20 Eylül 2016 Salı 16:47
Yıldırım: İnternet süreci etkiliyor
Başbakan Binali Yıldırım Dünya Posta Kongresi açılış töreninde konuştu. Suriye krizine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Yıldırım, son yıllarda Türkiye çevresinde yaşanan olayların tam bir insanlık dramı olduğunun altını çizdi. Başbakan, dünya çapında 60 milyona ulaşan mülteci krizi çözülmeden dünyada hiç bir yerin güvenli olmadığını belirtti. Terörle mücadele konusunda iş birliği çağrısında bulunan Yıldırım,"Terörden kaçmakla güvenli olmazsınız. Terörü korkutursanız asıl o zaman güvenli olursunuz. Hep beraber terörden korkmayacağız. terör bizden korkacak. İşte o zaman dünyada da Türkiye'de de güven sağlanır." dedi.
"Bu kongrenin hafızamda önemli bir yeri var" diyen Yıldırım'ın açıklamalarının satır başları şöyle:Bu kongrenin hafızamda önemli bir yeri var. 2012'de DOHA'daki kongrede Türkiye olarak ev sahipliğine talip olmuştuk, kabul edilmişti. Bugünkü kongrede bir imza atıldı, kağıt dostu kongre olacak, 4 ton kağıdı tasarruf edeceğiz. 
İNTERNET BU SÜRECİ ETKİLİYOR
Posta sektörü küreselleşme kavramı ortaya çıkmadan önce de doğası gereği küresel bir niteliğe sahipti. Haber ulaştırma araçları değişti. 2002 yılında, göreve geldiğinde PTT'nin halini şöyle özetleyebilirim: 35 binin üzerinde çalışan, zarar eden kuruluş. 1 lira sembolik fiyata satalım kurtulalım diyen bir anlayış. Ancak PTT niye bu hale düşmüştü, asıl onun sorgulanması gerekiyor. Çünkü telefon, telgraf, posta bir arada görülüyordu. İnternetin hayatımıza girmesiyle, telekominaskasyon alanı gelişti, posta tarihe karıştı. Mektup yazan sayısı azalıyor, internet üzerinden mesajlaşma daha fazla kullanılıyor. Bu da posta teşkilatının gücünün zayıflamasına yol açıyor. 
PTT CİROSUNU 1 MİLYAR DOLAR ÜZERİNE ÇIKARDI
Mutlaka gelişmeleri yakalayacak yeni bir hizmet anlayışına ihtiyaç var. PTT vakfının kuruluşuna karar verildi. Bundan sonra PTT'nin rotası değişti. PTT suratle hizmet alanını genişletmeye başladı. 4 bin 500 noktada hizmet verdiği yerler var. Hem bilişim, hem banka, hem kargo taşımacılığı da yapıyor. Postaları hibrit yöntemle, aynısı ulaşacağı yere iletebiliyor. Bir yandan teknolojiyi yakalıyor, diğer yandan posta pullarıyla geçmişi koruyarak geleceği inşa eden bir durumu PTT yakalamış oluyor. Zarar eden PTT, cirosunu 1 milyar doların üzerine çıkardı. 200 milyon dolar karı var.
ZİNCİR EN ZAYIF HALKASI İLE ÖLÇÜLÜR
26.  Dünya Posta Kongresi toplanıyor. Burada beraber olup birbirinizle daha çok iletişim içinde olacaksınız. Ama en önemlisi iletişim altyapısının küresel entegrasyonunu kullanacaksınız. Bir zincir düşünün. Zincirin gücü en güçlü değil en zayıf halka ile ölçülür. Erişimin Afrika'da da Amerika'da da Asya'da da aynı olması gerekir.2020'ye gelirken Dünya Posta  sekötürünün nasıl bir görüntü alması gerektiğinin kararlarını İstanbul’da alacaksınız. Siz değerli sektör temsilcilerini burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 
DRAM YAŞANIYOR
Türkiye etrafında yaşananlar son 6 senedir, bir insanlık dramıdır. Suriye'de anlamsız bir savaş uğruna 600 bin kişi hayatını kaybetti. 3,5 milyon kişiye Türkiye kucak açtı. Evimiz, ekmeğimi paylaşıyoruz ve bunla da gurur duyuyoruz. Biz darda, zorda kalan insanlara kucak açan bir milletiz. Bizim geleneğimiz, geçmişimiz budur. Bunu bazı ülkeler anlayamıyor. Anlayamazlar, onlar her şeyi paraya tahvil etmişler. Asıl huzursuzluğun kaynağı budur. Dünyayı huzursuzluğa iten, farklılıkları, adaletsizlikeri körükleyen bu dünya anlayışıdır. Bu anlayış terk edilmeden, kardeşilik, küresel barış, refahın paylaşımı, adil yönetim sağlanmadan bu meselenin üzerine modern silahlar gitmek terörü daha da artırır. 
 
DÜNYANIN HİÇBİR YERİ GÜVENLİ DEĞİL
Terörden kaçmakla güvenli olmazsınız. Terörü korkutursanız asıl o zaman güvenli olursunuz. Hep beraber terörden korkmayacağız. terör bizden korkacak. İşte o zaman dünyada da Türkiye'de de güven sağlanır. 60 milyonu aşan mülteci var bunların sorunlarını çözmeden dünyanın hiç bir yeri güvenli değil. Mutlaka ve mutlaka, dünyanın çeşitli yerlerinde  var olan terörün sebeplerine, derinliklerine inmemiz gerekir. Bir terör örgütü  ile mücadele ederken başka terör örgütlerini de doğurmak gibi bir yanlışın içine  asla düşmememiz lazım.
 
PARA VARSA İNSANLIK VAR, YOKSA YOK
Son yıllardır Türkiye'nin çevresinde yaşananlar bir insanlık dramıdır. 10 milyon insan yerlerini yurtlarını terk etti. Kimisi gemilerde boğuldu. Bu insanların 3 milyonuna Türkiye kucak açtı. Bundan gurur duyuyoruz. Biz darda zorda kalan insanlara kucak açan bir milletiz. Bizim geleneğimiz ve geçmişimiz budur. Bunu bazı ülkeler anlamıyor. Onlar her şeyi paraya göre ayarlamışlar. Para varsa insalık var. Para yoksa insanlık yok. 
BM RADİKAL KARARLAR ALMAK ZORUNDA 
Birleşmiş Milletler bu günlerde genel kurul  yapıyor. Birleşmiş Milletler'e düşen en önemli görev, itibarını daha da  arttıracak radikal kararlara imza atmaktır. Bu kararlar, yıllardır devam eden  bölgesel anlaşmazlıkların sona erdirilmesi ve bu kararlar verilirken bazı  ülkelerin rekabetine güçsüz insanların kurban edilmesine izin verilmemesidir.  Ümit ederim ki bir gün Birleşmiş Milletler, kuruluş amacına çok daha uygun olarak  bu hizmetleri yapar hale gelecektir.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner245

banner183