Figen Yüksekdağ: 2 canlı bombanın MİT tarafından yakalandığını biliyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ saldırıda yaralanan Uğur Yaman’ı hastanede ziyaret etti. Çıkışta basın mensuplarına konuşan Yüksekdağ, ”Bu bir hafta boyunca katliamın failleri, iki canlı bombanın...

Figen Yüksekdağ: 2 canlı bombanın MİT tarafından yakalandığını biliyoruz
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ saldırıda yaralanan Uğur Yaman’ı hastanede ziyaret etti. Çıkışta basın mensuplarına konuşan Yüksekdağ, ”Bu bir hafta boyunca katliamın failleri, iki canlı bombanın aslında hükümetin istihbarat kayıtlarında olduğunu, MİT tarafından, istihbarat tarafından bilindiğini, yakalandığını, bırakıldığını ve takip altında olduğunu görüyoruz.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve beraberindeki heyet, Ankara'daki terör saldırısında yaralanan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Uğur Yaman'ı tedavi gördüğü Güven Hastanesinde ziyaret etti.

“HALA KATLİAMIN FAİLLERİNİN GERÇEK SORUMLULARININ AÇIĞA ÇIKARILMASI BAKIMINDAN BİR ADIM ATILMIŞ DEĞİL”

Ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yüksekdağ, aradan geçen süreye rağmen faillerin ortaya çıkarılması noktasında bir adımın atılmadığını söyledi. Yüksekdağ, ”Bugün Ankara katliamının birinci haftası, yedinci günü. Türkiye'nin dört bir yanında katliamın üzerinden geçen bir haftayla birlikte yedi anmaları gerçekleştiriliyor. Aradan bir hafta geçmiş olmasına rağmen ne yazık ki hala katliamın faillerinin gerçek sorumlularının açığa çıkarılması bakımından bir adım atılmış değil. Hala Türkiye kamuoyu, gerçeğin etrafında dolaştırılıyor. Hala bu katliamda sorumluluğu olan siyasi iktidar, hükümet hesap vermemekte ve hesap sormamakta ısrar ediyor.” dedi.

“İSTİHBARAT TARAFINDAN BİLİNDİĞİNİ, YAKALANDIĞINI, BIRAKILDIĞINI VE TAKİP ALTINDA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

2 canlı bombanın istihbarat kayıtlarında olduğunu söyleyen Yüksekdağ, ”Bu bir hafta boyunca katliamın failleri, iki canlı bombanın aslında hükümetin istihbarat kayıtlarında olduğunu, MİT tarafından, istihbarat tarafından bilindiğini, yakalandığını, bırakıldığını ve takip altında olduğunu görüyoruz. Açığa çıkan çeşitli bilgiler, bulgular, tanıklıklar bize bu gerçeği çok somut olarak gösteriyor. Bu da bizim iddialarımızı doğruluyor. Siyasi iktidarın ve Sayın Başbakan'ın reddettiği iddialarımızın ne kadar doğru olduğunu gösteren kanıtlar bunlar. Biz de ısrarla katliamın gerçekleştiği ilk günden itibaren; bu katliamda siyasi iktidarın, devletin sorumluluğuna işaret ettik. Çünkü daha öncesinde yaşanan katliamlarda da çok açık biçimde faillerin önceden bilindiğini yine gözaltına alınıp bırakıldığını ve denetim altında tutulduğunu biliyorduk. Bu deneyimlerden yola çıkarak Ankara katliamının sorumlusunun da siyasi iktidar olduğunu çok net bir dille ifade ettik. Bu 7 günlük süre boyunca yaşanan bütün gelişmeler ve açığa çıkan bilgiler, belgeler, veriler bu iddiamızın doğruluğunu kanıtlamıştı.” şeklinde konuştu.

“BOMBACILARIN IŞİD'Lİ OLDUĞU ÇOK NET BİZİM GÖZÜMÜZDE”

Sorumluların istifa etmesi gerektiğini belirten Yüksekdağ, ”Bu veriler üzerinden yapılması gereken çok net bir şey var. Sorumluların istifa etmesi, istifa etmiyorsa azledilmesi. Siyasi iktidar cephesine baktığımızda böyle bir yaklaşımın sergilenmediğini görüyoruz. Bizler suçlu ilan ediliyoruz. Gerçekte bu katliamın sorumlusu olamayacak, mantık kuralları gereği olması imkansız olan siyasi yapılar, gruplar, örgütler katliamın sorumlusu olarak ilan ediliyor. Yeni bir birleşik örgüt icat edildi, Davutoğlu ve siyasi iktidar tarafından, PKK -DAİŞ birleşik terör örgütü; kokteyl terör örgütü. Bu, bütün akıl sınırlarını ve halkımızın anlama kabiliyetini alaya alan bir siyasi yaklaşımdır. Anlama melaikeleriyle alay eden, gerçekleri çarpıtmak için aklın sınırlarını çarpıtan bir siyasi iktidar var karşımızda. Sorumlunun, bu katliamı gerçekleştiren tetikçilerin, bombacıların IŞİD'li olduğu çok net bizim gözümüzde. Siyasi iktidar IŞİD ile bağlantısının, IŞİD ile kurduğu ilişkinin deşifre olmasını, ayan beyan ortaya çıkmasını engellemek; bunun hukuki ve kriminal düzeyde ifşa olmasını engellemek için sorumluyu, gerçekleri çarpıtma yolunu tercih ediyor. Çok açık bir çarpıtma ve gerçekleri gizleme operasyonuyla karşı karşıyayız” şeklinde belirtti.

“SİZ BU ÖLÜMLERDE SORUMLUSUNUZ, DEMEK BU ÜLKEDE GÖZALTINA ALINMA, TUTUKLANMA HATTA ÖLDÜRÜLME GEREKÇESİ OLABİLİR”

Kendilerinin bu süreç içinde siyasi iktidar tarafından hedef haline getirildiğini söyleyen Yüksekdağ sözlerine şöyle devam etti: ”Siyasi iktidar bizleri hedef haline getirdi. HDP'yi ve o gün Ankara meydanında buluşan emek, barış ve demokrasi güçlerini hedef haline getirdi. Bu süre içerisinde sayısız gözaltı operasyonu gerçekleştirildi. Katliamı protesto eden, sokağa çıkan halkımız polis müdahalesiyle ve saldırılarla karşı karşıya kaldı. Bu süre içerisinde tutuklamalar gerçekleştirildi. Tutuklananlardan birisi de bizim Rize milletvekili adayımızdır. Turgay arkadaşımızdır. Siyasi iktidara katil, demek; siz bu ölümlerde sorumlusunuz, demek bu ülkede gözaltına alınma, tutuklanma hatta öldürülme gerekçesi olabilir. Hedef haline getirilme gerekçesi olabilir. Ama bu katliamları gerçekleştirenler, istihbarat bilgilerine rağmen, denetim altında, bilgi dahilinde olmalarına rağmen gözaltına alınmaz, tutuklanmaz ve bu tip katliamları gerçekleştirmelerinin önü açılır. Canlı bombalar, IŞİD canileri elini kolunu sallayarak devletin polisin gözetiminde istediği her şeyi gerçekleştirebiliyor. Ama Cumhurbaşkanı'na hakaret iddiasıyla söylenen en küçük eleştirel söz, tutuklanmanın ve linç edilmenin gerekçesi haline getirilebiliyor. Şu an Türkiye, böyle bir adaletsizlik ülkesi haline getirilmiş durumda. Şu an Türkiye, böyle bir vahşet coğrafyası haline getirilmiş durumda”

“BURSA'DA MEYDANA ÇIKIP SEÇİM MİTİNGİ YAPMAYA DEVAM EDEBİLİYOR”

Başbakan Davutoğlu'nun Bursa'da yaptığı 'teröre karşı birlik' mitingini eleştiren Yüksekdağ, ”Bu koşullar içerisinde ne acıdır ki dün Bursa'da meydana çıkıp seçim mitingi yapmaya devam edebiliyor. Türkiye'de yer yerinden oynamışken bizler hala acılarımızın, yaralılarımızın, cenazelerimizin arkasında koşarken bu ülkenin Başbakan'ı çıkıp hiçbir şey olmamış gibi seçim mitingi yapmaya devam ediyor. Bu seçim mitinglerini teröre karşı birlik, adı altında yapıyor. Bu ülkede bir terör uygulandığı doğrudur. IŞİD terörü uygulanıyor bu ülkede. Devlet terörü uygulanıyor. Bu teröre karşı birlik olmak istiyorsanız her şeyden önce gelin, bu terörün hedefi haline getirilenlerle birleşin, ortaklaşın. Bizlerle birleşin. Türkiye'nin böyle birleşmeye ihtiyacı var. Ama karşımızdaki siyasi iktidar bu ağır koşullarda dahi bir taraftan demokrasi güçlerini hedef haline getiriyor. Bir taraftan kendi sorumluluğunun üzerini örtüyor. Katliamcıların serbest olduğu, özgürlüklerin tutsak edildiği bir siyasi rejimi bizlere dayatıyor. Biz böyle bir rejimi asla ve asla kabul etmedik. Etmeyeceğiz. Bizim tüm barış şehitlerimize sözümüz, Türkiye'de barışı ve demokrasiyi inşa etmek ve adaleti kurmaktır.” dedi.

“KANDİL TARAFINDAN TEK TARAFLI BİR ATEŞKES İLANI YAPILDI”

Kandil tarafından tek taraflı ateşkes ilanı yapıldığını söyleyen Yüksekdağ, ”Son günlerde özellikle barışın sağlanması konusunda çok önemli bir gelişme yaşandı. Kandil tarafından tek taraflı bir ateşkes ilanı yapıldı. Bu ateşkes ilanı karşısında siyasi iktidarın yaklaşımı yine yıkıcı ve savaş yanlısı bir yaklaşımdır. Ankara katliamı gerçekleştiği günden itibaren Adana'da, Cizre'de, Şırnak'ta, Hakkari'de, Batman'da birçok kentte sivil halka, doğrudan kentlere dönük askeri operasyonlar sürdürülüyor. Bugün Genelkurmay Başkanı çıkıp Saray'ın talimatıyla sonuna kadar bu savaşı sürdüreceğiz, açıklaması yapma rahatlığını gösteriyor. Türkiye, bölgede de kendi içinde de bir savaş atmosferine ve iklimine mahkum ediliyor. Kandil'in tek taraflı ateşkes ilan ettiği koşullar içerisinde, siyasi iktidarın yapması gereken şey gerilimi düşürmek, çatışma olasılıklarını ortadan kaldırmak ve barışa bir şans tanımaktır. Ama siyasi iktidar Türkiye'ye barış şansı, barış kapısı açmıyor. Bu son bir haftada yaşanan gelişmeler, aslında bu savaşın kaynağının, nedeninin de siyasi iktidar olduğunu gösteriyor. Bugün iki taraflı süren bir çatışma durumu yoktur. Tek taraflı olarak halka dönük bir operasyon, teröre karşı operasyon adı altında çocukların ve gençlerin katledilmesi vardır. Siyasi iktidar bu dönemde Türkiye halkları acısıyla uğraşırken bu operasyonlardan vazgeçme yolunu seçmelidir.” şeklinde belirtti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner258

banner241

banner245

banner183