banner279
banner246
25 Ocak 2020 Cumartesi 13:44
Başkan Arısoy, “Zeytinburnu tiryakilik yaratan bir ilçe”
banner290

Diğer mahallelerden farklı olarak ilçelerinin kültürel değerlerinin bilinmesi ve tanıtılması yönünde talepte bulunan vatandaşlar, Başkan Arısoy ve ekibinden memnuniyetlerini dile getirdi.

Nuripaşa Mahalle Muhtarı Yılmaz Kaya’nın ev sahipliği yaptığı toplantıda, belediye başkanı ve yönetiminin mahalle muhtarlarıyla aylık toplantılar düzenlediğini, mahalleleriyle ilgili sorunları paylaştıklarını söyleyen Muhtar Yılmaz, “Mahalle sakinlerimizle yüz yüze gelerek, istek ve temennilerini sunma fırsatı verdiği için şahsım ve mahallelim adına Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN ARISOY, EN ÇOK OY ALDIĞI MAHALLEYE GİTTİ

Yerel seçimlerde Başkan Arısoy’un en çok oy aldığı mahalle olan Nuripaşa Mahallesi sakinlerine, görevi devir aldığı 9 Nisan’dan itibaren yapılan çalışmaları anlatan Ömer Arısoy, vatandaşlardan gelen talep ve önerilere tek tek cevap verdi.

İstanbul’un incisi, tarihi yarım adanın hemen yanında, bir tarafı deniz bir tarafı tarihi surlarla çevrili, ulaşım aksanları açısından şanslı bir ilçede yaşadıklarını ve mahalle kültürünü hala yaşatan sakinleri olmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirten Arısoy, yapılan çalışmaları şu şekilde sıraladı.

• Beştelsiz Mahallesi’ndeki Kuran Sitesi’nin yıkılmasıyla oluşan alanın yapılmasıyla ilgili ihale yapıldı. Mart ayında başlayacak inşaat çalışmalarının ardından 18 ay içerisinde teslim edilmesini düşünüyoruz.

• Telsiz Mahallesi Yedi Kule Hastanesi karşısında başlayan dönüşümle ilgili defalarca Ankara’ya giderek bakanlıkla görüştüm ve yakın zamanda da projesiyle birlikte yeniden Ankara’ya giderek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile sorunu çözeceğimize inanıyorum

• Çırpıcı Mahallesi’nde özel sektörün başlattığı kentsel dönüşümle ilgili, kontrol mekanizması pozisyonunda takiplerimizi devam ettiriyoruz.

• Arnavut Mahallesi dönüşüm sürecini, maliklerle birlikte takip ediyoruz.

• Yer tespiti yaparak, bakanlıkla mutabakata vararak belirleyeceğimiz bir bölgede de bir mahallenin daha dönüşümünü yapmak istiyoruz.

• Askeri Lojmanlarının olduğu alana 50 bin metrekarelik bir millet bahçesi kazandıracağız. Hemen yanına Merkez Camii özelliğini taşıyacak Millet Camii’ni de belediye olarak biz yapacağız.

• Belediye ile AKDEM’in olduğu alana itfaiye alanı hazırladık ve ilçenin buna ihtiyacı olduğunu geçtiğimiz günlerde bizi ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na söyledik. Biz belediye olarak yapılması gerekeni yaptık, İtfaiye İBB sorumluluğunda olduğu için gerisi İBB’den gelecek cevapla belli olacak.

• İtfaiye alanının hemen yanına Emniyet Müdürlüğü yapılması için çalışmalara başladık, hemen yanına da bir etkinlik alanı ve kongre merkezi yapmayı planlıyoruz.

• Zeytinburnu’nda yapılacak kentsel dönüşümlerde kullanılması için askerlik şubesinin olduğu alana da 20 bin metrekarelik alana da rezerv konut alanı yapılacak.

• İlk iş olarak tüm sorularınıza cevap verebilecek ve tek işi dönüşüm olan “Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü” kurduk.

• Seçildiğim ilk günlerde hayata geçirdiğimiz Kariyer Merkezi aracılığı ile 520 Zeytinburnulu vatandaşı işe yerleştirdik. Bilgi eksikliği nedeniyle iş bulamayan vatandaşlar için de kamu, özel sektör ve kuruluşlarıyla iş birliği yaparak, iş garantili triko meslek kursunu hayata geçirdik ve iş garantili eğitim vermeye başladık.

• İlçemizdeki tüm okulların tuvalet ve ıslak zemin mekânlarının yanı sıra kurduğumuz özel ekiple de tüm temizliklerini yapıyoruz.

•  Kadınlar için de pilates merkezinin ilkini Gökalp Mahallesi’nde, ikincisini Veliefendi’de hayata geçirdik. Yakın zamanda da Merkezefendi Mahallesinde bulunan taziye evi altında yeni bir pilates merkezini hayata geçireceğiz.

• Adaylığımdan beri takip ettiğimiz Zeytinburnu’ndaki tabela kirliliğini dükkân sahipleri ile konuşarak standartlara uygun hale getirdik. Gaziantep’ten gelen ve göç konusunda uzman olan İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya ile yaptığımız ortak çalışmalar sonucu, Zeytinburnu’nda ki göç meselesini rahatsızlık verecek seviyeden çok aşağılara indirdik. Huzurumuzu bozan kim olursa olsun, buna hakkı yoktur dedik.

• Huzurlu ve güvenli bir Zeytinburnu için park ve yeşil alanlara 110 kamera daha yerleştirme çalışmalarına başladık, Emniyet Müdürlüğü Kent Yönetim Sistemine teslim ediyoruz ve ihtiyaca göre her yıl sayıyı arttırarak parklarımızı güvenli hale getiriyoruz.

• Beştelsiz, ve Merkezefendi havuzunu engelli bireylerin kullanımına açtık.

• Çanakkale Doğa ve Tarih Kampı’na yaz döneminde milli eğitim tarafından belirlenen Zeytinburnulu başarılı öğrencileri, sonrasında engelli ve ailelerini, şimdilerde ise Zeytinburnu’nda oturan ve aile olan hemşerilerimizi düzenli olarak 80’li guruplar halinde götürüyoruz. Talebinin çok olması notasında 80 kişiyi noter kanalıyla belirliyor, kura da çıkmayanları gelecek tura aktarıyoruz. Amacımız mahalle kültürünün yaygınlaşması, vatandaşlarımızın ilişkilerinin pekişmesi ve muhabbetin artması.

• Ayhan Şahenk Ortaokulu ve Fatma Süslügil İlkokulu ile ilgili valiliğimiz gerekli yer tahsisi yaptı, müteahhitler çalışmalara başladı.  

• Sura paralel ilçemizin 20 önemli kültür varlığı var. 20 yılda ilçe, il ve vakıflar müdürlüğümüz restorasyon çalışmalarını yaptı. Tarihi binamızda Roma dönemine ait bir mozaik bulduk. Turizm konsepti içinde değerlendirip Zeytinburnu’nun turizmden de pay almasını sağlayacağız. Turizm Bakanımız, turizmde öncü kişi ve kurumlarla birlikte çalışmalara başladık. 

Başkan Arısoy’un ardından düşüncelerini paylaşan mahalle halkı, öncelikle entelektüel kişiliği ile akademik başarısını tescillemiş bir başkana sahip oldukları için büyük memnuniyet duyduklarını söyleyerek, mahallelerinin adını taşıyan Enver Paşa'nın kardeşi olan Nuri Paşa’nın (Killigil) kim olduğunu bilmeyen çok sayıda vatandaşın olduğunu belirttiler. Zeytinburnu’nun tarihi kimliğinin öne çıkmasını isteyen vatandaşlar, Başkan Arısoy’un konuyla ilgili çalışmalar yapmasını istedi.

“AMERİKA’DA YÜZ YILLIK ŞEYE BİLE TARİHİ MUAMELESİ YAPILIYOR”

Kişinin yaşadığı yeri tanımasının çok önemli olduğunu söyleyerek, her gün önünden geçtikleri ama bilmedikleri çok sayıda eser olduğunu söyleyen eski Turizm Bakan Yardımcısı olan Ömer Arısoy, “Mahallelerimizin adının bile bir anlamı var. Bu konudaki hassasiyetimi bilmenizi isterim. Tarihi belediye binamızda bulunan Roma dönemine ait mozaiği bulunca inanın çocuk gibi sevindim. Amerika da 100 yıllık şeye tarihi muamelesi yapılıyor, bizim 1800 yıllık tarihimiz var” dedi.

Zeytinburnu’nun tarihte çok kritik olayların yaşandığı, kültürel mirasa sahip bir bölge olduğunun altını çizen Arısoy, “Tüm kültür miraslarımızı tabelalama işlemini tamamladık. İnternet çalışmaları da tamamlanmak üzere” dedi.

Otobüs duraklarının yerinin değiştirilmesi, İSKİ’nin kanalizasyon düzenlemesi gibi talep ve şikâyetleri not alan Başkan Ömer Arısoy, İBB sorumluluğunda olan yerler için gerekli yazışmaları yapacaklarını söyledi.

“MEDENİYETİN ÖLÇÜTÜ, KALDIRIMLARLA TERS ORANTILIDIR”

Plastik dubaların araçlar tarafından ezildiğini söyleyen engelli vatandaşlar, demir dubaların konulmasını talep ettiklerini belirtti. Kaldırımlara sergilemek için mal çıkara esnaftan da şikâyet eden vatandaşlara cevap veren Arısoy, zabıtalarımız biraz gezince esnaf ayağa kalkıyor ama bizim öncelikli olarak unutmamız gereken şey, ‘Kaldırımlar yayalarındır’. Hepimiz bir engelli adayı olduğumuzu unutmadan lütfen biraz empati yapalım. Medeniyetin ölçütü, kaldırımların yüksekliği ile ters orantılıdır. Bizim kaldırımlarımız yüksek değil ama üzerinde dubalarımız var. Keşke demir duba koymak zorunda kalmasak ama madem engellilerimiz için hayatı kolaylaştırmamız lazım, o halde talepleri değerlendireceğiz” dedi.

Metruk binalardaki gruplaşmalardan şikayet eden vatandaşların da yer bildirimlerini yapmalarını isteyen Arısoy, metruk binaları girilmez hale getireceklerini söyledi.

Göç meselesinde aldığımız tedbirlerden birinin de çoklu konaklama olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ömer Arısoy, otel gibi günlük, saatlik kiralama yapılan yerlere valilik, emniyet, zabıta, turizm ve SGK’dan oluşan bir ekibin şikâyetler doğrultusunda ayrı ayrı büyük cezalar yazdığını, bu tür yerlerin kendilerine şikayet edilmesini ve belediye meclisinden oy birliği ile aldıkları yetkiyle de bu tür yerleri 3 ay kiraya verilemez şartıyla mühürlediklerini ifade etti.

99 depreminden sonra asma katların imar dışına çıkarıldığını ve izin vermenin mümkün olmadığını da belirten Başkan Arısoy, vatandaşların ada bazlı dönüşüm konusunda elde edecekleri avantajları anlattı.

ADA BAZLI DÖNÜŞÜMDE İMAR ARTIŞI

“Ada bazlı dönüşümde 1000 metrekareye kadar yüzde 10, 2 bin metrekare kadar yüzde 20, 3 bin metrekare kadar ise yüzde 30 ve başka ilavelerle beraber yüzde 35’e kadar imar artışı şansı var.  Depremden sonra çıkan ve yürürlükte olan kanuna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sertifika verdiği kuruluşlar riskli yapı kararını verir. Riskli bina kapsamına alınan yerin en geç 3 ayda yıkımının yapılması zorunluluğu var. Riskli kararı ile bina yıkılırsa devlet 18 ay bina maliklerine kira yardımı yapıyor. Yeniden yapılması için alması gereken harçtan da vaz geçiyor. Malikler anlaşamazsa 3/2 çoğunluğu şart koşuyor. Az da olsa bir bedel ödemeden yeni bir bina sahibi olmanın imkânı yok. O yüzden ada bazlı dönüşümü önemsiyoruz. Kentsel Dönüşüm Zeytinburnu’nun 20 yıllık geleceğidir diye ilk belediye meclis toplantısında ‘Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ kurduk. Merak ettiğiniz her şeyi, tek işi dönüşüm olan müdürlüğümüze gelip sorabilirsiniz”

“MİLLETİMİZİN KARARI, BAŞIMIZIN ÜSTÜNEDİR”

İBB ve Zeytinburnu Belediyesi arasındaki ilişkiyi soran, İBB’nin Millet İttifakı’na geçmesi ile Ak Parti toplantılarına katılımların azlığına dikkat çeken ve İBB’den çıkarılan işçilerle ilgili sorulara da, “Ben burada siyaset yapmıyorum. Cumhur ittifakı adayıyım ve partimin yanındayım. Ama etik olarak bu toplantılarda parti işlerinde yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Belediye olarak İBB’den beklentilerimizi ileteceğimizi, yaparlarsa teşekkür, yapmazlarsa şikayet edeceğimizi de her fırsatta söyledim. Milletimizin kararı başımızın zerinedir” dedi.

Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam

Son Güncelleme: 25.01.2020 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner285

banner284

banner272