banner246
isa karaarslan
isa karaarslan
23 Haziran 2021 Çarşamba 23:18
Kılıçdaroğlu iktidara seslendi: Hesap vermekten korkuyorlar

31 Mart 2019’da gerçekleştirilen ve Ekrem İmamoğlu’nun rakibi Binali Yıldırım’ın yüzde 0,25’lik bir farkla  önünde tamamladığı seçimler  YSK tarafından 6 Mayıs 2019’da iptal edilmiş İstanbul, 23 Haziran 2019’da bir kez daha sandık başına gitmişti. Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran’da, oy farkını yüzde 9’a çıkardı ve aynı yıl içinde ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Türki siyasi tarihine geçen İstanbul Seçimleri 2’nci yıl dönümünde büyük bir coşkuyla kutlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP’nin 7 Genel Başkan Yardımcısı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, milletvekilleri, İBB Meclis üyeleri, İBB üst yönetimi ile siyasi parti, sendika ve STK temsilcilerinin katılımlarıyla  Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen “23 Haziran Demokrasi Şenliği”nde, sanatçı Karsu ile Türk Pop Müziği’nin duayen ismi Erol Evgin sahne aldı. Harbiye ile birlikte Kemerburgaz Atatürk Kent Ormanı, Beykoz Çayırı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi, Caddebostan sahili, Maçka Demokrasi Parkı, Maltepe Orhangazi Parkı ve Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda da şenlik kapsamında eş zamanlı etkinlikler düzenlendi. Demokrasi Şenliği, İBB TV ve İmamoğlu’nun sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlarla İstanbullularla buluşturuldu.

KILIÇDAROĞLU: “HAKKI, HUKUKU VE ADALETİ MUTLAKA GETİRECEĞİZ”

Şölende yaptığı konuşmada 23 Haziran 2019 gecesi yaşanılanlara değinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Televizyonların yaptığı açıklamalardan çok erken, sonuçlar bize gelmeye başladı. O günkü mutluluğumu asla unutamam. Bu mutluluğun temelini oluşturan temel olgu; ‘Evet, bu ülkede demokrasi var ve insanlar bu ülkede demokrasiye inanıyorlar. Gerçekten haksızlık yapanlara ders vermesini biliyorlar ve ders verdiler. Bu çok önemliydi.” dedi.

“BU MİLLETİN HAKKINI KİMSEYE YEDİRMEYİZ”

Parti olarak belirledikleri 7 temel ilke arasında “hesap veririlik” prensibinin önemli bir yer tuttuğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Yeni bir siyaset yeni bir anlayışı Türkiye'nin gündemine getirmek istiyorduk ve getirdik. Ve bizim bütün belediye başkanlarımız, yaptıkları bütün harcamaların hesabını veriyor. Hesap vermek, bir siyasetçi için gurur ve onur meselesi. Parayı harcadı mı hesabını veriyor. Ama devletin bütçesini harcayanlar, hesap vermekten korkuyorlar. Sıra oraya da gelecek. Ekrem Bey’in, seçim sonuçları ilgili kullandığı bir cümle vardı. O cümlenin hafızalarda yer etmesini isterim: ‘Hak yemem ama hakkımı da yedirmem.’ Bu önemlidir. Biz hak yemeyiz ama hakkımızı da bu milletin hakkını da kimseye yedirmeyiz. ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ demişlerdi. Tersi nedir? İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır. Ve size söz veriyorum, dostlarımızla beraber Türkiye’yi kazanacağız.” dedi.

AKŞENER: 25 YILDIR SÜREKLİ İHANETE UĞRAYAN AZİZ İSTANBUL

Programının yoğunluğu nedeniyle şenliğe katılamayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise , katılımcılara, video-konferans yöntemiyle seslendi. Akşener,  “Milletimizin kutlu iradesi, demokrasi tarihimizde açılan yarayı, 2 ay gibi kısa süre içerisinde tedavi etti. Yapılan tüm tevziratlara rağmen, Türkiye’de demokrasinin hala ayakta olduğunu, millete rağmen kimsenin, hiçbir gücün adım atamayacağını ve karar merciinin seçim sandığı olduğunu, bir kez daha gösterdi. Peki sonuçta ne oldu? Akçeli işlerle, kirli ilişkilerle harap ve bitap olan, 25 yıldır sürekli ihanete uğrayan aziz İstanbul, temiz ellere, iyi insanlara devredildi. Haramın hortumları kesildi. Kaynaklar, millete hizmet için harcanmaya başlandı. Yağma Hasan’ın böreğine dönmüş belediye bütçesi, ‘Hak ve hakikat’ diyen bir anlayışın idaresine geçti” dedi. İBB’nin yaptığı sosyal yardımların, iddiaların aksine durdurulmadığını, arttığını; metro yatırımlarının hızlandığını kaydeden Akşener, israf projelerinin ortadan kalktığına dikkat çekti. Kentin yeşillenmeye başladığını aktaran Akşener, pandemi döneminde dara düşen vatandaşların, tüm engellemeler rağmen, İBB’yi yanında gördüğünün altını çizdi. “Bütün bunlar, milletimizin feraseti ve iradesi sayesinde, Ekrem İmamoğlu başkanlığında, İBB’de çalışan arkadaşlarımızın özveri ve gayretleriyle oldu” şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU: O GÜNLERİ UNUTTURMAK ÇABASINDALAR

İmamoğlu, şenlikte yaptığı konuşmasına “31 Mart İstanbul seçimlerini kaybettikleri gerçeğini hazmedemeyip, kurum ve kuralları bertaraf ederek seçimleri tekrar ettirenlerin içine düştüğü durum ibretliktir” diyen İmamoğlu, “Aynı zarftan çıkan 4 oy pusulasından yalnızca 1’inin hileli olduğu gibi, akıl ve edep dışı bir yalanı hakikatmiş gibi yutturmaya çalışanlar; seçimi iptal ettirmek için her gün yeni bir yalan, yeni bir bahane üretenler; ‘çünkü çaldılar’ iftirasını atanlar, şimdi o günleri unutturmak çabasındalar. Dün, vatandaşın iradesini iptal ettirmeye gayret edenler, bugün ellerinden gelse, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni iptal ettirecekler” şeklinde konuştu. İBB’nin iş yapmasını önlemek, gelirlerini azaltmak ve etkisizleştirmek için yapılan uygulamaları “garip, çirkin ve adaletsiz” sözleriyle özetleyen İmamoğlu, UKOME yapısının değiştirilmesinden Galata Kulesi ve Gezi Parkı’nın İBB’den alınmasına, Haydarpaşa ile Sirkeci garı ihalelerinde yapılan usulsüzlüklerden yerel yönetim yetkilerinin tırpanlanmasına kadar birçok konuda örnekler paylaştı.

“EY İMAMOĞLU BU ŞEHRİN ASIL SAHİBİ BİZİZ, BUNU SAKIN UNUTMA”

İmamoğlu, İstanbulluların kendisine verdiği mesajları şöyle sıraladı:

“Siz değerli İstanbullular; 23 Haziran’da bana, ‘Ey İmamoğlu, bu şehrin asıl sahibi biziz, bunu sakın unutma. Bu şehri yönetirken, asla kendi iradeni bizim irademizin üstünde görme’ dediniz. 23 Haziran’da bana, ‘Biz; adalet, hukuk, demokrasi için, bu kentin iyiliği için bir araya gelmesini biliriz. Sen de bizi ayırmadan, bölmeden hizmet üret, eşitlik ve adalet için çalış’ dediniz. 16 milyon İstanbullu, 23 Haziran’da bana, ‘İsrafa, partizanlığa, liyakatsızlığa, gizli kapaklı işlere son ver. İstanbullunun hakkını İstanbulluya teslim et’ dediniz. İşte bu yüzden, ben ve arkadaşlarım, 2 yıldır sizlerin direktiflerinizi eksiksiz yerine getirme sorumluluğuyla çalışıyoruz. İstanbul'da sevgi ve hoşgörü yeniden hakim olsun; adalet, dayanışma, özgürlük ve üretim kavramları üzerinde yeni bir kentsel hayat yükselsin diye uğraşıyoruz. Gururla ifade ediyorum ki, bu 2 yılda önce İBB’deki israf bataklığını kuruttuk. Fırsat eşitliğini, kentsel adaleti ve çevreyi umursamayan, betona, ranta ve kayırmacılığa dayalı iş yapma anlayışını belediyemizden söküp attık. 2 yılda İstanbul’da yepyeni bir düzen kurmaya başladık.”

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE ÇAĞRI: “BURSU KESİLENLERİN DEVLET KAPISI İBB’DİR”

Toplumun farklı kesimlerine yönelik sosyal yardımlarda bulunduklarını belirten İmamoğlu, öğrencilere ayrı bir paragraf açtı. İmamoğlu, “İstanbul’da, adil eğitim fırsatı sunacağız dedik. Eğitim konusu, bizim en öncelikli alanımız oldu. 100 bin ilkokul öğrencimize, aylık 300 liralık eğitim yardımı veriyoruz. Tarihinde ilk defa, 65 binden fazla üniversite öğrencimize, yıllık 3 bin 200 liralık eğitim desteği sağladık. Efendim, neymiş; ‘Boğaziçi Üniversitesi’nde hakları yendiği için bursları kesilmiş.’ Kaç öğrencinin bursu kesilmişse, onların devlet kapısı İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. Gelsinler; biz oradayız” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEDE KORKUYA, YILGINLIĞA VE UMUTSUZLUĞA YER OLMADIĞINI HERKESE GÖSTERDİNİZ”

2 yıllık süreçte yeni İBB yönetimi olarak yaptıkları hizmetleri, slaytlar eşliğinde detaylı olarak vatandaşlarla paylaşan İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan iki sene önce oy verme kabinine girerek, sadece bir belediye başkanı seçmediniz. Bu kadim şehirde, geçmişteki sıkıntılı yılların neden olduğu hasarları tamir edecek bir yönetimi iş başına getirdiniz. Uzun zamandan beri ilk kez, bu ülkede korkuya, yılgınlığa ve umutsuzluğa yer olmadığını herkese gösterdiniz. Damarınıza basan, kural ve kanunlarla oynayan kim olursa olsun, orada dur diyeceğinizi gösterdiniz. Bölünmek, ayrıştırılmak istenen ülkemizde, birlikte ve bir arada yaşama isteğinin fitilini ateşlediniz. İstanbul’un kaynaklarının bir avuç insanın çıkarları doğrultusunda heba edilmesine son verilmesi için net bir irade gösterdiniz. Hepimizin içinde yaşamaktan gurur duyacağı bir kentsel yaşam yaratılması yolunda tarihi bir güç gösterdiniz.”

“KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’İN BAŞLATTIĞI DEĞİŞİMİ TAMAMLAYACAĞIZ”

“Sonunda bu şehrin ve bu ülkenin gerçek sahiplerinin, yani sizlerin istediği olacak” diyen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“23 Haziran, Millet İttifakı’nın zaferidir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın. 23 Haziran 2019 öncesinde, ‘Dostlarımızla kazanacağız’ diyerek sürece önderlik yapan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in ülkemizin geleceği için başlattıkları siyasi birlikte, değişimi tamamlayacağız. Bu muazzam ülke, demokrasinin tüm evrensel değerlerinin yeniden hakim olduğu; hukukun, adaletin adil paylaşımın, barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü örnek bir ülke olacak. Gücünü ortak tarihimizden alan bu büyük devlet, siyasette etik kuralların ve hesap verebilme sorumluğunun ve ‘Her şeyden önce millet’, ‘Her şeyden önce insan’ diyen bir bakışının egemen olduğu bir devlet olacak. Hasan Hüseyin Korkmazgil’in dediği gibi; ekilir ekin geliriz / ezilir un geliriz / bir gider bin geliriz. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. 23 Haziran 2019’da nasıl birlikte başardıysak, yine birlikte çalışacağız ve birlikte başaracağız.” İSA KARAARSLAN / KENT YAŞAM


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272