banner271
14 Kasım 2017 Salı 18:07
FİKENTDER’den çarpıcı açıklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin önceki günlerde İstanbul’da devam eden kentsel dönüşüm projelerine ilişkin, “Herkesin dairesine daire vereceğiz, kimseyi mağdur etmeyeceğiz” açıklamasının ardından Fikirtepe’de faaliyet gösteren Fikirtepe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (FİKENTDER), Fikirtepe’de yapılan kentsel dönüşüm projelerinde ciddi usulsüzlükler olduğunu iddia ederek yetkililerin bu duruma acil çözüm getirmesi gerektiğini dile getirdi.

Dernek adına yazılı bir basın açıklama yaparak ile ileri sürülen iddialarla ilgili konuşan Yasin Bektaş,” Bakan Özhaseki’nin yaptığı, “Herkesin dairesine daire vereceğiz, kimseyi mağdur etmeyeceğiz” açıklamasına rağmen, özellikle Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde yapılan hatalar, usulsüzlük iddiaları ve bakanlık bürokratlarının bu yöndeki baskıcı uygulamalara devam etmesi bakanın sözünü boşa çıkarmaktadır” dedi.

‘VATANDAŞLAR MAĞDUR EDİLİYOR’

Dernek Başkanı Bektaş açıklamasının devamında, “Anayasa, 6306 sayılı yasa, kat mülkiyeti kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre uygulama yapılması ve karara katılmayan kişilerin serbest piyasa koşullarında anlaşabilmesi, arabuluculuk yapılması ve çoğunluk kararına katılmamalarından dolayı hisselerinin satılması hususundaki işlemlerde ilgili kanunlara rağmen, yapılan hatalar, sözleşme içerikleri ve firmaların mali yapılarının denetlenmemesi imza atan atmayan ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşları mağdur ediyor” diye konuştu.

‘ARSA PAYI SATIŞI YAPILIYOR’

Bektaş sözlerinin devamında, “Uygulama yönetmeliğinin 15/A (1) bendinde yer alan ''Riskli alanlar, rezerv yapı alanları ve riskli yapıların bulunduğu parsellerde hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karara katılmayan maliklerin arsa paylarının satışı için ..'' düzenlemesindeki açık ifade 6306 Sayılı yasanın 6. maddesine göre, 3/2 çoğunluk kararının her bir parsel bazında ayrı ayrı karar kılınmasını gerektirmekte. Ancak Fikirtepe'de pay satışı yapılan alanlarda parsellerin tapuda bile tevhidi gerçekleşmemişken, karara katılmayan veya hiç bir sözleşme imzalamayan parsellerde bırakın üçte iki çoğunluk kararını, komple o parselin üzerindeki mülk yok sayılmakta ve imza atan azınlık bile yok sayılarak sadece arsa payının satışı gerçekleştirilmektedir” dedi.

‘BÜYÜK KAYIPLAR YAŞANIYOR’

Açıklamasının sonunda gerekli yasal düzenlemeler dâhil olmak üzere yaşanan mağduriyetin sebeplerini de anlatan Bektaş, “Sonuç olarak hem imza aşamasında, hem de teslim aşamasında bakanlık hiç bir şekilde sözleşme içerikleri ve firmaların mali yapılarını, üstlendikleri işi yapabilirliklerini ciddi olarak denetlemediğinden dolayı, imza atan atmayan ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşların mağduriyetine sebebiyet vermekte. Bakanlık bürokratları bilerek veya bilmeyerek firmalara haksız kazanç sağlıyor görüntüsüyle rant kapısını açmaktadır. Bu denetimsizlik sonucu, mali gücü yetersiz firmaların iş başı yapmamaları hem bölgeyi, hem de imza atan atmayan tüm vatandaşları mağdur ederken, sözleşme içeriklerinde ki tek taraflı maddelerden dolayı vatandaşlar ciddi değersel ve metrajsal olarak büyük kayıplar yaşamaktadır” sözlerini kullandı.

‘VATANDAŞIN MENFAATİ GÖZETİLMİYOR’

Bektaş açıklamasında vatandaşın menfaatinin gözetilmediğine dikkat çekerek, “Bakanlık bürokratlarının İzlediği bu yol yüzünden vatandaşların mülkiyet ve barınma hakkı görmezden gelinerek mağdur olmalarına ve bundan dolayı da vatandaşlar nezdinde faturanın maalesef kurumlara kesilerek güven kaybı yaşanmasına sebep olunmaktadır.Yaşanan bu güven kaybı sonrası yetkililerin sürekli olarak gündeme getirdiği; deprem ve görsel çirkinlik başta gelmek üzere gerçekten vatandaşın menfaatine olan bazı hak, uygulama ve söylemlerin de boşa çıkmasına sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner183