20 Ekim 2016 Perşembe 12:58
BAKIRKÖY BELEDİYESİ 2017 BÜTÇESİ BELLİ OLDU!
Hazırlanan kitapçıkla 2017 mali yılı bütçe ve performans programı hakkında Ak Parti adına konuşan Meclis Üyesi Servet Toroman, Bakırköye ve Bakırköylü’ye yapılacak her doğru olayın yanında olacaklarını ve eksiklerin tamamlanması adına yapıcı eleştirilerine de devam edeceklerini söyledi. Birim müdürlerinin hazır bulunduğu toplantıda, “Keşke birimlerin bağlı bulunduğu başkan yardımcıları da toplantıya katılsaydı” dedi. Performans raporunda yer alan “Cazibe merkezi haline getirmek için yapılacak çalışmalar” başlığı altında yapılacakları eleştiren Toroman, “Bir Bakırköylü olarak cazibemizi kaybetmiş olmak beni üzüyor” diyerek, bunu 2 senede nasıl başaracaklarını sordu.

Eleştirilere cevap veren Plan ve Bütçe Komisyonu Meclis Üyesi Mustafa Harputluoğlu, bütçenin değil, kesin hesabın performansına bakmanın önemli olacağını söyleyerek, stratejik planın 5 yıllık yapıldığını söyledi. Bakırköyde neden hizmet yapılmadığıyla ilgili de pişkinliğe gerek olmadığını ifade eden Harputluoğlu, “Tren istasyonunun hali ortada” dedi.


Bakırköy’e, Bakırköylü’ye ve Belediyemize sahip çıkamadınız...
Hazırlanan kitapçığı eleştirerek söz alan Ak Partili Meclis Üyesi Fatma Elmasgül Torun, “İş bilmeden yerel yönetimlere talip olmanızın hesabını bakırköye ve balkırköylüye vermeniz gerekiyor” diyerek, konuşmasına şu şekilde devam etti. “Ortak diliniz, ortak bir siyasetiniz ne yazık ki yok. Hala ortak bir hedef oluşturmadınız ve hepiniz mutsuzsunuz, kararsızsınız ve başarısızsınız. Bakırköye ve Bakırköylü’ye sahip çıkamadınız. Belediyemize sahip çıkamadınız. Her şeyden önce işçinize sahip çıkamadınız. Kaderi kötü kullanırsanız hüzünle yanarsınız” diyerek, belediye yönetimini eleştirdi.

CHP’li Meclis Üyesi İrfan Kurtulmuş’ta, CHP’de çok seslilik olduğunu ama AKP’de de sessizlik olduğunu söyleyerek, “Ataköyün sahilinin yağmalanmasına hep birlikte sessiz kaldınız. Yeşili katlettiniz” diyerek oturduğu yerden seslendi.

Fatma Elmasgül Torun, “Başkalarının yaptığı ya da yapmadıklarıyla ilgilenmek yerine kendimize bakalım. Peki siz Bakırköy için ne yaptınız” diyerek, meclis gündeminde konuşulacak tek şeyin Bakırköy siyaseti ve siyasetçileri olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasında gözle görülür bir iyileşmenin olmadığını ifade ederek söz alan Ak Partili Meclis Üyesi İbrahim Keleş, gelirleri analiz edince gelir bağışlarının nasıl sıfır olduğunu sorarak “Bakırköy halkı bağış yapmayı sever. Siz bağış alıp makbuz kesmiyormusunuz” diye sordu.


Bakırköylü’nün malı ya hacizli, ya rehinli. Ne kaldı satacak?
Sermaye gelirleri bütçesinin de 150 milyon olarak yazıldığını söyleyen Keleş, “Ya burada bir hata var, yada siz Bakırköylüler’le dalga geçiyorsunuz. Ne bıraktınız satacakta sermaye gelirlllerini 150 milyon yazdınız. Bakırköylünün malı ya hacizli, ya rehinli. Ne var satacak” diyerek isyan etti.
Personel giderinin de alıp başını gittiğinin altını çizen İbrahim Keleş, 95 milyon personel gideri ile toplam bütçenin yüzde 35'ini aşmanın kanuni bir suç olduğunu belirtti.Keleş, Park ve bahçe işlerinin taşerona verildiğini, işlerin ise belediye işçisine yaptırıldığını belirterek, bu konuyla ilgili yapılan ihaleleri ısrarla istediklerini ama 1 yıldır vermediklerini söyleyerek, “Çünkü başınız ağrıyacak bunu biliyorsunuz. Tahmini bütçenizi samimi bulmuyoruz” dedi.
Bakırköy’de kişi başına 1744 lira harcama yapıldığını ama 2.5 yılda tek bir projenin hayata geçirilmediğini de sözlerine ekleyen Keleş, “Çıkın bir bakın esnaf kan ağlıyor. Biraz bu konuda yol alın” diyerek bütçe kalemlerini eleştirdi.


