banner332
banner246
isa karaarslan
isa karaarslan
07 Ağustos 2021 Cumartesi 13:02
Sanatçılardan iktidara: Monarşilerde bile görülmemiş uygulama
banner290

Sanatçılar Girişimi tarafından yapılan açıklamada; tek adam yönetimi, yangın felaketi, yasa dışı Afgan göçü, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum, işsizlik gibi birçok konu detaylıca ele alınırken kaygınların sadece bildirilerle değil toplantılar, gösteriler, etkinlikler yoluyla da sürdürüleceğinin altı çizildi.

CUMHURBAŞKANININ TEK BİR SÖZÜ HER TÜRLÜ YASANIN ÜSTÜNDEDİR”

Türk tipi başkanlık sistemi diye de adlandırılan tek kişi yönetiminin yarattığı sıkıntılar artarak sürmekte olduğunun vurgusunun yapıldığı açıklamada “Sorunların başında yargı güvenirliğinin yitmiş olması, yanı sıra da yasamanın elinin kolunun bağlanmış oluşu gelmektedir. Aynı zamanda iktidardaki siyasal partinin başkanı olan cumhurbaşkanının tek bir sözü her türlü yasanın üstündedir. Geçmişteki ve günümüzdeki monarşilerde bile görülmemiş bir uygulamadır bu.” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Muhalefet yalan terörü estiriyor - Yeni Şafak

“SORUMLULUĞU BAŞKA KURUMLARIN ÜZERİNE ATMADA ÇEKİNCE GÖRMEMEKTE”

Yaşanan orman yangınlarında ‘sorumluluk’ tartışmalarına da değinilen açıklamada “Şu günlerde ülkemizi kasıp kavuran yangın felâketinde görüldüğü gibi yönetim hiçbir sorumluluk kabul etmemekte, toplumun gözünün içine bakarak sorumluluğu başka kurumların üzerine atmada çekince görmemekte, toplum bütün bireyleri ve kurumlarıyla gerçek dışı, kabul edilemez bir ortama ve bir alt üst oluşa doğru sürüklenmektedir.” denildi.

“OLASI BİR MİLİS GÜÇ OLUŞTURMA HAZIRLIĞI”

Açıklamada yasa dışı Afgan göçüne ise şu ifadelerle değinildi: “ Yaşanmakta olan bir başka felâket, özellikle Afganistan üzerinden dalga dalga gelmekte olan genç erkek topluluklardır. Bu yasa dışı göç olgusunun ülkemizin laik, demokratik, yurtsever yurttaşlarına, nüfusumuzun büyük çoğunluğuna karşı, olası bir milis güç oluşturma hazırlığı olduğu, ülkemizin geleceği için kaygı duymakta olan kesimlerce açıkça dile getirilmektedir. Bu göçmenlerin nerede konuşlandırıldıkları, ne yapmakta oldukları, nasıl bir yaşam sürdürdükleri yanıtını beklediğimiz bir sorudur.”

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'nin Afgan mülteci politikasına tepki:  "Türkiye'nin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek  kapasitesi yok" - BBC News Türkçe

“GENÇLİĞİMİZ İLK FIRSATTA ÜLKEYİ TEK ETMEYE CAN ATMAKTADIR”

“Yoksulluk, işsizlik dibe vurmuş durumdadır” denilen açıklamada “Tarihinin hiçbir dönemimde köle olmamış, sömürgeleşmemiş bir milletin çocukları olarak, paramızın dünya ölçeğinde baş döndürücü bir hızla değer kaybettiği günümüzde ise, başımız ister istemez öne eğilmiştir.Avro, dolar ve benzer para birimlerinin geçerli olduğu ülkelerin düşük düzeyde gelir sahibi yurttaşları bir sömürgeye gelir gibi ülkemizde keyif sürmeye gelirlerken; düşük ve orta düzeyde gelir sahibi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları başka ülkelere seyahat olanaklarını bütünüyle yitirmiş durumdadır. Gençliğimiz umutsuzluk içinde çırpınmakta, ilk fırsatta ülkeyi tek etmeye can atmaktadır.” İfadelerine yer verildi.

