27 Temmuz 2017 Perşembe 13:35
‘Seçmen değilsen söz hakkın yok’
Cumhuriyet Halk Partisi Bakırköy Belediye Meclis Üyesi Nurhan Çetinkaya, Kınalıada Platformu Kurucusu olarak TBMM’de basın açıklaması düzenledi. Kardeşlik iklimine ev sahipliği yapan Adalar’ın özel olarak korunması gerektiği yerde göz göre yok edildiğini söyleyen Çetinkaya, daha sonra çözüm önerilerini açıkladı. Basın açıklamasına CHP Milletvekilleri Selina Doğan ve Yakup Akkaya da destek verdi.


DOĞAN: ADALAR CAN ÇEKİŞİYOR!
Çetinkaya’dan önce söz alarak kısa bir konuşma yapan Selina Doğan, ranta dayalı kentçilik anlayışının teslim aldığı İstanbul’da Cumhuriyet Halk Partililerin eleştiri ve önerilerinin gündeme getirilmediğini ifade ederek, “Belediyenin tüm çabalarına rağmen bütçe ve lojistik destek eksikliğinden dolayı Adalar can çekişiyor, SOS veriyor” diyerek acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.  
Doğan, sorunların çözülmüyor olmasının, iktidarının Adalar’ın demografik yapısını değiştirme amacında olduğu kaygısını uyandırdığını belirtti.

ÇETİNKAYA: ADA SEÇMENİ OLMAK LAZIM!
Adalarla ilgili dile getirdikleri sorunlara çözüm bulamadıkları için bu defa da TBMM’sinin kapısını çaldıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Çetinkaya, toplantıyı düzenleyen milletvekillerine teşekkür etti.
Adalar için acil çözümler içeren özel bir devlet politikana ihtiyaç olduğunu ifade eden Çetinkaya, Adalı pek çok kişinin nüfus ve seçmen kayıtlarının İstanbul’da başka ilçelerde bulunduğuna dikkat çekerek, “Adalarda yaşıyor ya da yaşamak istiyorsak, tarihini ve kültürel zenginliğini gelecek nesillere aktarmak istiyorsak ve Adalar’ın kaderine yön vermek istiyorsak ilk yapacağımız şey Ada seçmeni olmaktır” dedi.
Çocukluklarında bütün dinlerin ve milletlerin bayramlarını hep birlikte kutladıklarını ve kimsenin diğerini ötekileştirmediğini söyleyen Çetinkaya, Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek olan bu kardeşlik iklimine ev sahipliği yapan Adalar’ı özel olarak korumak gerekirken göz göre göre yok edildiğini söyledi.


SORUNLARI SIRALADI
Çetinkaya daha sonra, Adaların demografik ve coğrafi yapısının korunması için çözüm bekleyen sorunları şu şekilde sıraladı:

ÖDENEK KIŞ NÜFUSUNA GÖRE!
“Kış aylarında 8 bin civarında olan Adalar nüfusu yaz aylarında 100 bini bulmakta ve hafta sonları günlük ziyaretçilerin eklenmesiyle bu rakam 170 binlere kadar çıkmakta.
Belediye ödenekleri kayıtlı nüfus sayısına göre ödeniyor. Bunun için Adalar Belediyesi kendisine ayrılan ödenekle nüfusundan çok daha fazla bir insana hizmet vermek durumunda kalıyor.”
SAĞLIK HİZMETLERİ YETERSİZ!
“Yaz aylarında on binlerce insana ev sahipliği yapan ilçemizde sağlık hizmetine erişimde ciddi sorunlar yaşanıyor. Israrlı taleplerimiz sonucunda Büyükada’da bir devlet hastanesi açıldı. Fakat Adalar’da ulaşım sadece deniz yoluyla sağlandığı için diğer adalarda da temel tıbbi ünitelerin olduğu 24 saat hizmet veren sağlık birimleri açılması şart. Büyükada dışındaki diğer adalarda 112 Acil Servis ve aile hekimliği dışında herhangi bir sağlık birimi yok.”
GÜVENLİK GÜÇLERİNİN SAYISI ARTMALI!
“Güvenlik güçlerinin sayısı, nüfusla karşılaştırıldığında son derece yetersiz kalıyor. Bu durum özellikle yerleşik Ada halkı için endişe ve hatta korku nedeni.”
ASAYİŞ SORUNLARI ARTTI!
“Adalar’da bazı ziyaretçiler, konaklama alanı dışında plaj, sokak araları ve parklar gibi kamuya açık alanlarda kalıyor. Son zamanlarda artan bu durumla birlikte hırsızlık gibi asayiş olaylarında da artış görülüyor.”

KAÇAK YAPILAŞMA ÇOĞALDI!
“Belediye sınırları dışında olan ve Orman İşletmeleri’ne bağlı olan alanlarda çok sayıda kaçak yapılaşmalar görülmeye başlandı.”
ULAŞIM SIKINTILI!
“Adalar’a ulaşım ağırlıklı olarak özel şirketler tarafından yapıldığı için fiyatlar çok yüksek. Ulaşım sadece belli saatlerde olması başka bir sıkıntı kaynağı. Ulaşımın sıkıntılı olmasından dolayı okula gitmek ve çalışmak zorunda kalan genç nüfus ile çalışan nüfus Adalar’da yaşamayı tercih etmiyor. Ayrıca Adalar’ın kendi arasında ulaşımında da büyük bir sıkıntı yaşanıyor.”
UYUŞTURUCU KULLANIMI ARTTI!
“Adalara özellikle dışarıdan gelen kişiler arasında uyuşturucu kullanımının arttığını gözlemliyoruz.”
HİJYEN DENETİMİ YETERSİZ!
“İşletmelerde denetimler çok az. Özellikle lokanta, restoran gibi işletmelerde ciddi bir hijyen sıkıntısı yaşanıyor.”
KONTROLSÜZ TOPLU GİRİŞLER VAR!
“Bazı belediyeler, bazı ticari işletmeler ve bazı sivil toplum kuruluşları vatandaşların Adalar’a ücretsiz gidebilmesi için bilet veriyorlar. Bu durum Adalar’a kontrolsüz ve toplu halde hareket eden yüzlerce ve binlerce kişinin gelmesine neden oluyor.”
FAYTON ARTIK ADA KÜLTÜRÜNÜ YANSITMIYOR!
“Bir zamanlar Adalar kültürünü yansıtan, vatandaşlara karşı son derece saygılı ve kullandıkları atların hayvan haklarına riayet eden faytoncuların yerini vatandaşlara kaba davranan ve atlarını döven faytoncular aldı. Elbette burada bütün faytoncuları suçlamıyorum ama Adalar’ın artık çok ciddi bir fayton ve faytoncu sorunu var. Ehliyetsiz faytoncuların yol açtığı kazalarda insanlar yaralanır hale geldi.”
ELEKTRİKLİ ARAÇ KULLANIMI ARTTI!
“Motorlu araç kullanımının olmadığı ilçemizde elektrikli araba karmaşası yaşanıyor. Sadece yaşlılar ve engellilerin kullanması gereken elektrikli arabalar artık herkes tarafından kullanılıyor.”
YANGIN VE ÇÖKME TEHDİDİ VAR!
“Hepsi birer sanat eseri durumunda olan ahşap binalar yangın ve çökme tehdidi altında.”
ÇETİNKAYA; ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SUNDU
Sorunların ardından çözüm önerilerini de açıklayan Nurhan Çetinkaya, yetkililere duyarlı olmaları çağrısında bulunarak şunları söyledi:
“Her şeyden önce Adalar için Adalar halkının da katılımının olduğu özel bir yönetim anlayışı hayata geçirilmeli.
İmkanları yetersiz kalan Adalar Belediyesi’nin gelirinin artırılması için çok büyük rakamlara ulaşan ulaşım gelirinden pay ayrılması dahil olmak üzere düzenlemeler yapılmalı.
Adalar’da asayişin sağlanması için güvenlik güçlerinin sayısı artırılmalı. Denetimler artırılmalı ve organize suç örgütlerinin oluşmaması /yok edilmesi için kapsamlı güvenlik önlemleri alınmalı.
Birbirinden bağımsız her adaya 112 acil sağlık servisi dışında 24 saat hizmet veren temel sağlık hizmetlerini karşılayacak sağlık birimleri açılmalı.
Adalar’da kışlık yaşamın daha canlı hale getirilmesi için hem yaşlı nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabileceği hem de genç nüfusun yaşamını devam ettirebileceği projeler hayata geçirilmeli. Bu bakımdan ulaşım ve sağlık hizmetleri özel olarak ele alınmalı.
Genç nüfusun artırılması için bir fakülte ya da meslek yüksek okulu kurulmalı.
Denizcilik İşletmeleri tarafından gemi seferleri arttırmalı ve Adalar halkı özel işletmelerin insafına bırakılmamalı. Kış aylarında sefer sayıları artırılmalı ve Adalar arasında ring seferleri yapılmalı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adalar’a üvey evlat muamelesi yapmayarak kendi sorumluluk alanında bulunan yol ve alt yapı gibi hizmetleri tam olarak yerine getirmeli.
Kış aylarında sahipsiz bırakılan sokak hayvanları için barınak imkanları geliştirilmeli ve bu konuda merkezi yönetim ve İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından belediyemize destek olunmalı.
Bu vesileyle Adalar halkına da seslenmek istiyorum. Biz ilçemize sahip çıkmazsak başkaları gelip bizim sorunlarımızı çözmez. Bunun için en önemli görev bizlere düşüyor.
Adalar’da yaşayan çok kişinin nüfus ve seçmen kayıtları İstanbul’da başka ilçelerde bulunuyor. Hem ilçemize yapılan ödeneğin artması hem de ilçemizin geleceği hakkında söz sahibi olabilmemiz için kayıtlarımızı Adalar’a aldıralım.
Adalarda yaşıyorsak, yaşamak istiyorsak, tarihini ve kültürel zenginliğini gelecek nesillere aktarmak istiyorsak ve Adalar’ın kaderine yön vermek istiyorsak ilk yapacağımız iş seçmen olmaktır.
Adalar’da doğmuş, Adalar’da doymuş ve tüm Adasever dostlarımızı #AdalardaSeçmenDeğilsenSözHakkınYok kampanyasına desteğe davet ediyorum.”
Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam
 
 
 

 
Son Güncelleme: 27.07.2017 22:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner183