banner279
banner246
25 Mart 2014 Salı 16:34
'Çanakkale'nin dikkate alınması gereken yönleri vardır'
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra açılış konuşmasını yapan Süleyman Uluocak, "Türk milleti Çanakkale Zaferi ile dünya tarihine bir destan yazmıştır. Bilnmeyen yönleri belki yoktur ama dikkat edilmesi gereken yönleri vardır. Siyasi iktidarın yanlış politikası sonucuda dış kuvvetlerin sömürgesi altına girme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Biz şanlı destanlar yazan bir ecdadın nesliyiz. Çanakkale'yi geçirmeyen ecdadın nesli, her karışı kanla alınan topraklarının sahibidir, bekçisidir" dedi.

'Bu savaş bir hurafe savaşı değildir'

Halk Ozanı Aslan Seymen'in 'Çanakkale Destanı' adlı şiirinden sonra söz alan Aydınlar Ocağı Başkanı Prf. Dr. İbrahim Öztek, "Bir insan dahi doğar, sonradan dahileşmez" diyerek başladığı konuşmasını, Çanakkale savaşının deniz savaşları ve kara savaşları olmak üzere bir bütünün destanı olduğuna dikkat çekerek, şöyle sürdürdü; "18 Mart Çanakkale Destanı diye deniz savaşlarını kutluyoruz da, neden 25 Nisan'da başlayan ve 1916'nın Ocak ayına kadar süren dünyanın en büyük 3. meydan savaşlarının geçtiği zamanları görmezden geliyoruz. Yoksa tüm bu başarıları gösteren Mustafa Kemal'di de onun için mi?

Öztek, Çanakkale savaşlarının iki kısımda incelenmesi gerektiğini ancak birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu kaydettiği konuşmasını 1000 fotograflı slayt gösterisi eşliğinde söyle sürdürdü; "Birincisi, 3 Kasım 1914'te başlayan ve 18 Mart 1915 günü sona eren deniz savaşlardır. Diğeri de, deniz savaşı olurken 500 kilograma varan top mermileri ile savaşan karadaki Türk Birlikleri'nin kara savaşıdır. Geçmişi tarih, tarihi destan yapan gün boğaza girilen gündür. Çanakkale Savaşı'nın ardından çıkan 'Savaşı kazandık ama sarıklılar, cübbeliler vardı' söylemlerine de dikkat etmek lazım. Mucizeler Peygamberler devrinde kaldı. Evliyalara, din büyüklerimize elbette inanıyoruz, imanımız tam elbette ama Sarıkamış'ta askerlerimiz dnarak ölürken neredeydi bu sarıklılar, cübbeliler? Bu savaş bir hurafe savaşı değildir. Çanakkale Savaşı dünyada benzeri olmayan bir cehennem savaşı, Türk tarihindeki en büyük acıların kanla yazılmış destanıdır. Dünyanın en büyük savaş güçlerine karşı kazanılan ve sömürgecilerin belinin kırıldığı bu destan, başta Ulu Önder Atatürk'ün ve İstiklal Savaşı kahramanlarının yaratıldığı, yeni bir millet olmanın bilincinin ortaya koyulduğu özgürlük ve bağımsızlığımızın, bu günkü güzel Türkiyemizin emellerinin atıldığı imanla dolu bir destandır."'Kalkınmış Türkiye Batı'nın korkulu rüyasıdır'

Öztek, slayt gösterimi eşliğinde sürdürdüğü konuşmasında, 19 ve 20 Y.Y'da Osmanlı Devleti'nin çökme dönemine girdiğini ifade ederek; "Dünya bu günlerde iki büyük kutuba ayrılmış, batının gelişimine ayak uyduramayan, sanayisini geliştiremeyen ve düşmenının silahına karşı silahını üretemeyen koca Osmanlı İmparatorluğu, malesef ittifaklar altında sanayileşmiş ülkelerden birinin cephesine katılmak zorunda kalmıştır. Borçlanmış ve emir alır hale gelmiştir. Birlik ve beraberlik içinde, 80-100 milyon nüfuslu, kakınmış bir Türkiye Batı'nın korkulu rüyasıdır. Demokrasi ve insan hakları yutturmacasına sığınıyorlar. Türkiye'ye yapılan tüm dayatmalar çok kültürlülük adına, onbin yıllık kültürümüze yamanmaya çalışılan sözde kültürlerdir. Üst ve alt diye kimlik arayışları, uydurulan etnisiteler, diyaloglu, ılımlı medeniyetler buluşmaları, günümüz itilaf devletlerinin güzel yurdumuzu parçalamak için oluşturdukları yeni projelerdir" şeklinde konuştu.

'Dahili ve harici bedbahlarımız yarış içindedirler'

"Hedef Türkiye'yi tarihinden, ordusundan, atasından, örfünden koparmaktır" diyerek konuşmasını sürdüren Aydınlar Ocağı Başkanı Prf. Dr. İbrahim Öztek, şunları söyledi; "Türk çocuğunun ecdadını tanıması ve daha büyük işler yapma azmi engellenmektedir. Dahili ve harici bedbahlarımız yarış içindedirler. Bu zihniyet Çanakkale ruhunu yok etmeye yönelik bir zihniyettir. Kutsal değerlerimiz ve vatanımız her zamankinden daha çok ihanet ve hain saldırı altındadır. Bu gün ülkeyi yönetenler, güçlü kararlı, cesur ve onurlu tutumlarıyla her sinsi plana hazırlıklı, manevra kabiliyeti yüksek, akılcı aktif oyun kuran bir politika izlemek zorundadırlar. Unutmayalım; siyasi entrikalar ve hain işbirlikçilerin gayretiyle 16 Türk devleti yıkıldı. Bizim için bu cennet vatandan başka vatan yok. Bu memleketin nimetlerinden yararlanan her birey ay yıldızlı bayrağın şanına, demokrasi ve adaletin üstünlüğüne, laiklik ilkelerine inanarak fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür yurttaşlar olarak, Ata'nın emaneti olan, Türk bağımsızlık ve laikliğini sonuna kadar korumak ve kollamak görev bilincini asla unutmamalıdır."

'Geldikleri gibi giderler dedi Ata'

İstilacı güçlerin Gelibolu çıkartmasına, Truva atı çıkartması adını verdiklerini belirterek konuşmasını sürdüren Özbek, "Kahramanlığı Anadolu'ya yayılan Mustafa Kemal, 16 Mayıs günü İsanbul'u işgal eden donanmanın arasından süzülerken, 'Biz Anadolu'ya iman ve cesareti götürüyoruz. Onlar bunu bilemezler. Geldikleri gibi giderler' diyordu. Vatanın her karışını aziz kanları ile yıkayan aziz şehitler ve Atatürk, makamınızda rahat uyuyunuz. Artık sonsuza dek emanetinizin bekçileri bizleriz. Ruhlarınız şad olsun" ifadeleriyle sözlerini noktaladı.
Toplantıya CHP Zeytinburnu Belediye Başkan Aday Adaylarından Metin Tahran, Salih Zeki Durmuşoğlu, Hasan Ali Hayırlıoğlu; MHP Belediye Başkan Adayı Ahmet Fethi Alparslan ve farklı parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Selvi Sarıtaç
Son Güncelleme: 25.03.2014 16:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner285

banner272