banner271
06 Ocak 2018 Cumartesi 10:59
100 kişiden sadece 5’i işletme kurabildi

Bakan Özlü, Niğde’de 203, Aksaray’da 296, Kırşehir’de 257, Nevşehir’de 215 ve Yozgat’ta 331 kişinin “Yeni Girişimci Desteğinden” faydalanarak işletme kurduğunu açıkladı. Bakan Özlü’nün verdiği bilgiye göre adı geçen 5 ilde 30 bine yakın girişimci eğitimlere katılıp sertifika aldı. Ancak, sertifika alanların yaklaşık yüzde 5’i işletme kurabildi.

SORULAR SORDU

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından uygulanmakta olan Girişimcilik Destek Programı çerçevesinde işsizleri istihdam ederek yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesi kapsamında;Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Yozgat’a son 5 yılda kaç Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi düzenlenmiş, bu eğitimlerde, eğitimini tamamlayarak kaç kişi sertifika almaya hak kazanmıştır? Sertifika almaya hak kazananlardan kaçı kadındır?Adı geçen illerde son 5 yılda bu sertifikaları almaya hak kazananlardan kaç kişi kendi işletmesini kurarak girişimci olmuştur? Bunlardan kaçı kadındır? Adı geçen illerde son 5 yılda bu eğitimlerde, eğitimini tamamlayıp kendi işletmesini kurarak girişimci olan kişilere KOSGEB bütçesinden ne kadar destek sağlanmıştır? Bunlardan-kaçı kadındır?Adı geçen illerde son 5 yılda bu eğitimlerde, eğitimini tamamlayıp kendi işletmesini kuranlardan daha sonra kaçı işyerini kapatmıştır? Bunlardan kaçı kadındır? Adı geçen illerde son 5 yılda düzenlenen bu eğitim programları için toplamda ne kadarlık harcama yapılmıştır?” şeklinde sorular yöneltti.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’i adı geçen 5 ilde yürütülen çalışmalarla ilgili açıklaması şöyle:

203 KİŞİ İŞLETME KURDU

Niğde İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 95 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 1.763'ü kadın olmak üzere 3.726 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 80'i kadın olmak üzere 203 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 4.552.065 TL destek sağlanmıştır. Niğde'de Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda kapanan işletme olmadığı tespit edilmiştir.

AKSARAY’A 6 MİLYAR 400 MİLYON TL DESTEK

Aksaray İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 236 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 6.282'si kadın olmak üzere 13.291 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 141'i kadın olmak üzere 296 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 6.400.327 TL destek sağlanmıştır. Aksaray'da Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda 6 işletmenin kapandığı ve bunların kadın girişimci işletmesi olduğu tespit edilmiştir.

2 BİN 803 GİRİŞİMCİ SERTİFİKA ALDI

Kırşehir İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 84 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 1.116'sı kadın olmak üzere 2.803 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 116'sı kadın olmak üzere 257 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 6.623.583 TL destek sağlanmıştır. Kırşehir'de Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda 2 işletmenin kapandığı ve bunlardan bir tanesinin kadın girişimci işletmesi olduğu tespit edilmiştir.

NEVŞEHİR’DE 105 KADINA GİRİŞİMCİ DESTEĞİ

Nevşehir İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 107 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 1.347'si kadın olmak üzere 2.887 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 105'i kadın olmak üzere 215 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 4.434.408 TL destek sağlanmıştır. Nevşehir'de Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda kapanan işletme olmadığı tespit edilmiştir.

23 KİŞİ İŞLETMELERİNİ KAPATTI

Yozgat İlimizde 2013-2017 döneminde toplam 172 adet "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programı" düzenlenmiş ve eğitimler sonucunda 3.445'i kadın olmak üzere 7.299 girişimci sertifika almıştır. Sertifika alan kursiyerlerden 132'si kadın olmak üzere 331 kişi, "Yeni Girişimci Desteğinden" faydalanarak kendi işletmesini kurmuştur. Bu çerçevede, kendi işini kuran girişimcilerimize Yeni Girişimci Desteği kapsamında toplam 6.519.234 TL destek sağlanmıştır. Yozgat'ta Yeni Girişimci Desteği kapsamında 2013 yılından itibaren yapılan izlemeler sonucunda 23 işletmenin kapandığı ve bunlardan 8 tanesinin kadın girişimcilere ait olduğu tespit edilmiştir.”

‘UYGULAMA YETERSİZ’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Hükümetin uygulamaya koyduğu birçok projede olduğu gibi sunulduğu kadar fayda ve sonuç ilişkisinde başarı sağlanamayan uygulamalardan biri de yeni girişimcilik desteğidir. Düşünce doğru uygulama yetersizdir. Katılımcıların % 5 inin amaçla uygun sonuca ulaşması çok düşük bir durumdur. Burada amaca erilememe nedenleri iyi irdelenmeli ve katılıma göre gereken düzenleme ve destek sağlanarak yapılan çalışmanın olumlu sonuçlandırılmalıdır. Yaptıkoldubitti ile değil sonuç veren çalışmalar önemlidir.Ülkemizde binlerce proje ya raflarda kaldı ya yarım kaldı, ya da uygulanıp sonuçsuz kalmıştır.Ülkemiz koşullarında, işsizliğin zirve yaptığı süreçte yeni girişimci desteği önemli bir uygulama olarak daha verimli sonuca ulaştırılmalı idi.” dedi.

Kent YAŞAM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner183