banner262
13 Eylül 2016 Salı 12:24
BAĞCILARIN GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜSÜ; NOSTALJİ BAHÇELERİ


1) Nostalji bahçesi nedir ? Ne zaman başladı ?

Nostalji bahçelerimiz bu proje Bağcılar’a özgü bir projedir. 2006 yılında Üzüm Bağı’nı kurarak başlatılan Nostalji Bahçeleri Projesi kapsamında 2007- 2008 yıllarında da Kirazlı Mahallesi’nde “Kiraz Bahçesi” yapıldı. Nostalji Bahçeleri, Marmara Belediyeler Birliği’nin “Örnek Belediyecilik Proje Yarışması”nda ödüle layık görüldü. Nostalji Bahçelerimizle 2013 yılında da ''Yaşanabilir ve Estetik Şehirler Sempozyumu'nda, “Çevre Dalında Jüri Özel Ödülü” aldık. 
 


2) Kaç tane Nostalji Bahçesi var ? Bunların metre karesi ve ağaç sayısı nedir?
7 tane Nostalji Bahçemiz mevcut. Üzüm Bağı, Kiraz Bahçesi, Kayısı Bahçesi ve Kestane Bahçelerimizin ardından Fındık Bahçesi, Ceviz Bahçesi ve Kızılcık Bahçesini hizmete sunduk.  Sıra; Elma Bahçesi ve Nar Bahçesinde…


ÜZÜM BAĞI
Sancaktepe Mahallesi’nde inşa edilen Üzüm Bağı, 2 bin 200 metre kare alandan oluşuyor. 9 farklı üzüm türünün dikildiği bağda toplam 215 asma bulunuyor. Her yıl hasat mevsiminde bahçeden 400- 450 kilo civarında ürün alınıyor. Üzüm Bağı’nda 50 metrekarelik bir de bağ evi yer alıyor.KİRAZ BAHÇESİ
Nostalji Bahçeleri Projemizin ikincisi Kirazlı Mahallesi’nde oluşturduğumuz Kiraz Bahçesi.  2007-2008 yıllarında oluşturulan ve yaklaşık 2 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Kiraz Bahçesinde 78 adet Napolyon cinsi kiraz ağacı bulunuyor. KAYISI BAHÇESİ
Güneşli Mahallesi’ndeki Kayısı Bahçesi 3 bin 200 metre karelik alana sahip ve 86 kayısı ağacı mevcut.  İçerisinde Malatya Beşkonaklar mimarisine uygun özelliklere sahip Malatya Konağı da bulunuyor.KESTANE BAHÇESİ
Yavuz Selim Mahallesi’ndeki Kestane Bahçesi yaklaşık 11 bin metre kare alan üzerine kurulu. 200 kestane ağacının bulunduğu bahçede, vatandaşların piknik yapabilmeleri için içerisinde mangal bulunan 17 pergola hizmet veriyor. Kestane Bahçesi’nde Kastamonu yöresi mimari özelliklerini yansıtan bir sosyal tesis bulunuyor.FINDIK BAHÇESİ
Yeni Mahalle Mevlana Caddesi’nde hizmete sunulan Fındık Bahçesi’nde ise Karadeniz yöresine ait Serender, kara fırın ve 73 adet fındık ocağı bulunuyor. Karadeniz mimarisine özgü taş dolgularla inşa edilen ahşap dolma ev de sosyal tesis hizmeti veriyor. 5 bin 660 metrekarelik alana sahip olan Fındık Bahçesi; kokulu Karadeniz üzüm asması, kırmızı erik, erguvan, kızılağaç, süs kirazı ve dağ muşmulası gibi değişik ağaç türleri de yer alıyor.
 


CEVİZ BAHÇESİ
Demirkapı Mahallesi’nde değişik peyzajı dikkat çeken Ceviz Bahçesi,  toplam 4 bin 818 metrekarelik kullanım alanına sahip. Bu yıl meyve vermeye başlayan Ceviz Bahçesinde Şebin, Yalova, Bilecik ve Kaman cinslerinden oluşan 63 ceviz ağacı yer alıyor. Ceviz bahçesinde sosyal tesis amacıyla Bitlis mimarisine uygun olarak Bitlis Konağı inşa edildi.
 


KIZILCIK BAHÇESİ
Kızılcık Bahçesi ise Merkez Mahallesi’nde 1.418 metrekarelik alana inşa edildi. 500 metrekarelik bir peyzaj alanı bulunuyor. Çimen zeminin uzandığı geniş bahçede gezintiye çıkanlar, 85 metrekarelik alana kurulan kafeteryadan yararlanabiliyor.
Kızılcık Bahçemiz, 20 adet kızılcık ağacı, kafeterya, oyun grubu ve göze hoş gelen peyzajı ile dikkat çekiyor.GELECEK NESİLLERE YEMİZ BİR ÇEVRE, YEŞİL BİR GELECEK BIRAKMALIYIZ
3) Nostalji bahçeleri yöre halkına ve gençliğe ne anlatıyor nasıl bir katkı sağlıyor ?

“Gelecek nesillere; temiz bir dünya, temiz bir çevre, daha yaşanabilir bir şehir bırakmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz” düşüncesinden hareketle başlattığımız “Yeşil Bağcılar” projesi kapsamında bulabildiğimiz en küçük alanlara dahi parklar inşa ettik. 1992 yılında 11 parkı olan Bağcılar bugün 150’den fazla parka sahip. 
Nostalji Bahçelerimiz, aynı zamanda bir çevrecilik hareketidir. Hemşehrilerimiz, nostaljiyi burada yaşıyor. Doğru bir şehirleşme buralardan başlıyor.  Komşuluk ilişkilerimiz burada daha da canlanıyor.NOSTALJİ BAHÇELERİ BİRER PİKNİK ALANI GİBİ
4) Halk bu bahçelerden ne zaman faydalanıyor – halk bu bahçelerden her zaman faydalanabiliyor mu ?

