banner262
21 Mayıs 2017 Pazar 13:51
CHP’Lİ ALİ RIZA AKYÜZ İBB KÜRSÜ’NDEN PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİ ELEŞTİRDİ!
CHP’li Meclis Üyesi Ali Rıza Akyüz, İBB Meclisi’nde söz alarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Bakırköy’de Bakırköy Ruh ve Sinir Sağlığı Hastanesinin yer aldığı yerleşkeyi de kapsayan yaklaşık bin dönümlük arazi için yapılan imar planı değişikliğini bir kez daha eleştirdi. “Kentin yaşam kalitesini yükseltmek, daha iyi bir planlama süreci içerisinde gelişimine yardımcı olmak için burada görev yapıyoruz ama bizlere görev yaptırmıyorlar” dedi. 
Yapılan imar plan değişikliğinin kabul edilemez olduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan CHP’li İBB ve Bakırköy Belediye Meclis Üyesi Ali Rıza Akyüz, konuyla ilişkin başta İBB olmak üzere ilçe belediyesi, muhtarlar, STK’lar, meslek odaları ve vatandaşların, görüş ve önerilerinin alınmamasını da büyük bir talihsizlik olarak değerlendirdi. “İstanbul sınırları içerisinde olan bir alanın planlamasını İBB’nin yapması gerekiyor, nokta.” diyerek tepki gösterdi. 
Halkın nefes aldığı, yürüyüş ve spor alanı olarak kullandığı ve ilçenin akciğerleri görevini üstlenen çamlık alanı ile ilgili vatandaşın istek ve taleplerini dile getiren Akyüz, ‘sağlık tesisi yapılsın, var olan yenilensin ama yeşil alanlarımız talan edilerek yeni bir yapılaşma olmasın’ dedi.
İBB Kürsü’sünden seslenen CHP’li Ali Rıza Akyüz’ün konuşmasının tam metni; 
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 milyon metrekare büyüklüğündeki 5 parsel için yapılan ve 21 Nisan’da askıya çıkarılan plan değişikliği çerçevesinde hastanenin yenilenip ek binalar yapılacağı, alana bir de sosyal tesis inşa edileceği açıklanmıştır. Devlet Hastanesi, Sinan Erdem Spor Salonu, Ahmet Cömert Spor Salonu, Lepra Hastanesi de bu planın içinde. Ayrıca o alanda tescilli yapılar ve anıt ağaçlar var. Emsal 1, yani yaklaşık 1 milyon metrekare inşaat alanı olacak. Yüksekliği de hava mania hattına göre belirlenecek. İçinde ticari üniteler de olacak. Bütün bunlar yapılırken Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir dahli yok. Ne yapılıyor, ne ediliyor hiç haberimiz yok. Bakırköy'e 40-50 bin kişilik ilave nüfus getirecek. Bunun ulaşıma, yaşantıya, sosyal hayata etkisi nasıl olacak, hiç düşünüldü mü? Bu plan Bakırköylünün yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürür. İstanbul sınırları içerisinde olan bir alanın planlamasını İBB’nin yapması gerekiyor, nokta.”

CHP Üyesi Ali Rıza Akyüz’ün İBB Kürsü’nde yaptı konuşmanın tam metni:  

Bakırköy Devlet Hastanesi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Lepra, Hastanesi, 112 Acil Servis, Sinan Erdem Spor Salonu, Ahmet Cömert Spor Salonunun da bulunduğu 1 Milyon Metrekare (1000 dönümlük) plan tadilatıyla ilgili söz almış bulmuyorum. Oldukça yoğun bir yeşil alan olan bir yerdir burası. Ama planını maalesef Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. İstanbul'un en önemli yerinin planını İBB Meclisi değil, Çevre Bakanlığı yapıyor. İçinde sağlık tesisleri var, spor salonları var. Askıdayken bakıyorum emsal 1, yani bir milyon ve bu da 1,5 milyon gibi bir inşaat alanı var demektir metrekare olarak. Kentin yaşam kalitesini yükseltmek, kentin daha iyi bir planlama süreci olması için burada görev yapıyoruz ama bizlere görev yaptırmıyorlar.
Bakırköy geneline bakıyorum; Sahil planlarını Bakanlık yaptı. Yenimahalle SSK Doğumevi boşaltıldı, ticaret ve konut alanı olarak planını bakanlık yaptı. Şimdi buraya geldik baktık, ne olduğu belli değil. Yani bunlar yapılırken kent ve kentl müdahil midir bilmiyorum. Ama bu planı Büyükşehir Belediyesinin yapması gerekiyor. Çünkü bunun çevre etkileşim faktörleri de var. Ulaşımı var, konutu var. Şimdi biz bu kentin planlama sürecini nasıl yapabiliriz, burada bizzat ben dinledim; Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Bey’de İstanbul'daki bütün planların Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gerektiğini ifade etti.


Yani biz şimdi bunlara durup bakacakmıyız böyle? Biz orada Sağlık Tesisi yapılmasına karşı değiliz yapılsın, yapılması da lazım. Ama yapılırken park alanına, şuna buna da bakmamız lazım. Ne yapılıyor, ne ediliyor? Şimdi plan notlarına bakıyorum bir yükseklik veriyor. "Hava mania hattına uyulacaktır" diyor. Ne olacağı belli değil yani. Sanki böyle sihirli bir kutu. Bizzat Büyükşehir Belediyesi olarak müdahil olması lazım buraya. Yani burası 3 dönüm, 5 dönüm değil, 1000 dönüm bir yer. Plan notlarıma bakıyorum, içinde Osmanlı'dan kalma Reşadiye Kışlası var. "Anıt Ağaçlar korunacaktır" diyor ama  Anıt Ağaçlar 10-15 tane. 
Şimdi sizden ricam; bu konuya özellikle eğilmeniz gerekiyor. Bu konuyla ilgili burada meclisimize bir bilgi verilsin. Eminim ki, burada görev yapan teknik arkadaşlarımız bu konuda yeterince ehil. Bunu böyle bırakmamak lazım. Eğer bunu bırakırsak yarın ileride telafi edilemeyecek problemler de çıkabilir. Plan notlarına baktığımda 6428 Sayılı Kamu Özel Hastaneler İşbirliğine atıfta bulunuyor. Anlıyorum ki, burada bir Şehir Hastaneleri tipinde bir şey olacak. İçinde oteli olacak, ticari üniteler de olacak ve bu bölge öyle bir trafik yoğunluğunu kaldırmaz. Hastane ayrı bir şey, ticari üniteler ayrı bir şey. Bu konuda bizim edilgen olmamamız lazım. Bir sorumluluk alarak bu işi Bakanlık düzeyinde irdelememiz lazım.
 
Son Güncelleme: 21.05.2017 13:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner263

banner241

banner245

banner183