10 Ekim 2016 Pazartesi 11:41
Zeytinburnu 2017 Bütçesi 375 Milyon TL!
2016 yılına nazaran %18 gibi bir artışla hazırlanan 2017 bütçesinin, birçok ilçenin bütçesini ikiye katlayan büyüklükte olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan CHP Grup Başkan Vekili H. Hüseyin Üsküdar, söz konusu bütçe ile çok büyük ve güzel işler yapılabileceğini belirtti. “Bu kadar büyük bir bütçeyle sosyal ve kentsel hizmetlerin yapılması çok zor olmasa gerek” diyen Üsküdar, bütçenin büyüklüğüne rağmen yeteri kadar hizmet yapılmadığını iddia etti.
Zeytinburnu İlçesinin coğrafi ve sosyal bakımdan İstanbul’un tam merkezinde bulunduğunu, sahil, havaalanı, E-5’e yakınlığı, Marmaray ve Tramvay kullanımı gibi özelliklerinden dolayı yatırım ve inşaat sektörünün ilgisinin büyük olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Üsküdar, “İlçemizin cazibe merkezi haline gelmesi bugünün rantsal yönetim anlayışından kaynaklanmaktadır. Turizm alanlarının, yeşil alanların,vakıf arazilerinin ve askeri arazilerin imara açılması inşaat kartellerinin Zeytinburnu’na ilgisini arttırmış, iştahını kabartmıştır” dedi.

ZEYTİNBURNU HALKI ÖDEDİĞİ VERGİLER KARŞISINDA YETERLİ HİZMET ALAMIYOR!
Belediyelerin temelde halkın müşterek ihtiyaçlarını karşılamak ve hizmet üretmek amacıyla kurulmuş olduğunu, Zeytinburnu Halkı’nın ödediği vergiler karşısında yeteri kadar hizmet almadığını ifade eden H. Hüseyin Üsküdar, “Bütçe büyük ama hizmet küçük” diyerek, belediye yönetiminin yıllardır ilçenin trafik ve otopark sorunu çözemediğini, Avrasya Tüneli bitince iç trafiğinde kilitleneceğini, afet ve riskli alanların dönüştürülmesi ve en temel ihtiyaçlarından olan eğitim alanları yaratma konusunda sınıfta kaldığını söyledi.

EĞİTİM ALANI AYIRILMAYAN PLAN VE PROJELERE RUHSAT VERİLMESİN!
Performans programında çözüm bulmak adına hiçbir yatırım planı göremediklerini söyleyerek açıklamalarını sürdüren Üsküdar, Başbakanın açıkladığı tam gün eğitim programıyla nasıl başa çıkılacağını sordu. Zeytinburnu’nda eğitim alanı için yer ayrılmadığını belirterek, “Ancak ne yazıkki Türgev’e,Deniz Feneri’ne çeşitli teröre bulaşmış vakıflara yer tahsis etmeye gelince yer var ama eğitim alanına gelince yer yok. Eski kaymakamlık binasının kirasını belediye ödüyor, Türgev öğrencilerden para topluyor. Bakınız 15 Temmuz darbe girişimi böyle vakıf ve vakıfların işlettiği terör yuvalarına dönüştürülen insanlar tarafından yapıldı” diyerek, öneri olarak Ambarlar,Demirciler ve Maltepe Mahalallesi gibi yeni verilecek büyük imar ruhsatlarında eğitim alanı ayrılmayan plan ve projelere ruhsat onayı verilmemesini istedi.
Çalışan annelere kreş ve anaokulu konusunda hiçbir yatırım ve girişimin de olmadığını söyleyen Üsküdar, “Tabii burada rantta yok!” diyerek tepki gösterdi. Spor konusuna da değinerek, geçtiğimiz yıl programında da olmasına rağmen, kapalı spor salonu yapımıyla ilgili hiçbir yatırımın olmadığını belirtti.

2.JPG görüntüleniyor

ZEYTİNBURNU BUZ HOKEYİ AVRUPA ŞAMPİYONU!
 Zeytinburnu Buz Hokeyi takımını CHP Gurubu adına kutlayan H. Hüseyin Üsküdar, “Avrupa Şampiyonu olan Buz Hokeyi konusunda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Buz hokeyi gururumuz oldu hepimizin. Demekki istenince çok güzel şeyler yapılabiliyor” dedi.
İmar Müdürlüğü’nün performans programıyla ilgili de düşüncelerini ifade eden Üsküdar, cami ve eğitim alanları çevresinin istimlak edilmesi  ile ilgili yatırım programı olduğunu söyleyerek, “Kişilerin rızasını almadan istimlak yapmayın sonra çok vebal ödersiniz” diyerek, halkın sahili ve denizi rüyasında yada sabah haberlerinde arka fonunda göreceklerini belirtti.

KALKINMANIN, GELİŞMENİN YOLU EĞİTİM VE BİLİMDEN GEÇER!
Kentsel dönüşümünde ilçede rantsal dönüşüme dönüştüğünü belirten Üsküdar, mülkiyet sahiplerinin perişan olduğunu, Kentsel dönüşümün tutarsızlıklarla dolu olduğunu, inşaatlarla kalkınmanın olmayacağına inanan biri oduğunu sözlerine ekleyerek “Kalkınmanın, gelişmenin tek yolu eğitim ve bilimden geçer. Siz hiç inşaatla kalkınan bir ülke gördünüz mü” diye sordu.
Chp adına açıklamalarını sürdüren Gurup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar, 2017 Performans Programı ve Bütçesine gurup olarak RED oyu vereceklerini söyledi.
Ak Belediye’nin kaynakları rasyonel kullanmadığını iddia ederek gündeme dair konuşan CHP’li Meclis Üyesi Düzgün Kaya, %18 artışla bu kadar zengin bir belediye olmalarına rağmen Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü’nde doktor kadrosu olmasına rağmen doktor olmayışına ve 2 tane hasta nakil aracının ilçe nüfusuna yeterli olmadığına değindi. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşın ilaç tedarik edecek eczanesinin olmayışına da tepki gösteren Kaya, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde ‘’Su ve temizlik malzemeleri alımları’’ diye geçen rakamın 100 bin lira oluşuna sinirlenerek, “Bu ne yaa! Hamam mı çalıştırıyoruz. Fil mi besliyoruz?” diyerek meclise seslendi. Belediyenin çalıştığını gösteren müdürlüğün de Temizlik İşleri Müdürlüğü olduğunu ifade eden Düzgün Kaya, ilçenin temiz olmadığını, Amatör Spor Klüplerine harcanan paraların yetersiz olduğunu da sözlerine ekledi.

TIBBİ BİTKİLER ARSASINA YAPILACAK OKUL ARAZİSİNİ TÜRGEV’E Mİ HAZIRLIYORSUNUZ?
Birkaç tane park düzenlemesi dışında elle tutulur, gözle görünür bir şey olmadığını söyleyen CHP’li Düzgün Kaya, “2 havuzu bitiremedik, Sur Kafe’ye 4 Milyon harcadık  bitiremedik. 10 Milyon Belediye Başkanlığı binasının tadilatına harcadık halen bitiremedik. Tıbbi Bitkiler Bahçesi ne birde okul yapılacaktı, iptal oldu. Şimdi o arsayı alavera ve dalaverayla Türgev’e mi hazırlıyorsunuz?” diye sordu.
“Hayatın ve Zeytinburnu’nun gerçekleri var” diyerek konuşmasını sürdüren Kaya, artan imar bedellerinden dolayı yerli ve emekli vatandaşın ilçede oturamaz hale geldiğini, çamurunu, tozunu, toprağını, çilesini çeken, vergisini veren, bütçesini oluşturan Zeytinburnulu vatandaşların başka ilçelere taşınmak zorunda kaldığını belirtti. “Çünkü bütçeleri Zeytinburnu’nda yaşamaya yetersiz kalıyor. Zeytinburnu’nun geldiği nokta bu” dedi.

MUHALEFETİN YAPICI ÖNERİLERİNE VE ELEŞTİRİLERİNE AÇIĞIZ!
2017 Mali Yılı Bütçesi ve Performans Programı ekim ayı olağan toplantısına katılarak eleştirileri sonuna kadar dinleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, yapıcı eleştirilerinden ve önerilerinden dolayı CHP Gurubuna teşekkür etti. Muhalefetin yaptığı konuşmayı verimli ve yapıcı gördüğünü kendilerinin de yapıcı muhalefetten yararlandıklarını ifade eden Aydın, amaçlarının Zeytinburnu halkını refahı ve huzuru yüksek bir ilçe haline getirmek olduğunu söyledi.
Kişisel görüşünü meclis üyeleriyle paylaşan Ak Parti Belediye Meclis  ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yunus Gülmek,  Zeytinburnu Belediyesi’nin kaynaklarını en iyi şekilde halkın yararına kullandığını  belirterek, yaptığı incelemelerde Ak Belediyelerin halk nezdinde gücünü ve çalışkanlığını kanıtlamış durumda olduğunu söyledi.

Selvi Sarıtaç
 
 
Son Güncelleme: 10.10.2016 11:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner245

banner183