banner279
banner246
21 Ekim 2014 Salı 12:42
M. Sait Yücel, gündemi Kent Yaşam’a değerlendirdi
TOKİ’nin Ataköy sahilindeki yapılaşmalarına dur demek için düzenlenen eyleme bizzat katılarak destek veren Sait Yücel, halkın katılımıyla yapılan eylemlerin devam etmesi gerektiğini belirterek, AKP iktidarının İstanbul’da TOKİ’ye ait arazileri rant alanı olarak imara açtığını iddia etti.

Yücel, Ataköy’deki yapılaşmanın tamamen yanlış olduğunu, imara açık olmamasına rağmen TOKİ’nin bunu yok saydığını söyledi.

‘YARGI, İKTİDARIN İSTEKLERİNE GÖRE KARAR ALMAKTADIR’
“Ataköy sahilindeki yapılanmalar için meslek odaları, STK’lar ve Bakırköy Belediyesi'nin açtığı mahkeme kararları, bir üst mahkemelerde bozuldu” diyen Bakırköy CHP İlçe Başkanı Sait Yücel “Türkiye’de en önde tutmamız gereken yargı sistemi maalesef gerçek bir hukuka göre değil, iktidarın isteklerine göre karar almaktadır” dedi.

“Belediyemizdeki yapılanma ve projelerin hayata geçmesi sürecini beraber tartışarak uygulamaya geçiyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Yücel “Bu ay belediye meclisinde kabul edilen stratejik plan ve bu ayın sonunda kabul edilecek bütçe ile birlikte belediyemizin çalışmaları ivme kazanacaktır” diye konuştu.

CHP ‘SAVAŞA HAYIR’ DİYECEK
Geçtiğimiz günlerde meclisten geçen tezkerenin içeriğini ve kapsadığı anlamı doğru bulmadığını söyleyen Yücel, Kobane eylemlerini değerlendirdi. Kendisine ‘Sosyal Demokrat’ diyen herkesin Türkiye gündemine dair net olmak zorunda olduğunu sözlerine ekleyen Yücel, CHP’nin düşüncesini “savaşa hayır” olarak özetledi.

“Dünyanın neresinde olursa olsun, yaşadığınız yere dönük bir müdahale varsa ve bu müdahalede de orada yaşayan insanlar mağdur oluyorsa, bu konuda Kürt, Laz, Çerkes, Rum, Ermeni kim olursa olsun sahip çıkmak gereklidir. Bizim anlayışımız, insanların yaşamını sürdürdüğü bir yere müdahale olmamasından geçer. Yani bir halkın yaşadığı bir yere hiç kimsenin müdahil olmaması gerekir” dedi. Yücel, işin içine şiddet girmediği sürece herkesin tepkisini ve beklentisini dile getirme hakkının, anayasal bir hak olduğunu belirtti. Kobane eylemlerinin de şiddet içermeyen bir şekilde 20 şehirde aynı anda yapılmasının daha etkili bir sonucun elde edilebileceğini dile getirdi.


‘ÖLÜMLERE SEYİRCİ KALAMAYIZ’
Yapılan eylemlerin doğru sonuç getirmemesinde yandaş medyanın verdiği mesajlarının da etkili olduğunu iddia eden Bakırköy CHP İlçe Başkanı Sait Yücel “Tek taraflı olarak verilen bilgi, insanları tek tarafa yönlendirir. Uzlaşılacak olan ve toplumlar arasında barışı sağlayacak olan konular biraz daha ötelenir ve Kobani olayında bu olmuştur. Ama tüm bunlar, tüm dünyada yaşanan ölümlere seyirci kalacağımız anlamına gelmiyor” dedi.

Yücel, CHP’nin tüm örgütlerini, sokakta yapılabilecek eylemleri provokasyona açık olabileceği gerekçesiyle ilk başlarda durdurduğunu, Bakırköy CHP’nin de, Özgürlük Meydanı’nda yapacağı eylemi ertelediğini, bu haftadan itibaren konuyla ilgili CHP’nin sokakta daha aktif bir şekilde yer alacağını ifade etti.


SAVAŞA KARŞI BARIŞ, EMPERYALİZME KARŞI BAĞIMSIZLIK, KAPİTALİZME KARŞI SOSYAL DEMOKRASİ
Neo-liberal politikaların insanlığı bugün Ortaçağ’a ait ırk, din, mezhep gibi kimliklerine göre ayrıştırdığını belirten Yücel, CHP’nin savaşa karşı barışı, emperyalizme karşı bağımsızlığı, kapitalizme karşı sosyal demokrasiyi savunan bir parti olduğunu belirtti.

Gerek Bakırköy’de gerekse Türkiye’deki tüm vatandaşları CHP’ye daha fazla destek vermeye çağıran Sait Yücel, AKP’nin bugüne kadar demokrasiden uzaklaştırdığı rejimin bir diktaya doğru gitmesini engellemek için tek seçeneğin CHP olduğunu söyledi. Yücel, “Halkımız beklentilerini, önerilerini, eleştirilerini sosyal medya üzerinden veya ilçelerimize gelip bize söyleyebilirler. CHP genel seçimlere hazırlanırken çok daha sağlıklı politikalarla ortaya çıkacak ve bu noktada CHP’nin Türkiye’de iktidar alternatifi olduğunu bir kez daha herkes görecek” dedi.

‘YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ’
29 Ekim törenlerini ‘yurtta barış, dünyada barış’ sözü ile özetleyen Yücel, kutlamalara ilişkin olarak; 28 Ekim Salı günü saat 13.30’da Özgürlük Meydanı’nda çelenk koyma töreni, saat 14’te Nutuk okuması yapılacağını söyledi. 29 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da İncirli Dikilitaş’ta Cumhuriyet Bayramı Fener Alayı yapılacağını belirten Yücel, 29 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında ise Özgürlük Meydanı’nda Mustafa Kemal Atatürk anısına Nutuk okunacağını ifade etti.

Özgür Deniz KAYA-Kent Yaşam

Son Güncelleme: 21.10.2014 12:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner285

banner284

banner272