İç denetçiler belediyeyi mahkemeye verdi!
Maliye Bakanlığı tarafından İç Denetçi olarak atanan Penah Serkan Ayhan ve Taner Eraslan, 2014 yılında görevi devr alan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve yönetiminin faaliyet dosyasını denetleyerek, 2015 yılında hazırladıkları raporu başkanlığa sunduklarını, denetleme raporunda buldukları usulsüzlük ve yolsuzluklarla birlikte kendilerine uygulanan baskıları maddelediler.
İç Denetçi Taner Ersalan ve Penah Serkan Ayhan, 2014 yılında hukuk işleri Müdürlüğü’nde 630.000 TL tutarında sahte belgelerle zimmete para geçirilmesini, 2015 yılında da satın alma uygunluk denetimi sırasında oldukça yüksek tutarda yolsuzluk ve usulsüzlük tespit ederek, tutarı 20 milyonu aşan ve yapılmadığı halde yapılmış gibi alım dosyaları olduğunu mahkemeye sundukları dilekçeyle belirttiler.
Çöp kutusunun yerini yanlış söylediği iddia edilerek, disiplin cezası aldığını yazılı dilekçesinde belirten Taner Eraslan, TSK’da görevli Gökhan Polat’ın iç denetçi olarak atandığını ve halen belediye meclisi tarafından alınmış bir karar olmamasına karşın İç Denetim Birim Başkanlığı’nın kurulduğunuda yazılı olarak mahkemeye sundu.


Vatandaşların telefonlarına gönderilen bilgilendirme mesajları, Ramazan etkinlikleri, özel günlerde yapılan ikram alımlarındaki uygunsuz ihaleler, “hizmet” alımı olarak yapılması gereken ihalelerin “mal” alımına göre yapılması, yapıldığı söylenen gezilerde gidenlere ait bilgi olmayışı, yapılan organizasyonlarda teklif veren firmaların aynı adreste ve aynı elden çıkması şüphesinin yanı sıra, tüm bu denetimler sırasında Mali Hizmetler, Fen İşleri, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüklerinden istenen bilgi ve belgelerin teslim edilmediğini de belgelerle mahkemeye bildirdiler.


Taner Eraslan, mahkemeye sunduğu dilekçesinde yolsuzlukları yazmaması konusunda yeni iç denetçi Gökhan Polat’ın yazılı ve sözlü olarak talimat verdiğini ve satın alma denetimi sırasında da eski Muhasebat Kontrolorü Fetö/PYD soruşturması kapsamında tutuklanan Erkan Karaaslan’ın kendisini aradığını ve belediye başkanının “2 adam tutarak kemiklerini kırdırayım da aklı başına gelir” ifadelerini kullandığını belirtti.
Taner Eraslan ve Penah Serkan Ayhan, mahkemeye sundukları başvurularında, tehtid edildiklerini, kamu adına denetim yaparken fiziki saldırıya uğradıklarını, sürekli tehdit altında bulunduklarını, pozitif hukuk sistemiyle açıklanamayacak soruşturmalara maruz kaldıkları bir ortamda, soyut ve kasıtlı iddialarla denetçilik görevlerinin sonlandırılmaya çalışılmasının kendilerini derinden rencide ettiğini belirttiler. Haklarında yapılan işlemlerle amaçlananın iç denetimi ortadan kaldırarak, idareyi denetimsiz bırakmak olduğunu ifade ettiler.


Maruz kaldıkları asılsız iddialarla denetim sertifika derecelerinin düşürüldüğünü ve denetçi Serkan Ayhan’ın 4608 sayılı Kanun kapsamında sendika üyeliği önünde yasal bir engel bulunmamasına karşın, sendika üyeliği ve işyeri temsilciliği yaptığı için görevinden alındığı da ifade edildi.
Söz konusu olayları mahkemeye taşıyan Serkan Ayhan ve Taner Eraslan’ın Avukatı Levent Doldur, yaptığımız görüşmede müvekkillerinin adeta cendere altına alındıklarını söyledi.
Avukat Levent Doldur, müvekkillerinin yolsuzluk ve usulsüzlükleri ortaya çıkaran raporların hemen ardından yıldırma ve yolsuzlukların üzerini örtme amaçlı defalarca disiplin cezası ve keyfi baskıların uygulandığını, haksız ekonomik yaptırımlarla baskı altına alındıklarını belirterek, “Bütün bu haksızlıkların giderilmesi için haksız yapılan her işlem için ayrı ayrı iptal davalarını açtık. Mahkemelerin sonucuna göre tüm keyfiliklerin iptal edileceğine inancım tamdır. Yüce Türk Adaletine inanıyorum” dedi.

Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aysel 6 ay önce

Okudum inşAllah yanılma vardır kabullenmek zor

banner258

banner241

banner245

banner183