banner279
banner246
banner283
12 Ağustos 2018 Pazar 19:21
Erdiş ve Alparslan'la Herşeyden 1Haber

Ülkemizin yeşil altını olan fındığın hasat döneminin başladığı bu günlerde, dünya fındık üretiminin yüzde 74’üne sahip Türkiye’de fındıkla ilgili yatırımları konuşan ikili, konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı. Programın sunucusu Serpin Alparslan, son günlerde üreticinin gözünün ve kulağının fındık fiyatlarını belirleyecek olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nde olduğunu söyledi.

ÜLKEMİZİN YEŞİL ALTINI FINDIK

Ordu ve Giresun bölgesinin en önemli geçim kaynağının fındıkçılık olduğunu söyleyerek düşüncelerini paylaşan Nurdan Erdiş, ülkemizde yaklaşık 700 bin fındık hektarı, 500 binin üzerinde de fındık üreticisi olduğunu söyledi.  

Ülkemize 1.8 milyar dolar civarında gelir getiren fındıkçılığın, Rekolte (tarımda bir yılda elde edilen ürünün toplamı) sayısına göre, fiyatının belirlendiğini söyleyen Erdiş, bu yıl ortalama 640 bin ton fındık toplanacağını, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ise henüz bir fiyat belirlemediğini ve üreticinin sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Erdiş, geçtiğimiz yıl 10 - 10.5 civarında belirlenen fiyatın, bu yıl 13 - 13.5 civarında açıklanmasının dahi üreticiye zarar olduğunu, 15 lira civarında olursa ancak üreticinin rahat bir nefes alacağını belirtti.

Bulgaristan, Gürcistan ve Şili’nin de fındık üretmeye başlayarak dünya pazarına girdiğini, ülke olarak dünya pazarındaki hakimiyetimizin gün geçtikçe azaldığını söyleyen Nurdan Erdiş, “Biz daha ne yapacağımıza karar veremeden, piyasaya başka ülkeler girmeye başladı. Fındığın da,  Ceviz ve Badem gibi rakipleri var. Çok yönlü olarak düşünülürse her konuda planlama yapılması gerekiyor” dedi.

Erdiş, “Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin açıklamasına göre, ülkemizdeki bademin 72’si ithal ve Amerika’dan alınıyor. Paketlenmiş ürünlere dikkat edersek fındık değil badem ağırlıklı. Aslında bizim ithal ettiğimiz ürünler, paketlenmiş olarak daha yüksek fiyatla bize geri dönüyor. Doğru planlamalar yaparak kendi markalarımızı oluşturmalı, vatandaşın da sahip çıkması için, gerekli sağlık kontrollerinin ve hijyen denetimlerinin yapmalıyız. Tanıtımlarını da doğru şekilde yaparak, vatandaşı yerli malı tüketimine yönlendirmeliyiz” dedi.

YETERLİ TARIM YATIRIMI OLMADIĞI İÇİN FİYATLAR ARTIYOR

Enflasyonun halka yansıyan kısmının gıda olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Nurdan Erdiş, “Gıda temel ihtiyaçtır. Ülkemizde yeteri kadar tarımsal yatırımlar olmadığı için fiyatlar artıyor. İşlenmemiş gıda ürünlerinden olan patates, soğan, sebze ve meyve fiyatları yüzde 23 oranında artmış. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın üçüncü enflasyon raporunu tarımsal üretim ve gıda enflasyonu olarak yayınladı. Raporda, üretimden tüketime kadarki zincirin tüm halkalarındaki aksaklıklar düzeltilmediği sürece gıda enflasyonundaki bozulmanın öne geçilemeyeceği belirtilmiş. Merkez Bankası’nın hazırladığı 108 sayfalık raporda “İşlenmemiş Gıda Enflasyonunda Yapısal Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlığı yer alıyor. Raporu hazırlayan Merkez Bankası, yapısal sorunlar olarak, dönemsel arz açıkları, stoklama ve fiyat spekülasyonu yapma davranışları, tedarik zincirindeki aracıların çokluğu ve geri kalmış lojistik süreçlerin karşısına çıktığını belirtmiş. Örneğin arz açıkları için Seracılığın durumunu sormuş. Raporda dönemsel arz açıklarına yol açan bir diğer yapısal sorunun da özellikle yaş sebze ürünlerinde tarla-sera-tarla geçişlerinin iyi idare edilememesi olduğunun altı çizmiş” diyerek devam etti.

Erdiş, Merkez Bankası’nın da hazırladığı raporu göz önünde bulundurarak, tarım ülkesi olan Türkiye’nin tarım alanlarının yatırım, destek ve teşviklere ihtiyacı olduğunu belirtti.

ABD’ NİN YAPTIRIM TEHTİDLERİ

2017-2018 Dolar kur artışlarına bakınca, bu gün yaşananların zaten belli olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan konuyla ilgili düşüncelerini aktaran Nurdan Erdiş, ABD Kongresi'nde Cumhuriyetçi ve Demokrat altı senatörün, Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulanması için bir yasa tasarısı sunduğunu söyledi.  "Türkiye Uluslararası Finans Kurumları Yasası" adı verilen bu yasa tasarısında, 'Türkiye Hükümeti'nin ABD vatandaşlarının haksız yere tutuklanmasına son verene kadar" uluslararası finans ve kredi kuruluşlarının Türkiye'ye kredi ve mali destek vermesinin engellenmesinin açıkça istendiğini belirtti.

Erdiş, 'askeri ve siyasi casusluk' ve 'terör örgütü adına suç işlemek' iddialarıyla Türkiye'de yargılanan Brunson'un tutukluluk halinin devamına karar verilmesinin Washington-Ankara hattında gerilime sebep olduğunu ama konunun bununla sınırlı olmadığını belirterek, ABD Başkanı Donald Trump'ın olayı ticari hale dönüştürdüğünü ve iyi bir pazarlıkçı olduğunu belirtti.

TÜRKİYE ÜRETMİYOR, BOÇLANIYOR

“Türkiye bundan nasıl çıkar” sorusuna da, Türkiye’nin ciddi borcu olduğunu ve esas sorununun üretmeden harcamak olduğunu ifade eden Erdiş, “Türkiye şimdiye kadar olmayan parayı harcadı. Şimdi de çıkış yolu aranıyor. Doların inişi diye bir şey söz konusu olamaz. O yüzden düşük faizle borçlanıp, en kısa sürede gerekli düzenlemeler yapılarak ülkemizin üretime geçmesi lazım. Rusya ve Çin’le yapılan turizm anlaşmaları iyi bir gelişme ancak tek başına yeterli değil” dedi. Ayrıca Çin’in de artık hem ekonomik, hem de askeri güç anlamında dünyada kendi sözünün dinlenmesini istediğini ve Türkiye ile ilişkilerini de bu anlamda sıcak tuttuğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı hükümetin 100 günlük eylem planındaki ilk hedefler arasında, enflasyonun tek haneye düşürülmesi, kur baskısıyla mücadele, kamuda ve yurtiçinde tasarrufların arttırılması, israfla mücadele edilmesi, yastık altı kaynakların ekonomiye kazandırılması için teşviklerin verilmesi gibi başlıkların yer aldığını söyleyen Nurdan Erdiş, yaş gurubu olarak birikimini altın olarak yapan kişi sayısının ülkemizde çok az olduğunu, vatandaşın iç piyasaya yönelmesi için teşviklerinin arttırılması gerektiğini belirtti.

SÜT VEREN HAYVANI KURBAN ETMEK, SEKTÖRE VURULAN HANÇERDİR

Yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili konuşan ikili geçtiğimiz yıl 16 milyon 105 bin büyük baş, 44 milyon küçükbaş hayvanın olduğunu,  2017’de 817 bin büyük baş, 2 milyon 701 bin küçükbaş hayvanın kurban olarak kesildiğini söyledi. Alparslan, 2018 yılında ise 1 milyon 200 bin büyük, 3 milyon 800 bin de küçükbaş hayvanın kesilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Bayramda kurban kesecek vatandaşları dişi düve almaması konusunda uyaran Erdiş, “Süt veren bir hayvanı kesime göndermek sektöre vurulan bir hançerdir. Kurbanlık bir hayvanın en az 5 ya da 7 doğum yapmış olması gerekmektedir. Lütfen kurban alırken düve olmamasına dikkat edelim” dedi.

3800 YILLIK KRALİÇE LOLAN MUMYASI

Çin'in işgali altındaki Uygur özerk bölgesi olan Doğu Türkistan'da bulunan 3800 yıllık Lolan Kraliçesi Mumyası hakkında konuşan ikili, Asya’nın kökenleri hakkında büyük sırlar saklayan mumyanın üzerindeki tartışmaların yeniden gündeme geldiğini belirtti.

Nurdan Erdiş ve Serpin Alparslan, ABD’de ki bir sergide gösterilecek olan Lolan Güzeli olarak adlandırılan 3 bin 800 yıllık mumyayı Çin’in sebep göstermeden Amerikada ki sergiden çektiğini ve göndermemesindeki en önemli sebebin de mumyanın Çinlilere değil, Türk ırkına benzemesi olduğunu iddia ettiler.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Erdiş, “Uzun boylu, beyaz tenli, upuzun kirpikli, ince düz burunlu olan mumya daha çok Avrupalı bir görüntü sergiliyor. Üzerindeki kıyafetler ve dövmeleri bizim Anadolu bölgemizdeki geleneklere daha çok benziyor. Türk'lere ait olan kılık kıyafeti ve şaman gelenekleri ile gömüldüğünü kanıtlayan şaman ayinlerinde kullanılan gereç ve simgelerin mezardan çıkması da Türklerin Atası olduğuna daha yakın bir görüş oluşturuyor. Ayrıca Lolan’ın ameliyat izi var ve ilk ameliyat izli mumya olma özelliğini de taşıyor. Yapılan incelemelerde ameliyat iplerinin at kılı olduğu kanıtlanmış” dedi.

AKHİSAR’I TEBRİK ETTİLER

Geçtiğimiz yıl Türkiye Kupası tarihinde bir ilke imza atarak şampiyonluğu kazanan ve bu yıl da yeni sezona Süper Kupa'yı kazanarak başlayan Akhisarspor’u tebrik eden ikili, geleceğin sporcularının amatör kulüplerden çıkacağını ifade ederek, gençlerle gurur duyduklarını söylediler

Aynı zamanda geçtiğimiz dönem Bakırköy Spor Kulübü Başkan Yardımcılığı yapan Nurdan Erdiş, devletin amatör spor kulüplerine herhangi bir desteği olmadığını, sponsorların da amatör kulüplere destek vermediğini belirterek,  “Çocuklara ve gençlere spor alanında özellikle destek olunması gerekiyor. Onlar bizim geleceğimiz ve küçücük desteklerle neler başardıklarına şahit oluyoruz. Devlet politikası olarak amatör spor kulüplerine destek olunmalı” dedi.

Son Güncelleme: 12.08.2018 19:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner183