banner271
27 Ağustos 2015 Perşembe 15:26
TMHGF’den organ bağışına destek çağrısıToplantının ev sahipliğini Beylikdüzü Kars Ardahan ve Iğdır Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürsel İlgüz'ün yaptığı ve kendi mekânı olan Maya Restaurant'daki kahvaltılı toplantıya yerel basın mensupları katıldı.

HÜSEYİN ÖZTÜRK: ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ DEĞİL HERKESİ YAKMALI!

Toplantıda yaptığı konuşmada organ bağışının önemine değinen TMHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, “İnsan o kadar önemli ki ne kariyeri ne ekonomik yapısı ne kültürel yapısı, hiçbir birikim insanın insana vereceği bir organ kadar etkili olmuyor. Bu gerçeği göz önünde bulunduracak olursak 'ateş düştüğü yeri değil herkesi yakmalı” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN İNSAN ODAKLI OLABİLMEK”

Hüseyin Öztürk, TMHGF’nin çalışmalarından bahsettiği konuşmasında, “TMHGF 2007 yılında kurulmuş, 11 dernek ve bin 500 üye sanayiciyle Türkiye'nin çeşitli yörelerinde bölgesel ve sektörel derneklerin bir araya gelerek oluşturduğu bir üst satıh kuruluşudur. Biz 2012 yılında üçüncü dönem yönetim kurulu olarak 12 dernekle almış olduğumuz bu federasyonu 23 derneğe, 7 bin 500 üye sanayiciye ve 800 bin civarında çalışan bir örgüt haline getirdik. Adıyaman, Adana, Denizli, Ankara, İzmir, İstanbul gibi birçok ilimizi kapsıyor” diye konuştu. Öztürk, sadece sektörel bir federasyon olmanın yanı sıra sivil toplum örgütlerinin toplumda neler yapabileceği sorusuna yanıt aradıklarını belirterek, “Kendi işinin dışında insan olduğunu, insan odaklı olması gerektiğini, insanın da var olduğu her yerde doğa dahil, katkı nasıl sağlanırla ilgili çeşitli çalışmalar yaptık" şeklinde konuştu.

“FEDERASYON AİDATLA DEĞİL, GÖNÜLLÜLÜK ESASIYLA DÖNER”

Hüseyin Öztürk konuşmasının devamında şuifadeleri kullandı:
“Önce dernek sayımızı arttırdık. Derneklerde yapmış olduğumuz yönetim kurulu çalışmalarımızı biraz daha farklılaştırarak her ay bir derneğin ev sahipliğinde yönetim kurulu toplantıları yapıyoruz. Burada Anadolu'nun en önemli kültürü olan misafirlik ve ev sahipliği kültürünü derneklerimizle birlikte yaşatıyoruz. Bununla beraber sektörün ve federasyonun programında o ay neler varsa onu paylaşıyoruz. Gittiğimiz yörenin kültürünü, mutfağını, tarihi dokusunu ve insanını olabildiğince tanımaya özen gösteriyoruz. Bu çalışmaları yaparken bizler nasıl faydalı olabiliriz diye düşündük. Türkiye'de moda genelde ürünle veya firmayla mukayese edilir. Modanın defilesini ya ürünü ortaya çıkaran ya da markayı ortaya çıkaran yapar.

Biz burada bir farkındalık yaratalım dedik. Çözüm ortaklarımızın en önemli tarafı eğitim kurumlarıdır. Anadolu’muz çok zengin, dokusu oldukça donanımlı. Tarihi olan şehirlerimizin, tarihi dokusuyla çizeri olmayan defileler düzenledik. O bölgenin figürlerini kumaşa, kıyafete döktük ve bunu öğrencilerimizle, sanayicilerimizle, bölge insanımızla beraber yaptık. Bunları yaparken şehir protokollerinin ve sivil toplum örgütlerinin dikkatini çektik. Amacımız protokol olan isimlerin, sivil toplum örgütlerinin farkındalığını yaratmak, orada neler yapıldığını ortaya koymak ve şehrin ortak alanlarındaki birçok salonun tahsis edilmesini sağlamaktır. Federasyonumuzun 23 derneğinden aidat almayan tek satıh kuruluşu biziz. Çünkü aidatla federasyon dönmez, gönüllülük esasıyla döner. Biz gittiğimiz illerde sanayi odalarını, ticaret odalarını, üniversitenin kaynaklarını, belediye kaynaklarını ve oradaki il derneğinin tahsis ettiği yerlerde çok güzel ve keyifli çalışmalar yapıyoruz. Bir tarafıyla sektörü, diğer tarafıyla o kentteki sektörü ve şehri diğer illere tanıtmaya özen gösterdik. Bu anlamda 6 tane defile düzenledik.”


“SOSYAL SORUMLULUK PROJESİNDE BİRLEŞTİK”

"Bizler federasyon çalışmalarını yaparken bir taraftan da sosyal sorumluluk projesi yapma fikrinde birleştik. Sosyal sorumluluk projesi Türkiye'de maalesef 'Zenginden alıp, yoksula veren' zekât kültürüyle algılanıyor. Mümkün olabildiğince öbür dünya için yatırım yapmak amacıyla parası olan insanların parası olmayan insanlara verdiği hizmet gibi algılanıyor. Tabi bunu iyi niyetle yapanları tenzih ediyorum. Bizler bunu nasıl değiştirebiliriz, nasıl farkındalık yaratabiliriz diye düşündük. Oysa baktığınız zaman insan o kadar zengin ki! Her insanın o kadar çok zenginliği vardır ki! Biz doğru yönlendirdiğimiz takdirde onun kendi enerjisiyle, kendi özgüvenini, kendi onursal davranışını kendisinin farkına varmasını ve kendi derinliğine inmesini sağlayacak bir sosyal sorumluluk yapma kararı verdik. Alışılmışın dışında Can Dostu Organ Bağışına Evet Platformu’nu kurarken burada 1986'dan beri Türkiye'de organ bağışıyla ilgili çeşitli çalışmalar yapıldığını gördük. Bu çalışmaların bir protokol nezdinde tabana inmemiş olduğunu gördük. Sağlık Bakanlığının teşkilat içerisinde hastane, doktor nezdinde mümkün olabildiğince basınla paylaşılan çalışmalar yapılmış. Biz bu çalışmayı Sağlık Bakanlığı, Türkiye Organ Nakli Koordinasyon Merkezi ile 600 tane genel cerrahın bizzat bu işi yapan hocaların bağlı olduğu dernekle 3'lü bir protokol yaptık."


“AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK”

İnsanın kendi gücünün farkına varmasının önemine değinen Öztürk, "Bu platformda yapmak
istediğimiz farkındalığı tabana indirmekti. Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin asıl muhatabının insan olduğunu ve bunları da bire bir anlatmamız gerektiğini düşündük. Bu düşünceyle yola çıktık. Kendi adıma benim derdim farkındalığı yaratmaktır. Her insanın kendi enerjisini harekete geçirmek. Asıl güç herkesin kendisindedir, yeteneğindedir. Bizim gönüllülük esasımız bunu ortaya çıkarmaktır, o kişiyi yanımıza alabilmektir. Kendisini farkettirebilmektir. Bu çalışmalar sonucunda biz yaklaşık 50 civarında toplantı yaptık ve 25 bin kişinin üzerinde tabana inerek bilgilendirme toplantıları yaptık. Bu çalışmaları yaparken bir başka konunun daha farkına vardık. Hasta, hasta yakını ve doktorlar arasında birebir görüşmeler sağladık. Bizden destek isteyen bir insanı hocalara referans olarak gönderdik. İnsan o kadar önemli ki ne kariyeri ne ekonomik yapısı ne kültürel yapısı, hiç bir birikimin insanın insana vereceği bir organ kadar etkili olmuyor" diyerek organ bağışına dikkat çekti.

Toplantıya Beylikdüzü Kent Konseyi Başkanı Nejla Türkoğlu, Sivil Toplum Kuruluşları, muhtarlar, iş adamları, federasyonun yönetim kurulu üyeleri ve bölge basını katıldı.

HERKESİ ORGAN BAĞIŞINA BEKLİYORUZ

Önümüzde ki günlerde organ nakline dikkat çekmek amacıyla koşu düzenlediklerini belirten Başkan Hüseyin Öztürk, "Organ bağışı adı altında birazda sevimli hale getirmek amacıyla organ bağışı şöleni düzenlemeye karar verdik. Bir koşu ile insanlarımızın dikkatini organ bağışına algısını artırmak istiyoruz, kamu oyununda dikkatini çekmek istiyoruz. Kasım ayında gerçekleştireceğimiz bu koşuya toplumun her kesiminden her sektörden katılım olacak. Sanat, spor ve iş hayatının tanınmış simaları yanı sıra kulüpler, sivil toplum kuruluşları ve ulaşabildiğimiz ölçüde belediyelerin katılımı ile gerçekleştireceğimiz bu koşuya birçok federasyonunda katılım göstermesini istiyoruz. İsteyen herkes katılacak bu bir gönüllülük çalışmasıdır."

Sümeyra DUĞAN Kent Yaşam
 
Son Güncelleme: 27.08.2015 16:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner183