banner336
banner343
banner246
Süleyman Çay
Süleyman Çay
03 Ekim 2021 Pazar 19:19
“Deprem siyaset üstü bir konu”

Bugüne kadar pek çok basın açıklaması yapan Bakırköy Kentsel Dönüşüm Dayanışma Platformu, 9 siyasi ilçe başkanı tarafından karara bağlanan Ortak Deklarasyon organizasyonunu düzenledi. ‘Deprem Siyaset Üstü Bir Konu’ başlığı atlında düzenlenen organizasyonda siyasi partiler, Bakırköy’de hasarlı binaların acilen yenilenmesi gerektiğini dile getirdi.  

Bakırköy Cumhuriyet Meydanında düzenlenen organizasyona; Cumhuriyet Halk partisi Bakırköy İlçe Başkanı Celal Sevinç, İYİ Parti Bakırköy İlçe Başkanı Ülkü Ayaydın, Demokrat Parti Bakırköy İlçe Başkanı Necmettin Dönmez, DEVA Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Gökhan Yılmazer, Memleket Partisi Bakırköy İlçe Başkan Yardımcısı Koray Şevik, Saadet Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Tuncer Koğa, Türkiye Değişim Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Murat Şarkbay ve Vatan Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Yüksel Kahraman katılım sağladı.

SEVİNÇ: KARARI VERECEK İBB MECLİSİDİR

“Yaşam bir haktır ama sağlıklı konutlarda yaşamak elbette ki en büyük hakkımızdır” diyen CHP Bakırköy İlçe Başkanı Celal Sevinç, “1999 depreminde yaşadığımız acı zihinlerimize yer etmiştir. Bir an önce Bakırköy özelinde kentsel dönüşümün sonuçlanması gerekiyor. Yerelde Bakırköy Belediyesi, ulusalda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy’ün ve diğer komşu ilçelerin kentsel dönüşüm programları ile ilgili çalışmalarına hızla devam ettirmektedirler. Bakırköy’deki planlar İBB meclisine sunulmuş ve Ekim ayındaki gruba yetiştirilmeye çalışılıyor. Planlar komisyona sunuldu, kararı verecek İBB meclisidir.” ifadelerini kullandı.

AYAYDIN: DEPREM ÖLDÜRMEZ ÇÜRÜK EV ÖLDÜRÜR

İYİ Parti Bakırköy İlçe Başkanı Ülkü Ayaydın, “Bu platformda bulunmak hepimizin asli görevidir. Ben buraları gezerken Bakırköy’ün zor durumda olabileceğini bilmiyordum. Öyle evlere girdik ki hepsi çürük. Deprem öldürmez çürük ev öldürür. Bu duruma el atılması gerekildiğini düşünüyorum. Ekonomiyi düzeltmedikçe depreme karşı ayakta durmamız da mümkün değil. Bakırköy’de emeklilerden fahiş fiyatlara ev yapılması isteniyor. Öncelikle şu insanların ekonomisinin düzenlenmesi için çalışma yapılması gerekiyor. Tüm Bakırköy halkı bu desteğe ihtiyaç duyuyor.” dedi.

DÖNMEZ: BU SİYASET DEĞİL

Demokrat Parti Bakırköy İlçe Başkanı Necmettin Dönmez, platform olarak siyaseti askıya aldıklarını değinirken, “Bakırköy’de 7 mahallemiz kentsel dönüşüme girmesi lazım. Çünkü binalarımız çürük. Bu toplantıyı baskı oluşturmak için yaptık. Bundan sonra İBB’nin bütün toplantılarına gideceğiz. Bu sorun 105 bin Bakırköylüyü ilgilendiriyor. Deprem olursa kaç kişi canını kaybedecek? Buradan AK Parti İBB Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya sesleniyorum biz siyaset yapmıyoruz, bu siyaset değil insanların canı mevzubahis.” dedi.

YILMAZER: O ÇIĞLIKLARI BİR DAHA DUYMAK İSTEMİYORUZ

Deprem’de Siyaset yapmayı uygun görmediğini belirten DEVA Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Gökhan Yılmazer, “Bakırköy’ün rant kapısından çıkıp yaşam alanına dönmesini istiyoruz. 1999 depremini yaşamış olarak o çığlıkları bir daha duymak istemiyoruz. Bizim amacımız hayatı kaliteli ve sağlam yaşamak olmalıdır.” dedi.

ŞEVİK: BİNALARI YIKIP YERİNE DİKMEK OLMAMALI

Memleket Partisi Bakırköy İlçe Başkan Yardımcısı Koray Şevik Kentsel dönüşüm ihtiyacının önemli olduğunun ve konunun siyasi üstü bir konu olduğunu söyledi. Şevik, “Yıllardır çözülemeyen tüm yurttaşlarımızın sorunu haline gelen kentsel dönüşüm planlarının somut olarak hayata geçirilmesi hususunda ülke olarak temel ihtiyacımız planlı, toplumun tüm kesimi tarafından kabul olacak sürdürülebilir bir projesi ile mümkün olabilir. Binaları yıkıp yerine dikmek olmamalı toplum tarafından uygun olan bir kent inşa etmeliyiz.” dedi.

KOĞA: RANTSAL DÖNÜŞÜME DÖNÜŞTÜRMEMELİYİZ

Saadet Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Tuncer Koğa, “Deprem ile ilgili siz herhangi bir talepte bulunmazsanız biz ne kadar elimizi taşın altına koysak ta bu çözümü siyasilerden beklememiz çok zor olacak. Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme dönüştürmemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

ŞARKBAY: BAKIRKÖY HALKI MAĞDUR EDİLMEMELİ

Türkiye Değişim Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Murat Şarkbay, “1980 öncesi 4 bin 869 tane bina yapılmış ve buradaki toplam binaların yüzde 41’in temsil etmektedir. 1980 ve 2000 arası 5 bin 92 bina yapılmış bu da toplam yapının yüzde 43 oluşturmaktadır. Buna göre yüzde 84’lük kısımda yapılan binaların deprem öncesi yapılmış ve dayanıksız binalardır. Çünkü 40-50 sene geçtiğinden dolayı ömrünü tamamlamıştır. Bunlar yapılırken Bakırköy halkı mağdur edilmemelidir.” dedi.

KAHRAMAN: SORUNLAR ÇOK

Vatan Partisi Bakırköy İlçe Başkanı Yüksel Kahraman, “Kandilli Rasathanesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışması sonucu olası deprem kayıp tahminleri kitapçığı bilgilerine göre deprem hasar sonuçlar şöyledir; çok ağır hasarlı bina 782, ağır hasarlı bina bin 306, orta hasarlı bina 3 bin 394, hafif hasarlı bina 3 bina 39” dedi.

Organizasyon sonrasında Bakırköy Kentsel Dönüşüm Dayanışma Platformu temsilcisi Şükriye Okyay deklarasyon metnini okudu. Bu yaptıklarının ilk adım olduğunu vurgularken bundan sonra depremle ilgili Siyaset üstü iş birlikleri süreceğini söyledi. Platform temsilcileri katılım gösteren veya katılmayıp desteklerini yanında hissettikleri tüm siyasi partilere teşekkürlerini sundu. SÜLEYMAN ÇAY / KENT YAŞAM


Son Güncelleme: 05.10.2021 17:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner344

banner322

banner272