Su kaynakları içinde bulunan hayvan mezarlığı kapatıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü'nün yazısı doğrultusunda, Gölbaşı ilçesindeki barınak ve mezarlık alanının Eymir-Mogan göllerinin su kaynakları...

Su kaynakları içinde bulunan hayvan mezarlığı kapatıldı
Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü'nün yazısı doğrultusunda, Gölbaşı ilçesindeki barınak ve mezarlık alanının Eymir-Mogan göllerinin su kaynakları içinde bulunması ve Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırlarında olması nedeniyle mezarlığa hayvan gömülmesini durdurdu.

Durdurma işlemi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü’nün, Gölbaşı barınağıyla ilgili denetimleri sonucunda oluşturduğu raporun Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na iletilmesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Gölbaşı Belediyesi ile imzaladığı protokol kapsamındaki yasal yükümlülükleri gereğince gerçekleşti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü’nün Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na gönderdiği ve köpek mezarlığında gömme işleminin durdurulmasının istendiği yazıda, mezarlıkla ilgili şu tespit ve taleplerde bulunuldu:

“Müdürlüğümüz tarafından Gölbaşı Barınağı'nda yapılan denetimde, barınağın alt kısmında daha önceden yapılmış olduğu tespit edilen köpek mezarlığına rastlanmıştır. Eymir ve Mogan gölleri su havzasında bulunan barınak, Özel Çevre Koruma Kurumu'na ait bir alan olup, barınak da geçici hayvan barınağı statüsünde bulunmaktadır. Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne göre sulak alanların kirletilmemesi, doğal yapılarının ve ekolojik karakterlerinin korunması zorunludur. 'Her türlü arazi ve su kullanım planlamalarında sulak alanların işlev ve değerlerinin korunması gözetilir' hükmü bulunmaktadır. Diğer yandan mezarlık su aynasında olup hiçbir önlem alınmamıştır. Müdürlüğümüzce yapılan denetimde, barınağın, kapasitesinin çok üzerinde çalıştığından, sahiplendirme yapılmadan yeni hayvan alınmaması ve ziyaretçilerin sağlığı açısından da barınağın tüm revizyonu bitene kadar ziyaretçi girişinin kontrollü olarak yapılması uygun görülerek, barınak yetkililerine bildirilmiştir. Mezarlığa da yeni sahipli hayvan gömülmemesi, mezarlık alanının başka bir yer belirlenerek orada teşekkül ettirilmesi gerektiği, yine sorumlu veteriner hekimlerinize iletilmiştir. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Çerçevesinde yukarıda belirtilen hususların tarafınızca da hassasiyetle izlenmesi hususunda gereğini arz ederim.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner258

banner257

banner241

banner245

banner183