Dolar/TL öğle sonrasında düşüşünü korudu - Bloomberg HT

“MUHALEFETİN MÜCADELESİNE BÜTÜN OLANAKLARIMIZLA KATKI VERMEYE HAZIRIZ”

Muhalefete çağrıda bulunulan açıklamada “Başta CHP olmak üzere muhalefetin çırpınışlarını görmekle birlikte, toplum daha etken, daha güven ve cesaret verici, sözden çok eyleme dönük etkinliklerin beklentisi içindedir. Bizler, yazarlar, şairler, ressamlar, müzisyenler, sinema ve tiyatro sanatçıları, heykeltıraşlar, sanat ve kültürün her dalından sanat insanları, ülkemizin geleceği için büyük kaygı içindeyiz. Muhalefetin demokrasi ve sosyal adalet için mücadelesine bütün olanaklarımızla katkı vermeye ve bu uğurda her türlü özveriye hazırız.” ifadelerine yer verildi.

“SEÇİMLERİN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI”

“Kamuoyu yoklamalarında destek oyları giderek düşmekte olan tek kişi yönetimini sona erdirecek genel seçimlerin güven içinde yapılmasının sağlanması için şimdiden önlemler almak, bu konuda toplumda güven duygusunu somut adımlar ve örneklerle güçlendirmek, tek adam yönetiminin seçimlere ve şimdiden belli olduğu söylenebilecek sonuçlarına yönelik olası planlarını ve hesaplarını açığa çıkarmak gerekiyor.”

“OMUZ OMUZA OLMAMIZ YAŞAMSAL GÖREVİMİZDİR”

Kaygınların sadece bildirilerle değil toplantılar, gösteriler, etkinlikler yoluyla da sürdürüleceğinin altı çizilirken “Dünya tarihinin en büyük devrimlerinden birinin, demokrasi ve çağdaşlık devriminin ürünü olan Türkiye Cumhuriyetini korumak için, cesaretle, kararlılıkla, bütün bir ulusça el ele, omuz omuza olmamız yaşamsal görevimizdir.” denildi.

İşte imza verenler:                                                                                                 

Mehmet Aksoy, Erdal Alova, Erendiz Atasü, Hikmet Altınkaynak, Erdal Atabek, Orhan Aydın, Rutkay Aziz, Edip Akbayram, Ayten Akbayram, Nazım Alpman, Feridun Andaç, Mahmut Kemal Arslan, Bedri Baykam, Sibel Baykam, Ataol Behramoğlu, Nihat Behram, Nevra Bucak, Salih Bolat, Uğur Büke, İbrahim Baştuğ, Mazlum Beyhan, Gülsüm Cengiz, Nevzat Çelik, Numan Çakır, Füsun Demirel, Melike Demirağ, Gültekin Emre, Haydar Ergülen, Ünal Ersözlü, Müjdat Gezen, Salih Güney, Yaşar Gündem, Murat Havan, Heval, Meriç Hızal, Barış İnce, Ekrem Kahraman, Hidayet Karakuş, Tuğrul Keskin, Fazilet Kendirci, Arif Keskiner, Tevfik Kızgınkaya, Orhan Kurtuldu, Macit Koper, Zülfü Livaneli, Ayşe Emel Mesçi, Mehtap Meral, Ceylan Mutlu, Mustafa Mutlu, İsmet Orhan, Denizhan Özer, Nebil Özgentürk, Hasan Öztoprak, Adnan Özyalçıner, Zeynep Oral, A.Kadir Paksoy, Vedat Sakman, Sali, Cem Sağbil, Suavi, Yusuf Taktak, Ahmet Telli, Cihat Tamer, Cevat Turan, Levent Üzümcü, Hilmi Yarayıcı, Özgürefe Yeşilpınar, Hüseyin Yurttaş, Ümit Zileli. Vecdi Sayar, Mine Kırıkkanat, Yazgülü Aldoğan, Tuncay Mollaveisoğlu...


Son Güncelleme: 07.08.2021 13:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner322

banner272