teslim edilmiştir? Bunların hiçbiri tespitli değildir" diyen Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANDILAR"

"Şimdi maalesef soruşturma safhasında da önceden her şeyin hazırlandığını ve savunma haklarının kısıtlandığını, bakanlar hakkındaki yetkisizce düzenlenen fezlekelerin ki fezleke düzenleme yetkisi yoktur. Bunlar bile alelacele oradaki görevlilere imzalatılmak istenmiştir. Daha soruşturma bitmeden ifadeler alınmadan UYAP'a kaydedilmiştir ve UYAP şifreleri internet sitelerinde gezdirilmiştir. Bunların hepsi o soruşturmayı yürütenler açısından görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır. Maalesef emniyet görevlileri de buna alet edilmiştir. Buradaki eksiklikler mutlaka göz önüne alınacaktır."

OĞLU İLE İLGİLİ İDDİALAR

Oğlu ile ilgili olayın başından itibaren, "Karapara aklama, altın kaçakçılığı, nüfus kullanımı" gibi birçok suçlamalarda bulunulduğu ancak sonuçta bunların hiçbirinin sübuta ermediğini bildiren Güler, "Rüşvete aracılık yapma gibi bir suçtan ve bu suç katalog suçu olmadığı halde tutuklama yapılmıştır. Elbette ki rüşvete aracılık etme suçunun kanuni unsurlarının eksik olduğu, kanuni delillere dayanmadığını da biliyoruz. Avukatlar yargı önünde bunun her türlü takibini yapmaktadırlar" dedi.

"KANUNSUZ İŞ YAPMAM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Bu olayla ilgili her türlü bilgi, belge ve kaynağın avukatlar tarafından yargı mercilerinin önüne sunulduğunu aktaran Bakan Güler, şöyle devam etti:

"Açıkça şunu ifade ediyorum, asla benim kanunsuz bir iş yapmam söz konusu değildir. Bu yargılanan şahısla ilgili (Rıza Sarraf) yaptığımız hiçbir işlemde kanunsuzluk yoktur. Her vatandaşa kanuni şartlarını taşıyorsa yapılabilen hizmetlerdir. Vatandaşlığa alınma işleminde hiçbir eksiklik yoktur. Tehdit edildiği için İstanbul Valiliği İl Koruma Komisyonu tarafından koruma kararı alınmıştır. Koruma kararı olanların trafik güvenlik şeritlerini kullanma hakları trafik yönetmeliğinin açık bir hükmüdür. Kendisi bir emniyet müdür yardımcısı tarafından açıkça tehdit edildiği ve kendisi bunu soruşturma konusu haline getirdiği için ve bir başka soruşturmadan da dolayı o emniyet müdür yardımcısının tayini yapılmıştır. Kendisini yine tehdit eden ve gazetelerde haber yapacağını söyleyen kişilerle ilgili yine tarafımıza yaptığı müracaat üzerine girişimde bulunulmuştur.

"BİZİM LEHİMİZE OLACAK HİÇBİR DELİL YOK"


Ancak açıkça şunu da söylüyorum bu dinlemelerde bizim lehimize olacak hiçbir delile yer verilmemiştir. Sadece belli bir amacı ortaya çıkarmak için sadece ona ilişkin tapeler ortaya konulmuştur ama işin gerçek yüzünü ortaya çıkaracak tapeler maalesef bulundurulmamıştır. Bunların hepsi yargı safhasında dile getirilecektir. Bu eksiklikleri açıkça ifade ediyorum.

"SORUŞTURMANIN HİÇBİR YERİNDE MÜDAHALEMİZ YOK"

İçişleri Bakanı olarak bu soruşturmaların sağlıklı olarak yürütülmesi konusunda özen gösterdiğimizi ve soruşturmanın hiçbir yerinde müdahalemizin olmadığını açıklıkla ifade ediyorum. Ancak ifadeler alınmadan, soruşturma bitmeden, yüzlerce sayfalık metinleri hazırlayıp orada imzalatmak isteyenlerin elbette tutanakları yapılarak oradaki ilgili müdürler imzadan çekilmişlerdir. Burada maalesef, soruşturmayı sekteye uğratma iddialarından ziyade hazırlanmış bir sonuca doğru gitmeyi engelleyen bir davranış olmuştur. Elbette bizim bu konuda hiçbir etkimizin olmadığı da açıktır.

Ben bu olayın sonucunda tarafıma yönelebilecek her konuda, her türlü soruşturmaya açık olduğumu, konu Türkiye Büyük Millet Meclisine geldiğinde hemen soruşturmasının yapılmasını talep edeceğimi açıkça ifade ediyorum. Tarafımdan rüşvete ilişkin hiçbir tespit edilmiş delil yoktur. Böyle bir tespit yapılmamıştır. Asla bunu kabul etmem mümkün değildir. Sonuçta da bu açıkça ortaya çıkacaktır."

"BAŞBAKAN'A İSTİFAMI SUNDUM, KARARINI BEKLİYORUM"

Bakan Güler, operasyona ilişkin son olarak, ''Olayın başladığı gün, 17 Aralık'ta Sayın Başbakanımıza kendimle ilgili olarak gerek görevden affımı isteme, gerek azledilme ve gerek istifa dahil her konuda her şeye hazır olduğumu, bu hassasiyeti taşıdığımı ifade ettim. Şimdi Sayın Başbakanımızın bu konuda yapacağı düzenlemeyi bekliyorum'' dedi. 
Son Güncelleme: 22.12.2013 21:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner183