12 Eylül 2016 Pazartesi 22:52
Başkan Dr. Handan Toprak Benli: Güçlü kadınlar güçlü toplumlar yaratır
Avcılar Belediyesi ‘Kadın Dostu Belediyecilik’ anlayışıyla Kadın ve Aile Müdürlüğünü kurarak, kadınların cinsiyet eşitliği temellerinde sosyal hayata katılmaları ve ekonomik özgürlüklerini kazanmalarına yönelik projeler geliştirdi. “Kadın özgür ve eşitse, çalışır” diyen Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak’ın kadınlarla ilgili çalışmalarını inceledik. 
İstanbul’un tek kadın başkanı olan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, her şeyden önce bir kadın ve doktor. “Kadın özgür ve eşitse, çalışır”, "Önce İnsan" diyen Başkan Dr. Handan Toprak Avcılar’da yaşayan birçok kadının takdirini kazandı.

BİZİM SAĞLIĞIMIZI BİZDEN DAHA ÇOK DÜŞÜNEN BAŞKANIMIZ VAR
Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren vatandaşlar, şunları söyledi: “Başkanımızın hem kadın hem de doktor olması biz Avcılar halkı için çok büyük bir şans. Başkanımızdan çok memnunuz diyen kadınlar, kadın, kadının halinden anlar. Başımız sıkıştığında derdimizi anlatacağımız birilerinin olması çok güzel. En önemlisi ise bizim sağlığımızı bizden daha çok düşünen bir başkanımız var. Kendilerine ve ekibine çok teşekkür ediyoruz.” “VATANDAŞIMIZIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK BİZİM GÖREVİMİZDİR”
Çocuk dostu, genç dostu, kadın dostu, yaşlı ve engelli dostu olmak sosyal belediyeciliğimizin temel kuralıdır diyen Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak; “Kentler canlı organizmalara benzer. Bir canlının gelişmişliği beyninin gelişmişliğiyle ölçülür. Bir kentin gelişmişliği de kültür ve sanattır. Bir kent de ne kadar gelişmiş derseniz, kadın ne kadar özgürse ve erkekle ne kadar eşitse o kent o kadar gelişmiş bir kenttir. Kadınlar özgür olmak ve ekonomik hayata katılmak istiyor. Kadın eşit ve özgür olmak istiyor. Bu yüzden sosyal belediyecilik bizim için çok önemli ve bütün çalışmalarımızı bu yönde sürdürerek halkımızın yanında olacağımızı söylüyoruz. Vatandaşımızın zor gününde olmak, ihtiyaçlarını karşılamak bizim görevimizdir” diye konuştu.AMACIMIZ HAYATIN IÇINDE DAHA FAZLA YER ALAN KADINLAR YARATMAK
Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, “Avcılar Belediyesi olarak kadınlarımızın cinsiyet eşitliği temellerinde sosyal hayata katılmaları ve ekonomik özgürlüklerini kazanmalarına yönelik projeler geliştirerek, kadını mevcut edilgen durumdan etken pozisyona geçmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Kadınlarımızın sağlık konusunda da sosyal ve kültürel alanda da üreten ve başarılı birer birey olmaları için sertifikalı eğitimler veriyoruz. 1934 yılında Atatürk seçme seçilme hakkı verdi kadına. Bu bir devrimdir. Bizde Mustafa Kemal Atatürk’ten miras aldığımız bu haklar doğrultusunda kadının ekonomik ve sosyal alanda daha fazla yer alması için çalışıyoruz. Kadının tek başına mücadele vermesi yeterli değil.”"KADIN SAĞLIĞI EĞİTİMİ" VERMEK IÇIN EVLERE KONUK OLUYORUZ
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüzce Tahtakaleli kadın hemşerilerimizin katılımıyla yürütülen ‘Kadın Sağlığı’ anket çalışması sona erdi. Anket çalışması sonrasında Tahtakaleli kadınlarımızla kadın sağlığı üzerine konuştuğumuz bilgili, sağlıklı ve güvenli bir yaşam için “Kurabiye Bizden Çay Sizden” etkinliğimizde bir aradayız ve olmaya devam edeceğiz.
Kadının sağlık sorunlarını çözemeyen bir toplumun hiç bir şekilde mutlu olması mümkün değildir. Kadın mutluysa aile mutludur; aile mutluysa toplum mutludur. Avcılar'da yaşayan kadınlar güçlüdür. Çünkü onların arkasında koskoca Avcılar Belediyesi ve onun doktor, kadın Belediye Başkan'ı var.

KADIN SAĞLIĞI KONUSUNDA ANKET ÇALIŞMASI
Güçlü ve bilinçli kadınlar güçlü toplumlar yaratır felsefesi ile hizmetlerine devam eden Avcılar Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ‘Kadın Sağlığı’ anket çalışması yapıldı. Anketin yapılması için pilot bölge olarak Tahtakale Mahallesi seçildi. Avcılar’da yaşayan kadınların, kadın sağlığı hakkında bilgileri, sağlık kontrollerinden geçip geçmedikleri ve kadın sağlığı konusunda beklentilerinin tespit edilmesini amaçlayan anket; Tahtakale Mahallesi’nde yaşayan, rastlantısal seçilen 90 kişi ile gerçekleştirildi.
Yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen ankette, Avcılar Belediyesi tarafından kadınlara yönelik verilen eğitimler ve faaliyetler hakkında da bilgiler verildi. Anket sonuçlarına göre ise Avcılar ilçesi Tahtakale Mahallesi’nde yaşayan kadınların büyük çoğunluğunun eğitim durumlarının ilkokul seviyesinde olduğu, sağlık konularında da az bilgi sahibi oldukları görüldü."KADIN DANIŞMA MERKEZİ"
Avcılar Belediyesi tarafından kadın sağlığı ve diğer konularda eğitim vermek, kadına şiddetin her türlüsünün önüne geçilmesi ve önlem alınması için gerekli adımlar atılmaya devam ediyor. Avcılar Firuzköy Mahallesi’nde yakın zamanda açılması planlanan “Kadın Danışma Merkezi”, merkeze başvuran kadınların ihtiyaçlarını belirleyip bireysel destek planlarını hazırlayacak, şiddet, istismar, ihmal, cinsel gelişim çocuk sağlığı ve benzeri konularda eğitimler verecek. Bireysel ve grup çalışmalarıyla psikolojik ve hukuksal destek sağlayıp bu çalışmaların raporlandırılmasını sağladıktan sonra, merkeze başvuran kadınların takibinin de yapılması sağlanacak. Kadın Danışma Merkezi’nin en büyük amacı ise cinsiyet eşitliği farkındalığıyla toplumsal ayrıştırmanın önüne geçebilmek.

ŞİDDET UYGULAYAN PERSONELİN MAAŞINA EKLENEN SOSYAL DENGE ÖDENEĞI EŞINE DEVREDIYOR…
Avcılar Belediyesi tarafından 2015 yılı Mayıs-Ağustos ayları arasında da kadına şiddetin boyutlarını tespit etmek ve bunu önlemek için ‘Kadına Şiddet Anketi’ yapılmıştı. Ankete katılan kadınların bir bölümünün  şiddeti sadece fiziksel anlamda düşündükleri, tokat yemeyi, sosyal veya ekonomik baskıyı ise şiddet kapsamında görmedikleri belirlenmişti.

Yapılan anketlerde çıkan sonuçlara göre değerlendirme yapan Avcılar Belediyesi, Başkan Dr. Handan Toprak Benli’nin özel ilgisi ve uzman kadrosu ile bu sorunu çözmek adına eğitimler vermiş, olumlu sonuçlar almıştı. Yine bu bağlamda Avcılar Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ve Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfı ile ortaklaşa verilen 13 hafta süren ‘Kadın Sağlığı Eğitim Programı’ düzenlenmişti. Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli hem kadına şiddeti önlemeye yönelik hem de bu konuya dikkat çekilmesi için, TÜM-BEL-SEN Genel Başkanı Ömer Salih Erol ile 2016-18 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesini Barış Manço Kültür Merkezi’nde imzalamıştı. Sözleşmenin 22. maddesinin ‘k’ şıkkında ilk kez; “kadına şiddet uygulayan kamu personelinin alacağı toplu iş sözleşmesinden gelen mali hakları, başvurusu halinde eşine devreder” ifadesine yer verilmişti.
Senay BADUR-Kent Yaşam
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner245

banner183