08 Eylül 2016 Perşembe 19:14
İSTANBUL ECZACI ODASI “15 TEMMUZ SORUMLULARININ HESAP VERMESİNİ İSTİYORUZ!"

"Kendi halkına kurşun sıkmaktan, TBMM’yi bombalamaktan çekinmeyen teröristler hepimize karanlık bir gece yaşatmışlardır. İstanbul Eczacı Odası olarak; bu alçaklığa kalkışan Fethullahçı Terör Örgütünü bir kez daha lanetliyor, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetimizin savunması için canlarını feda eden tüm vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz” diyerek oda adına basın açıklaması yapan İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Yaşadığımız bu korkunç gecenin sorumlularının hesap vermesini istiyoruz” dedi.

TOPLUMSAL VİCDANI RAHATSIZ EDEN PROVOKATÖRLERİ KINADIK!

İstanbul Eczacı Odası yönetiminin, Cumhuriyetin Laik, Demokratik, Sosyal Hukuk Devleti ilkelerinin ve aydınlanma devrimlerinin savunucusu olan bir gelenekten geldiğini ifade eden Sarıalioğlu, bu geleneğin gereği olarak 16 Temmuz günü, Oda web sayfasından darbeyi kınayan, demokrasi ve milli birliğe sahip çıkan, toplumsal barış ve huzurun bir an önce sağlanmasını talep eden bir bildiri yayınladıklarını söyledi. Aynı bildiride o gecenin halk direnişi ile örtüşmeyen, teslim olan masum erlere karşı hukuksuz müdahalelere girişerek toplumsal vicdanı da rahatsız eden provokatörleri kınadıklarını da ifade eden Sarıalioğlu, ”Bunun demokrasi ve kahramanlık söylemi içinde yer alamayacağını ifade ettik” diyerek, bu açıklamadan 5 gün sonra, bu cümlelerin bilinçli olarak çarpıtıldığını, Oda yönetimine yönelik bir linç kampanyası başlatıldığını ve bu linç kampanyasının, oda yönetimine muhalif küçük bir grup eczacı tarafından organize edildiğini iddia etti. 

ODA YÖNETİMİNİN GÖREVDEN ALINMASI TALEBİNİ TEBLİGATLA ÖĞRENDİK!
Alçak darbe girişiminin yarattığı kaos ortamını fırsat bilen, çoğu sahte hesaplar vasıtasıyla olmak üzere, sosyal medya üzerinden kendilerini açık hedef gösteren, metni çarpıtarak medyayı manipüle eden bir organizasyona maruz kaldıklarını da sözlerine ekleyen Cenap Sarıalioğlu açıklamasına şöyle devam etti. “Eczacı kamuoyundan amaçlanılan desteği göremeyen bu organizasyon 1,5 günün sonunda kendiliğinden son buldu. Toplum olarak yaşadığımız travmayı da göz önüne alarak, kasıtlı yaratılmış algı kirliliğine son vermek amacıyla 22 Temmuz günü, darbe karşıtı duruşumuzu ifade eden bir açıklama daha yayınladık. 8 Ağustos 2016 tarihinde ise Sağlık Bakanlığı’nın, Oda yönetimimizin görevden alınması talebiyle mahkemeye başvurduğunu, Asliye Hukuk Mahkemesinden gelen tebligat ile öğrendik. Davacı Sağlık Bakanlığı, darbeyi kınayan bildirimizde Türk Milletine hakaret ettiğimizi öne sürerek, kuruluş amaçlarımız dışında faaliyet gösterdiğimiz iddiasıyla görevden alınmamızı talep etmektedir.BAKANLIĞIMIZI, DEMOKRASİYLE BAĞDAŞMAYAN DAVAYI GERİ ÇEKMEYE DAVET EDİYORUZ!
Sağlık Bakanlığı’nın; Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve diğer siyasilerin ısrarla öne çıkardığı, “Seçimle gelen seçimle gider” demokrasi ilkesini bir kenara koyarak; İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu’nun görevden alınmasını talep eden bir dava açması, 15 Temmuz sürecinden sonra milli birlik ve mutabakat söylemini öne çıkaran anlayış ile örtüşmemekte ve tam tersi demokrasimize zarar vermektir. Bu nedenle Sayın Sağlık Bakanımızı; 80 darbe döneminden sonra örneği görülmeyen, demokrasi bilinciyle bağdaşmayan bu davayı geri çekmeye davet ediyoruz. Tüm Türkiye kamuoyuna bir kez daha ifade etmek isteriz ki; Biz 15 Temmuz gecesi, -Darbe girişimine karşı koyan onurlu TSK mensuplarımızla, -Darbe girişimine karşı büyük bir mücadele sergileyen ve şehitler veren Emniyet mensuplarımızla, -Vatan savunması için sokaklara çıkıp şehit ve gazi olan halkımızla; Teslim olmuş masum emir eri erlerimizi hedef alan provokatörleri ve katilleri asla bir tutmuyoruz. İstanbul Eczacı Odası yönetimi, toplumsal olaylara her dönem demokratik ve insani refleksleri ile tepkisini koyabilmiş, hukukun üstünlüğü, demokrasi, insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü adına onurlu bir duruş sergilemiştir. İstanbul Eczacı Odası bugüne kadar “Laik ve Demokratik Türkiye’’ söyleminden geri adım atmayan eczacılar tarafından yönetilmiştir ve yönetilmeye de devam edecektir. Bizlere açılan bu davanın hukuksal açıdan temelsiz olduğunu biliyoruz. Bu nedenle tüm Türkiye kamuoyunu, bu hukuksuzluk karşısında, İstanbul Eczacı Odası yönetim kadrolarına destek olmaya çağırıyoruz” diyerek kendilerine destek vermek için Türkiye’nin dört bir yanından gelen herkese teşekkür etti. Basın açıklaması sonrası gazetemize açıklama yapan İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “3 ay içinde dava sonuçlanacak. Umut ediyorum ki demokrasiden yana olan sivil toplum kuruluşumuzun maksadı anlaşılacaktır. Bizler halk zincirini oluşturan halkaların biri, halkın ta kendisiyiz. Halka hakaret iddiası hepsinden acı” diyerek duygu ve düşüncelerini paylaştı.

İSTANBUL ECZACI ODASI BASIN AÇIKLAMASINA DESTEK VERENLER;
CHP Bursa Milletvekili Ecz. Erkan Aydın, TEB Merkez Heyeti ve Denetleme Kurulu, 4. Bölge Adana Eczacı Odası, 6. Bölge Samsun Eczacı Odası, 7. Bölge Bursa Eczacı Odası, 8. Bölge Gaziantep Eczacı Odası, 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası, 11. Bölge Diyarbakır Eczacı Odası,16. Bölge Denizli Eczacı Odası, 25. Bölge Mersin Eczacı Odası, 31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası, İstanbul Ecza Kooperatifi Eczacılar Vakfı, Çağdaş Eczacılar Derneği, Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği, Etkin Eczacılık Derneği, Eczacının Sesi İstanbul Eczacı Odası Eski Başkanı Erkan Önsel İstanbul Tabip Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Hukuk Danışmanımız Av. Alp Selek ve İstanbul Eczacı Odası Seçilmiş Kadrosu

Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam

Son Güncelleme: 08.09.2016 19:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner245

banner183