20 Ekim 2015 Salı 11:24
“Fındıklı Parkı park olarak kalsın”
 Boğaziçi’nin nadir yeşil alanlarından olan Fındıklı Parkı için tehlike çanları çalıyor. İstanbul sakinlerinin Karaköy ve Beşiktaş ilçeleri arasında Boğaz kıyısında nefes alabileceği, ağaç gölgelerinin altında, Boğaz’a nazır tek yeşili olan ve oldukça açık alan olan Fındıklı Parkı; Çocukların oyun alanı, hayvanların ise yuvası olan bu park, afet zamanında toplanılacak alan olarak da belirlenmiş olmasına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi alanı kapatıp metro şantiye alanı yapıyor. Sivil Toplum kuruluşları olmak üzere Mimarlar Odası, Şehir Plancıları, Çevreciler, CHP’liler tepkilerini dile getirdiler. CHP İBB Meclis Grubu da konuyu İBB Meclisine taşıdı.‘Kentsel Sit Alanı olarak kabul edilen alana dokunulmaz’

Kabataş Fındıklı Parkı’nın 1993’te Kentsel Sit Alanı olarak ilan edildiğinin ve burada yapılan işlemlerin suç sayılacağına dikkat çeken İBB CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever konuyu İBB Meclis gündemine taşıyarak şunları söyledi: "Beyoğlu İlçesinin denize sıfır olan kısmında ve Beşiktaş sahiline kadar yer alan bölgede ki tek çocuk parkı ve tek yeşil alanı olan, İstanbul ve çevre halkının son derece yoğun olarak kullandığı, kentin ve kent halkının deniz ve sanatla buluşarak nefes alabildiği yerdir Kabataş Fındıklı Parkı. Başta Fındıklı Parkı olmak üzere Kabataş sahilindeki tüm yeşil alanlar ve parklar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından en az 2 yıl boyunca “metro” inşaat şantiyesi haline getirilmek isteniyor. Belediye ekipleri, parkı önce demir çubuklarla çevreliyor, ardından da alanda bulunan çocukların oyun alanlarını söktürüyor. Bir belediye öncelikle vatandaşının nefes alma hakkını korumalıdır. Parklar şantiye alanı değildir, Yeşil alan ve parklar hangi niyetle ve gerekçe ile olursa olsun şantiye alanı olamaz; Kent hayatı için bu kadar önemli alanlarda hiçbir uyarı yapmadan böyle işlere girişmek Parklara ve yeşil alanlara boş alan, şantiye, otopark alanı muamelesi yaptırmak kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu bölge İstanbul 1 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 7 Temmuz 1993 gün ve 4720 sayılı karar ile “Kentsel Sit Alanı” olarak ilan edilmiştir"Fındıklı dışındaki alternatif alanlar değerlendirildi mi?

Konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi 2015 yılı Ekim ayı Meclis toplantılarında İBB CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyeleri Ertuğrul Gülsever, Tonguç Çoban, Eyüp Birgün, Handan Kantar, Özgür Aydın, Ümit Yurdakul, Ayşegül Okumuş Görgü ve Servet Baylan imzaları ile İBB Meclis Başkanlığına sunularak oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesinde meclis başkanlığına şu sorular yöneltilerek, yanıtlanması istendi:

“Karaköy ile Beşiktaş arasında Boğaz kıyısında tek çocuk oyun alanının ve yeşil alanın bulunduğu Fındıklı Parkı, metro inşaat şantiyesi haline getirilmek istenmektedir. Bu amaçla, bu alanın yapımcı şirkete teslim edildiğini fiilen öğrenmiş bulunmaktayız. Bu çerçevede,  Fındıklı Parkı içinde bulunan bu yeşil alanın şantiye yapılmasına yönelik bir izin var mıdır?, Varsa bu izni kim vermiştir? İznin tarih ve sayısı nedir?, Bu konuda üniversiteler, bilim insanları, ilgili meslek kuruluşları ile görüşme yapılmış mıdır?, Bu bölgede metro inşaat şantiyesi yapılmak üzere Fındıklı Parkı dışında başka bir alan yok mudur? Alternatif alanlar değerlendirilmiş midir?”  FİDAN UĞUR-KENT YAŞAM 

Son Güncelleme: 20.10.2015 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner183