banner279
banner246
12 Ekim 2019 Cumartesi 15:02
BALDEP Dünya Balıkesirliler Gününü Kutladı

Plaka numarası 10 olan Balıkesir’de,  2010 yılından bu zamana kadar tarihler 10’uncu ayın 10’uncu gününü gösterdiği vakit ‘’Dünya Balıkesirliler Günü’’ kutlanıyor. Bu yıl ise İstanbul’da toplanan Balıkesirliler, BALDEP tarafından düzenlenen etkinlikle bir araya geldi. Bakırköy’de bulunan Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kutlamalara CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir Chp Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, İBB CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, İBB CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, Balıkesir Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Balıkesir Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Baki Yarımdağ, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ödemiş,  Savaştepe Belediye Başkanı   Turhan Şimşek, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Bursa Dernek Başkanı İrfan Göktaş, İzmir  Dernek Başkanı Erkan Tosun, Karaca Bey Dernek Başkanı Musa Altun,  Balıkesir Bürokratlar ve İş Adamları Dernegi Başkanı Deniz Dinçer, Manyaslılar Dernegi Başkanı Kadir Özdemir, Ankara Başkent Dünya Balıkesirliler Dernek Başkan Vekili Turgay Boduroğlu, Gönen Hodul Köyü Derneği Başkanı Özgür Varlık, Darülaceze Başkan Yardımcısı Ahmet Malatyalı, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Profesörü Mehmet Aşık, Bakırköy  Sadi Konuk Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Gökhan Adaş, Kadınlar Dünya Güreş Şampiyonu Yasemin Adar, Film-San Vakfı Genel Müdürü Kıvanç Terzioğlu, İzmirli İş Adamı Halil Sayar, GLS Grup Sigorta Brokerliğ i  Genel Müdürü Kaan Engin Özaydemir, Avukat Emine Aygören, Avukat Ayça Güler, Balıkesirli Dizi ve Sinema Sanatçısı Aydın Yapıcı’nın yanı sıra bir çok Balıkesirli katıldı. Barış Pınarı Harekatı’nda şehit düşenler için Kur’an tilaveti okunup, dualar edildi.

26 DERNEĞİMİZLE BİRLİKTE BALIKESİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Düzenledikleri etkinliğe katılan herkese teşekkürlerini sunan İstanbul Balıkesirliler Dernekleri Platformu (BALDEP) Kurucu Başkanı Salih Sağıroğlu, ‘’Balıkesirliler Dernekleri Platformu yaklaşık 3 yıl önce Türkiye’de ve Avrupa’da faaliyet gösteren 26 derneğin bir araya gelmesi sonucu oluşan bir platform. Balıkesir için çeşitli projeler üretip, uygulamaya koyuyoruz. Her yıl bayramlarda tüm dernek başkanlarımızla beraber, belirlediğimiz ilçelerde belediye başkanlarımızla kordineli olarak, o ilçede bulunan ne kadar yetim, öksüz öğrencimiz varsa onları sevindirmeye çalışıyoruz.  Başka illerde okuyup, bize ulaşan bütün öğrencilerimize değerlendirmeler sonucu iş adamlarımızla beraber burs vermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda burada doktor ve profesörlerimiz var. Bize ulaşan hastalarada elimizden gelen yardımı yapmaya özen gösteriyoruz. Hepinize saygılarımı sunuyorum ‘’ dedi.

BALIKESİR’E İSTİKLAL MADALYASI VERİLMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Barış Pınarı Hareketına değinen CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, ‘’Şimdi öncelikle büyük bir mücadele içindeyiz. Teröre karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele ediyoruz. Allah’ın izniyle ordumuzla birlikte bunu başaracağız. Bütün dualarımız ordumuz için. Şehitlerimiz var. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Bu mücadeleyi birlikte veriyoruz.  Burada şuan tüm Balıkesirli Milletvekillerimiz yok ama ben hem AK Parti hemde İYİ Parti milletvekili arkdaşlarımın adına buradayım ve sizlere saygılarımı sunuyorum. Balıkesir birlik beraberliktir.  Seçildiğim dönemden bu yana önerge veriyorum ve kanun teklifi sunuyorum. İstiklal madalyası için. Balıkesirliler İstiklal madalyasını fazlasıyla hakediyor. Bu tarihçiler tarafından birçok kaynakla kanıtlandı. Kurtuluş savaşında belediye reisi, aydını, köylüsü, çiftçisi, erkeği, kadını, çoluğu çocuğu bir oldu, beraber olarak kurtuluş mücadelesinde mücadele verdi. Onun için Kuva-i Milliye’nin başkenti Balıkesir’dir. Milletvekillerinin iki dudağı arasında, TBMM isterse bunu bir saatte verebilir. Biz çalışmamıza devam edeceğiz ve bunu başaracağız.  Ben siyasete başlarken dedimki Balıkesir benim ailem. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Benim ailem sizlersiniz ve har daim sizin hizmetinizdeyim. Ve şunu unutmayın, telefonumu yazıp, not ederken şunu yazın: ’Ahmet Akın Bana En Yakın’ Hepinize Saygılar sunuyorum ‘’ diye söyledi.

BU TOPRAKLARDA TUTUNMAK KOLAY DEĞİL

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz diyen CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, ‘’Balıkesir’de bulunan Atatürk anıtının arkasında benim için çok anlamlı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün şöyle bir sözü var: “Birlik ve beraberlik kader-i ilahiden gayrı her şeyi yener”  diyor o yazıda. İşte o birlik ve beraberlik Balıkesir’i düşman işgalinden kurtardı. Anadolu’yu düşman işgalinden kurtardı ve sonsuza kadar Türklerin yurdu haline getirdi. Ülke olarak özel günlerden geçiyoruz. Ordumuz terörle mücadele için bir operasyona başladı. Bakın burada yelpazenin her kademesinden farklı siyasi partilerden arkadaşlarımız var ama öyle bir noktadayız ki bir seviyeden sonra artık siyasetin hiçbir anlamı kalmadı. Hepimiz biriz, hepimiz birbirimiz için varız. Ve ordumuzun arkasındayız. Kolay değil bu topraklarda tutunmak. Anadolu kapılarını bize açan Alparslan’dan, bir çağı kapatıp bir çağı açan en büyük padişah Fatih Sultan Mehmet’ten ve yine Anadolu’yu bize sonsuza kadar bırakan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere,  bu vatan uğruna canlarını feda eden şehit ve gazilerimizi minnetle anıyoruz’’ diye konuştu.

İSTANBUL’DA SİZLER İÇİN KARDEŞ KAPISIYIZ

Herkese İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun  selamlarını ve sevgilerini ileten İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grup  Başkan Vekili Doğan Subaşı, ” Sayın İmamoğlu avrupanın önemli başkanlarının toplandığı bir foruma katılmak üzere Danimarka’ya hareket etti. Dolayısıyla bu güzel geceye katılamadı. Tabi kendisi için bu açıdan üzgünüm. Artık seneye bunun sözünü almaya gayret ettim. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesinde sizler için bir arkadaş, kardeş kapısıyız. Asla unutmamanızı rica ediyorum. Elimizden ne gelirse hem kentimiz hemde kentlerimiz için yapmaya gayret edeceğimizin sözümü vermek istiyorum. Sizlerle birlikte olduğum için çok kıvançlıyım’’ dedi.

MECLİSTE ÇOK GÜZEL BİR DERS VERİYOR

İBB CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı’ya plaket vermek için sahneye gelen Avukat Emine Aygören, ”Doğan Bey ile bizim uzun süreli bir arkadaşlığımız var. Sanırım 2013’ten beri zaman zaman görüşürüz. İkimizde avukat olduğumuzdan benim için özel bir arkadaş, bir meslektaş ve her zaman güvenebilceğim bir insan. Bu vesile ile belediye meclis toplantılarında kendisini takip ediyorum. Çok güzel bir ders veriyor. Lütfen sizlerde takip edin. Mecliste neler olduğunu Doğan ve Tarık Bey’den çok rahat izleyebilirsiniz. O nedenle plaketini vermekten büyük onur duyuyorum’’ dedi.

DAHA GÜZEL BİR KENT YARATABİLİRİZ

Balıkesirliler gününde böyle bir etkinlikte bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, ” Kentimizin nerede bir sıkıntısı ya da bir derdi varsa parti ayırmaksızın her zaman yanındayız ve destekçisi oluruz. Hep doğru bildiğimize destek olduk. Kentimin havasını, suyunu, toprağını, her köşesini çok seviyorum. Birlikte daha güzel bir kent yaratabiliriz. Ben Balıkesir sevdasıyla mücadele eden bir siyasetçiyim. Balıkesiri Türkiye’nin bir parlayan yıldızı yapacağımıza inancım var. Geçtiğimiz saatlerde şehit haberi aldık, bunun üzüntüsünü yaşıyorum. Ve tüm Mehmetçiklerimizin görevi başarıyla tamamlayacaklarına inanıyorum’’ diye belirtti.

BİR ARADA OLMAK DİKENLİ YOLDA SİZE GÜÇ SAĞLAR

Gurbette yaşamak, sıla hasreti çekmek, doğduğun yerde değil doyduğun yerde olmanın hayat mücadelesi içinde bir gerçek olduğundan bahseden Balıkesir Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, ‘’ Sizler diğer illerde yaşayan Balıkesirliler olarak sıla hasreti çekiyorsunuz ancak bir araya gelerek, dernek olmak bu dikenli yolda size bir güç sağlar.  Ne zaman bir yardıma ihtiyacımız olsa desteklerini bize sunan derneğimize çok teşekkür ediyorum. Barış Pınarı Harekatında şehitlerimiz var.  Allah’tan rahmet diliyorum. Işıklar içinde uyusunlar diliyorum’’ dedi.

OTOYOL GEÇEN SUSURLUK SON DERECE MAĞDUR

Sizlerle birlikte olmak gerçekten gurur verici diyen Balıkesir Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güney, ‘’Susurluk bildiğiniz gibi Balıkesir’e girenlerin ilk karşılaştığı ilçe. Bu ilçemiz şuanda otoyol geçmesinden dolayı son derece mağdur bir duruma düştü. Ben bir belediye başkanı olarak Susurluk halkının ekonomik, sosyal bütün dertleriyle ilgilendiğim için sizlerden gerekli olan yardımı rica ediyorum. Ben bir asker olarak şunu söylemek istiyorum. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Ordumuz silahını kuşandığı anda artık hiç bir şekilde değişik ses çıkmaması lazım. Hiç kimse savaş istemez, özellikle askerler savaş çıkarmaz. Tarihte bunun delili vardır. Dolayısıyla buradaki ülkemizin en büyük tehdidi olan PKK, PYD ve bunlar gibi berbat örgütlerin hakkından geleceğiz. Ben 8 buçuk yıl Kuzey Irak dahil, bu terör örgütüyle mücadele etmiş bir kardeşiniz olarak, sizlerden bu konuda birlik ve beraberlik içinde olmanızı bekliyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene’’ diye belirtti.

ÜÇ KITADA AT KOŞTURAN BİR MİLLETİN ÖZGÜR EVLATLARIYIZ

BALDEP Başkanı Salih Sağıroğlu ve ekibini tebrik eden Balıkesir Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, ‘’ 2004’ten beri siyasetin içindeyiz. Yenildik, yendik ama şunu hiç unutmadık. Biz rozet falan hiç takmadık ömrümüz boyunca. Biz bu memleketin hizmetkarı olduk, olmaya devam edeceğiz. Ama bunu büyütebilmenin tek yolu var o da birlik ve beraberlik. Tek bayrak, tek vatan, tek devlet, tek millet ülküsü etrafında toparlandığımız an ne PKK, ne PYD, ne FETÖ hiç birisi bizi bu memlekette halt edemeyecektir. Biz üç kıtada at koşturan bir milletin özgür evlatları olarak inşallah bu memlekette Dünya’da Türk’ün varlığını o burçlara bayrağı tekrar dikerek göstereceğiz. Ama birbirinizden ayrılmayın. Bakın Sındırgı’da 21’incisini yaptığımız uluslararası bir festivalimiz vardı. Almanyadan insanlar kalkıp geliyor, siz buradan az geliyorsunuz. Gelin biz misafir etmekten onur duyarız’’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından Balıkesir’in kültür elçisi TRT Müzik kanalındaki Alaturka Akşamlar programını sunan sanatçı İsmail Özkan ile Kübra Bağlan, Tamer Öztoprak, Mustafa Malat ve Sebahattin Gülümser’in sahne aldığı etkinlik, katılımcılara plaketleri verildikten sonra yapılan yöresel kıyafet defilesi ile son buldu.

Tolga ÖZDEMİR – KENT YAŞAM

Son Güncelleme: 14.10.2019 10:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner285

banner284

banner272