Bakırköy Belediyesi Basiretsiz Bir Tüccar Gibi...
Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları'da MKYK üyesi ve Bakırköy Belediye Meclis Üyesi Işıl İlgin Oktay’da, vatandaşlardan gelen tepkileri anlatmak için söz aldığı toplantıda, ayni ve destek yardımlarda neden azalmanın söz konusu olduğunu sordu. Destek kartların iptal edildiğini ve olanların azaltıldığını belirten Oktay, “Çağdaş ve sosyal belediyecilik bu şekildemi oluyor” diye sordu.
Çağdaş ve Sosyal belediyeciliği ilke edinmiş sosyal demokrat bir partinin belediyesinin kadın tutuklu ve çocuk evine sıfır lira bütçe ayrılmasına da anlam veremediğini söyleyen Kadın Hakları Savunucusu Avukat Işıl İlgin Oktay, “Sosyal Demokrat bir belediyenin ilkeleri konusunda sınıfta kaldınız” dedi.

Veteriner Müdürlüğü’nü de eleştiren Işıl İlgin Oktay, bütçe ayrıldığı halde hizmetin neden dışarıdan alındığını, müdürlük bünyesinde yapılanların yetersiz olduğunu söyleyerek, “Hayvan gönüllülerini el üstünde tutmanız gerekirken siz gönüllüleri kovuyor, mobing uyguluyorsunuz” diyerek eleştirilerine devam etti.
Hukuk Müdürlüğü’ne ayrılan bütçenin de yüksek olduğunu söyleyen Avukat Işıl İlgin Oktay, “Basiretsiz ve kaybedileceği bilinen davalar açıyorsunuz. Çıkarılan her işçi dava açıyor. Kaybedilecek davalar açarak ayrılan bütçenin boşa harcandığını düşünüyorum ve Bakırköy Belediyesi basiretsiz bir tüccar
gibi davranıyor” dedi.


İBB Yatırımlarını sadece AKP’li belediyelere yapmamalı... 
Büyükşehir Belediyesi’nin de yapması gerekenler olduğunu ifade ederek söz alan İBB ve Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Akyüz, İncirli Caddesi ve İstanbul Caddesinin içler acısı bir durumda olduğunu söyledi. İBB’nin oy almasa da Bakırköy’e hizmet etmek zorunda olduğunu söyleyen Akyüz, “Eleştirirken makul olun. Siz 94’ten beri iktidardasınız” diyerek, son olarak vergi dairesi ve SSK Hastaesi’nin de ilçeden taşınmasını Bakırköy’e düşmanlık olarak tanımladı. Ataköy sahillerdeki yapılaşmada devletin karı olduğunu fakat Bakırköy’ün ne maddi ne d de manevi bir kazancının olmadığını söyleyen Akyüz, “İBB belediyeler arasında ayrım yapmadan, hizmeti eşit yapmalı. Yatırımlarını sadece AKP’li belediyelere yapmamalı” dedi.


Bir meclis toplantısında daha İstanbul ve İBB’yi eleştirerek geçirdiklerini söyleyen Ak Partili Meclis Üyesi Fatma Elmasgül Torun, “Bir daha ki ay bunları İBB Meclisi’nde konuşur, tartışırız. Burası Bakırköy Belediyesi Meclis Toplantısı. Kentsel Dönüşüm dediniz böyle bir projeniz yok. Bir A4 kağıdına yaptığınız çalışmayla bakanlığa gitmediniz mi? Kendi CHP’li Meclis Üyeleriniz bile RED oyu vermedi mi projenize” diyerek, İncirli ve İstanbul Caddesi konusunda haklı olduklarını, çalışmalar yaptıklarını ama İBB’nin 3 sokağına karşılık Bakırköy Belediyesi’ne ait 3 bin sokağa da bir bakılmasını istedi.
Son olarak Ak Parti gurubu adına söz alan Meclis Üyesi Servet Toroman, “Siz İBB’yi, biz diğer ilçeleri konuşalım meclis toplantısı bitsin. Bakırköy’de aradan gitsin” diyerek üyeleri Bakırköy konusunda sağ duyulu olmaya davet etti.


KERİMOĞLU, “Ulaştırma Bakanlığı ile hukuki mücadelemizde sizden destek bekliyoruz”
Son konuşmacı olarak toplantıyı baştan sona izleyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Anadolu da yapılan tüm anketlerde ülkemizde yaşanmak istenen şehirlerin sosyal demokrat belediyeler olduğu sonucunun çıktığını söyleyerek, yerelden yönetimi önemsediklerini söyledi.
İBB’den eşit hizmet beklediklerini ısrarla söyleyen Kerimoğlu, metro çalışmaları kapsamında Osmaniye Mahallesi Metro İstasyonu yanında bulunan 22 dönüm arazinin kamulaştırılmasıyla ilgili, Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi talebi olduğunu, konuyla ilgili Değer Tespit Komisyonu’nun kurulduğunu söyledi.  Kamulaştırma bedeli ile ilgili çıkan fiyatın çok az olduğunu ve Bakırköy’de arazi değerlerini bildilerini söyleyen Kerimoğlu, “Ulaştırma Bakanlığı’na itirazımızı hukuk nezlinde yaptık. Mevcut değerin yarısından düşük bir değeri belediyemize reva gören bakanlık mücadelemizde sizlerin de desteğini bekliyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam 
 
Son Güncelleme: 21.10.2016 08:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mine Yiğit 2016-10-21 08:45:26

iyiki varsınız. bizim şansımız sizin olmanız çünkü her şeyden haberdar oluyoruz.ama yeni yönetim kenddini şansız hissediyordur bunlar her şeyi haber veriyor diye. demekki herkes üzerine düşeni yapsa zaten bir problem olmayacak. eyyyy belediye bari okuyunda eksiklerinizi görün

banner183