Nostalji Bahçelerimiz, Bağcılarlılar için aynı zamanda bir piknik alanı özelliği taşıyor. Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz bahçelerimizin sezonluk bakımlarını yapıyor. Meyveler çiçek açıp olgunlaşana kadar her türlü çapalama ve ilaçlama işlemleri gerçekleştiriliyor. Mahalle sakinlerimizin koruyup gözetmesinin yanı sıra özellikle meyve döneminde görevlilerimiz de bulunuyor. Hasat dönemi geldiğinde başta mahalleliler olmak üzere davetimize icabet eden diğer hemşehrilerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz piknik ile dalından meyve yiyerek hasadımızı gerçekleştiriyoruz.  Hasattan sonra mahalle sakinleri diledikleri zaman meyve bahçelerimize giderek mangalını yakıp pikniğini yapabiliyor.

 

MEYVELER SEVGİ İLE YETİŞİYOR
5) Halkın ilgisi nostalji bahçelerine ne kadar ?

Hemşehrilerimiz mahallelerinde bulunan parkların yanı sıra geçmişte kendi memleketlerinde yetiştirdikleri meyvelerin yer aldığı nostalji bahçelerine büyük ilgi gösteriyor. Yaşamakta oldukları büyük şehirde dalından meyve yeme hazzını yaşadıkları bahçelerimizin koruyup kollanmasına büyük önem gösteriyorlar. Meyvelerimiz adeta sevgiyle büyüyor.
 
6) Nostalji bahçeleri bölgeye neler katmıştır ?
İlçemiz ilk kurulduğunda gelen mukimler tarım ile uğraşan insanlardan oluştuğu için ve memleketlerinde üzüm yetiştirdiklerinden Mahmutbey civarlarında bağ kurmaya başlamışlar. İlçemiz de Bağcılar ismini üzüm bağlarından almış. Kurmuş olduğumuz bağ ve bahçelerle, ilçemizi tarihi kimliğine kavuşturuyoruz.KOMŞULUK İLŞKİLERİ NOSTALJİ BAHÇELERİNDE GELİŞİYOR
7)  Bahçeleri oluşturmaktaki amacınız nedir? ve amacınıza ulaşıyor musunuz ?

Biz komşululuk ilişkilerini önemsiyoruz; komşuluk, sadece maddi yönden değil, manevi yönden de önemlidir. İnsanın sevinç ve hüznünü paylaşabileceği komşuluk ilişkilerine ihtiyacı vardır. Komşuluğun önemi, bir atasözümüzde; “Ev alma, komşu al” diye dile getirilir. Çünkü komşular en az ev kadar, hatta evden bile önemlidir. Komşuluk ilişkilerini yok etmemeliyiz.
O yüzden Nostalji Bahçelerimizi komşuluk ilişkilerimizi yeniden yeşerten yerler olarak görüyoruz.
 
8) Bu bahçelerin Belediye bütçesine ekonomik yükü var mıdır ?
Diğer park ve bahçelerimizde yapılan çapalama, budama, sulama gibi rutin işlerin dışında bir çalışma gerektirmiyor. Bu işler de Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün ekiplerince yapılmaktadır.
Bizim anlayışımıza göre; vergisini düzenli şekilde ödeyen hemşehrilerimizin bire bir istifade edebilecekleri hizmetleri almaları en doğal hakları. Elbette ki maliyetler olacak ama halkımızın nefes alıp dinlendikleri yeşil alanların onlara sağladıkları haz ve mutluluğun değeri parayla ölçülemez.

HEDEF HER MAHALLEYE BİR NOSTALJİ BAHÇESİ
9) Hedefinizde başka nostalji bahçeleri var mıdır? Eğer varsa sıradaki nostalji bahçesi nedir? 

 
Mevcut 7 nostalji bahçemize ilave olarak 2 nostalji bahçemizin proje çalışmaları devam ediyor. İnşallah hedefimiz 22 mahallemizin tamamına birer nostalji bahçesi kurmak.
 


 
10) Ağaca ve çevreye bu kadar önem veren biri olarak ilçe halkına öneriniz nedir ?
Bağcılar, parklarıyla, bahçeleriyle dönüşüyor, gelişiyor, güzelleşiyor. Biz, ‘Modern bir çevre, daha güzel bir Bağcılar’ diyerek işe koyulduk. Her zaman ‘insana ve çevreye dost’ bir kalkınma anlayışıyla çevre çalışmalarımıza yön verdik.
Gelecek nesillere bırakmakla yükümlü olduğumuz “yaşanılabilir bir dünya” için; çevremizin korunması, su kaynaklarının korunması, hava kalitesinin korunması hepimizin görevi.
Bağcılar Belediyesi olarak atıkların ekonomiye kazandırılması için örnek bir Ambalaj Atığı Ayırma Tesisi inşa ettik. Hem ilçemiz hem de ülkemiz adına önemli dönüşümler sağlıyoruz.YAKLAŞIK 250 BİN AĞACIN KESİLMESİNİ ÖNLEDİK
Örneğin, tesisimizin açılışından Temmuz 2016 dahil 19 ayda toplanan 26.424 ton toplam ambalaj atığı içerisinde; 14.563 ton kağıt atığın geri dönüşümü ile; 247.571 ağacın kesilmesi önlenmiş oldu.
Bu vesileyle öncelikle tüm hemşehrilerimize çöplerini ayrı ayrı toplamada gösterdikleri hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. 
 
Son Güncelleme: 13.09.2016 12:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner263

banner241

banner245

banner183