07 Ekim 2016 Cuma 10:53
Beşiktaş’ta her gün bir hizmet, her gün bir etkinlik


 BEŞİKTAŞ  ÇOCUK KOROSU GÜLDÜY GÜLDÜY SHOW’A KATILDI
98 çocuktan oluşan ve ilk meyvesini 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda veren  Beşiktaş Çocuk Korosu, Güldüy Güldüy Show'a katılarak çok sesli özel bir şarkı seslendirdi. Bu heyecanlı günlerinde Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar da onları yalnız bırakmayarak seyirciler arasında yer aldı. Koro Şefi Güneş Kaya yönetiminde ve Piyanist Gülnur Ünlütürk‘ün eşliğinde, son yılların popüler şarkılarından birisi olan Yavuz Durak imzalı “Mavi Gezegen” şarkısını çoksesli olarak seslendiren Beşiktaş Çocuk Korosu, 1 Ekim 2016 tarihinde tarihinde çekimi yapılan programa renk kattı.HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ UNUTULMADI
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Beşiktaş’ta Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında eğlenceli bir etkinlik düzenledi. Hayvanseverlerin buluşma noktası ise Etiler Sanatçılar Parkı oldu. Bu özel günde hayvan dostları, veteriner hekimler, hayvan sağlığı konusunda faaliyet gösteren kuruluşlar ve STK temsilcileri bir araya geldi. Sanatçılar Parkı’ndaki etkinlik alanında eğlenceli yarışmalar ve gösteriler yapıldı. Hayvan dostları, köpekleriyle frizbi oynadı, yumurta yarışmasına katıldı ve doyasıya eğlendiler. Etkinlikte “Köpek Güzellik ve Yetenek Yarışması” düzenlendi.  25 sevimli köpek sahipleriyle birlikte jüri önünde hünerlerini sergiledi.BELEDİYE PERSONELİ BRAİLLE ALFABESİYLE HİZMET VERECEK
Beşiktaş Belediyesi, görme ve işitme engelli vatandaşlarına engelsiz hizmet verebilmek amacıyla yürütülen çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. Geçtiğimiz aylarda işaret dili eğitimi alan Beşiktaş Belediyesi personeli, “Görme Engelliler Alfabesi” olarak da bilinen “Braille Alfabesi” eğitimlerini de tamamladı.
Beşiktaş Belediyesi içinde bulunan ve vatandaşların talep ve şikâyetlerinin alındığı hizmet merkezinde, engelli vatandaşlar engelsiz bir hizmet ile karşılanıyor.
İşaret dilini kullanabilen, Braille (kabartma yazı)ı) alfabesini okuyup yazabilen eğitimli Beşiktaş Belediyesi personeli, engelli vatandaşlara her konuda kolaylıkla yardımcı oluyor ve onlara aracısız olarak kaliteli bir hizmet sunuyor.Engelli vatandaşlarımızın talep ve şikâyetleri en uygun yöntemle kolaylıkla alınıyor, ilgili birimlerce işlemleri gerçekleştiriliyor ve aynı yöntemle kendilerine geri bildirimleri yapılıyor. Bir ilçe belediyesi açısından ilk olma özelliği taşıyan bu hizmet ile Beşiktaş Belediyesi’ne talep ve şikâyetlerini bildiren işitme engelliler belediyemizde artık duyabiliyor, görme engelliler de görebiliyor. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, eğitim programında başarılı olan personele sertifikalarını bizzat teslim ederek burada yaptığı konuşmasında, "Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek işitme ve görme engelli vatandaşlarımıza yönelik işaret dili ve Braille alfabesi ile hizmet vereceğiz. Engelsiz Beşiktaş için var gücümüzle çalışacağız" dedi. , Beşiktaş Belediyesi Hizmet Binası giriş katındaki hizmet merkezinde gerçekleştirilen sertifika törenine Beşiktaş Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi Başkanı Murat Demirok, Engelli STK'ları, belediye personeli ve vatandaşlar katıldı.BEŞİKTAŞ’TA ARTIK KİMSE YABANCILIK ÇEKMEYECEK
Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş’ta yaşayan, seyahat eden ve okumak için gelen yabancılara yönelik Turizm Danışma Bürosu ve Yabancılar Danışma Merkezi'ni açtı. Yıldız Mahallesi, Çırağan Caddesi üzerinde gerçekleştirilen açılışa Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, pek çok ülkenin başkonsolosları, konsolosluk temsilcileri, yabancı misafirler ve çok sayıda vatandaş katıldı.Turizm Bürosu’nun açılışında konuşan Av. Murat Hazinedar “İstanbulumuza ve bu tarihi başkentin kalbi Beşiktaşımıza gelen yabancı misafirlerimize çok daha iyi hizmet sunabilmek için Turizm Danışma Bürosu ve Yabancılar Danışma Merkezi kurduk. Burayı sadece bir turizm ofisi olarak düşünmeyin. Burada sadece İstanbulumuzu ve Beşiktaşımızı ziyaret eden turistlere hizmet etmeyeceğiz. Aynı zamanda İstanbul’a veya Beşiktaş’a yerleşen, çalışan veya eğitim gören yabancı uyruklu sakinlerimize ihtiyaç duydukları konularda destek vereceğiz. Beşiktaş Belediyesi olarak açmaktan gurur duyduğumuz Turizm Danışma Bürosu ve Yabancılar Danışma Merkezimizin hem Beşiktaş kentlileri hem de bu kentte yaşayan yabancı uyruklu misafirlerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.
Beşiktaş Belediyesi Turizm Danışma Bürosu ile Beşiktaş'taki yerli ve yabancı misafirlere  daha kaliteli bir kültürel ve turistik hizmet için destek verecek. Beşiktaş Belediyesi Yabancılar Danışma Merkezi  ise  ülkesinden ayrılıp, İstanbul’a veya bu metropolün kalbi Beşiktaş’a yerleşen, çalışan veya eğitim gören yabancı uyruklu sakinlere gündelik yaşamda ihtiyaç duydukları konularda destek vermeyi amaçlayan bir destek merkezidir. Merkezlerde yabancı misafirlere ülkeye girdikleri andan itibaren ihtiyaç duyulan, belediye hizmetleri, oturma izni, çalışma izni, doğum belgesi, evlenme için gerekli prosedürler, mülk edinme koşulları, sağlık hizmetleri, eğitim olanakları, sağlık kurumları, Türkçe kursları gibi konularda yardımcı olmayı, bilgi vermek ve yol göstermek amaçlanıyor.
 
 
MUHARREM AYI’NDA CANLARLA LOKMALAR PAYLAŞILDI
Beşiktaş Cem Evi’nde Muharrem ayının ilk gününde tutulan oruçlar dolayısıyla Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar’ın düzenlediği iftar sofrasında yüzlerce vatandaş bir araya gelerek iftar açtı. İftara Beşiktaş İlçe Başkanı Sebahattin Öztürk, Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer, Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan, Sultangazi İlçe Başkanı Mustafa Tiryakioğlu, Eyüp İlçe Başkanı Sinan Akçiçek katılarak, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ile Halk Tv’de yayınlanan Muharrem Ayı Özel Programı’nda günün anlam ve önemine uygun mesajlar verdiler.
Lokmalar paylaşıldıktan sonra ilk sözü alan Beşiktaş Cem Evi Başkanı Maya Zohrap, ‘’Bildiğiniz üzere Kerbela Şehitlerimiz için Muharrem ayımızda yas orucumuz başlamıştır. Yas tuttuğumuz bu 12 gün içerisinde Rahmet Ehlibeyte, Ehlibeytin yasını tutanlara, İmam Hüseyin aşkına göz yaşı dökenlere, haksızlıklara boyun eğmeyip biat etmeyenlere, ‘Oruç tutan canlarımızın hak katında oruçları kabul ola’ Bu günümüzde lokmamızı bizimle paylaşan Beşiktaş Belediye Başkanımız Sayın Av. Murat Hazinedar’a teşekkür eder, lokmasının hak katında kabul olmasını dilerim’ dedi.
Daha sonra söz alan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ise, ‘Türkiye’nin eğer temel taşları varsa o taşların en önemlisi canlardır. İslam tarihinde yaşanan Kerbela Olayı’nını günümüze en önemli mesajının birlik ve beraberliğimizi korumak olduğunu belirten Hazinedar, Cumhuriyetin en büyük sahip çıkanı varsa bunlar önce Alevi yurttaşlardır. Bunun için Allah birliğimizi hiçbir zaman bozmasın. Sizler, birliği, huzuru devletimiz için ne kadar önemli olduğunu en çok bilenlerseniz. Genç kardeşlerimize, halkımızın değerleriyle barışık yaşamının ne kadar değerli olduğunu anlatalım. Birilerinin oyununa gelmeyelim. Çünkü şunu unutmamalıyız ülkemizde kendilerine hakları yeterince verilmediği halde Cumhuriyete ve Atatürkçü değerlere en çok sahip çıkanlar Alevi yurttaşlarımızdır. Onlar Türklüğü ve onların değerlerini koruyarak müslümanlığı yaşarken Cumhuriyet’e de sıkı sıkıya sarılmışlar ve onu karşılarına almamışlardılar. Bu gerçeğe rağmen sizlerin üzerinde oynanan oyunlara gelmeyin. Bu lokmalarda, iftar sofralarında gençlerimiz daha çok olmalı. Eğer gençlerimize değerlerimizi anlatamazsak, daha çok Kerbelalar yaşarız. Birbirimizi sevmedikçe iman etmiş sayılmayız. Bize yöneltilen sevgisizliklere rağmen bunlarla mücadele edecek ve sevgiyi yeşerteceğiz. Siyasi varlığıma, bana, aile varlığıma her türlü saldırı olmasına rağmen bunu yapanlara karşı bir tutum içine girmedim. Benim Allah’a olan inancım ve sevgimle onları Allah’a havale ettim. Beş göbek neslimde hem vatanına, bayrağına, toprağına bağlı hem de çağdaş değerlerle barışık bir geçmiş var. Kazsalar derinleri bir tek yanlış bulamazlar. Bulamadıkları için bu kez iftiralar ve saldırılarla karşımıza çıkıyorlar. Bunu niye yapıyorlar? Burada milli ve manevi değerlere saygılı barışık anlayışımızın, özgürlükçü anlayışımızın  kendilerini tehdit ettiğini görüyorlar. Verdiğimiz emeğin tek hedefi var o da değerlerimizi daha yukarılara taşımak. Müslüman, Hristiyan, Yahudisiyle, Beşiktaş’a, İstanbul’a ve Türkiye’ye Beşiktaş’ta yükselttiğimiz bu anlayışı taşıyacağız. Nasıl ezanlar susmayacaksa, nasıl bayrağımız her daim dalganacaksa, canlarla muharremlerimiz de devam edecek. Hiç kimse bizim birliğimizi ve beraber yol almamızı engelleyemeyecek’ diye konuştu.
 BAŞKA HAYATLARIN ANLATILDIĞI ‘FOTOĞRAF FESTİVALİ’ BEŞİKTAŞ’TA
İstanbul’da şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali,  İstanbullulara ikinci kez kapılarını açtı. ABD, Asya, Avrupa ve Türkiye’den 60’a yakın sanatçıyı bir araya getiren Fotoİstanbul, 8 Kasım 2015 tarihine kadar fotoğraf severlerce izlenebilecek. Beşiktaş’ın meydanlarında, Ortaköy Yetimhanesi ve Ortaköy Sanat Merkezi’nde yer alacak festival, bir kez daha milyonlarca kişiyi fotoğraf sanatı etrafında buluşturacak.

Fotoİstanbul 2. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 47 sergi, 15 panel ve yuvarlak masa tartışması, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günleri ve ustalarla söyleşi etkinlikleri ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor. Festival ekibi temanın içeriğini şöyle tanımlıyor: “Bizim ilgi alanımız daha çok kim olmadığımız, yani ‘başka’larımız... Başkalarımızı anlamak ve tanımak istiyoruz. Değişmeleri umuduyla değil, sadece oldukları gibi. Hayata sadece kendi açımızdan değil, başka açılardan da bakabilmek, yeri gelince kendimizi bile başka açılardan seyredebilmek istiyoruz.’’Fotoİstanbul; Yaşayan en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan Josef Koudelka başta olmak üzere, Anders Petersen, Atta Kim ve Stanley Green gibi dünyaca ünlü isimlerin de yer aldığı 20’ye yakın yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlıyor. Festivalde Türkiye’den ise, aralarında Sıtkı Kösemen, Haluk Çobanoğlu, Laleper Aytek, Kürşat Bayhan, Meltem Işık ve Cemre Yeşil gibi isimlerin bulunduğu 20 fotoğraf sanatçısı yer alıyor. Bu yıl Fotoİstanbul “Ustalara Saygı” etkinliği çerçevesinde Ara Güler’e özel bir bölüm hazırlıyor. Usta’nın bugüne kadar görülmemiş fotoğraflarının da yer alacağı kapsamlı serginin yanı sıra Ara Güler fotoğrafı üzerine bir panel düzenleniyor.

Yine bu çerçevede fotoğraf tarihinin akışını değiştiren Amerikalı fotoğrafçı Robert Frank’in hayatını ve çalışmalarını yansıtan önemli bir sergi, Fotoİstanbul’da özel bir bölümde fotoğraf severlerin beğenisine sunuluyor. Bu yıl Fotoİstanbul festival etkinliklerine Instagram’da yapılan bir fotoğraf yarışması da eklendi. Dünyadan binlerce adayın gönderdiği fotoğraflardan yapılacak seçim sonrası finale kalan isimler çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek. Festival süresince bu yarışmada ilk yüze giren fotoğrafçıların eserlerini görme imkânı da olacak. Fotoİstanbul’un ikinci yılında Attila Durak Sanat Yönetmenliğini, Rıza Erdeğirmenci Festival Yöneticiliğini üstlenirken, Hüseyin Yılmaz ve Jason Eskenazi küratör, Coşar Kulaksız danışman olarak görev yapıyorlar.
Festival kapsamında Fotoğraf Sanatçısı Yusuf  Aslan ve Aykan Özener, Suriye’deki savaştan kaçarken hayatını kaybeden mültecilere ait eşyaları sergilemiş ve fotoğraflamış. Özellikle eşyalar arasındaki yırttık cankurtaran görülmeye değer.

Fidan Uğur-Kent Yaşam
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner245

banner183