banner246
isa karaarslan
isa karaarslan
19 Ekim 2021 Salı 16:07
Yılmaz “Yollar, köprüler, medeniyet ve gelişme demektir”

Açılış törenine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Başkanvekili Celal Adan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul Milletvekili , Tülay Kaynarca, MHP İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

“KÖPRÜLERİMİZİ VATANDAŞLARIMIZIN HİZMETİNE SUNUYORUZ”

Törenin açılış konuşmasını yapan Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, “İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Silivri’de restorasyonunu tamamladığımız ata yadigârı tarihi köprülerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Yoğun bir çalışma sürecinin ardından her iki köprüyü de tamamlamış olduk. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.

 “GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNİ DE BİLEMEZ”

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz konuşmasında “Şeyh Edebali, Osman Gazi’ye vasiyetinde şöyle demektedir; ‘Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez.’ ‘Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.’ ‘Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın.’ Silivri’miz 7000 yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, sayısız tarihi emaneti de bağrında taşımıştır. Bugün, restorasyon sonrası açılışını yaptığımız Mimar Sinan Köprüsü ve Kısa Köprümüz bu emanetlerden en anlamlı, en kıymetli ve en nadide olanlar arasındadır. Uzun yıllar kullanım dışı olan, ata yadigârı köprülerimiz Karayolları Genel Müdürlüğümüz ve İstanbul Valiliğimiz tarafından restore edilmiş, Silivri Belediyesince de çevre düzenlemeleri tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur. Ecdat tarafından yapılan köprüler, askeri ihtiyaçlar yanında ulaşımı kolaylaştırarak ticaretin gelişmesine de büyük katkılar sağlamışlardır. Aynen bugün yapılan Boğaz köprüleri ve yakında tamamlanacak olan Çanakkale Köprüsü gibi.  Yollar, köprüler, medeniyet ve gelişme demektir. Tarihi miraslarımızı sahiplenerek restore eden ve bunun örneklerini Silivri’mizde de hayata geçiren hükümetimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi.

YILMAZ’DAN D-100 KARAYOLU VURGUSU

İlçenin merkezinden geçen D-100 karayolu kaynaklı sorunları hatırlatarak konuşmasına devam eden Yılmaz, “Bütün zenginlikleri ile ‘Katılımcı ve Üretken Belediyecilik’ anlayışımızla değişmeksizin gelişmesine çalıştığımız Silivri’mizin, ulaşılabilir olmasına büyük katkı sağlayacağına inandığımız D-100 Karayolunun modern bir hale getirilmesi ve şehrin iki yakasının birleştirilmesi çok ama çok önem arz etmektedir. Boğaz köprülerini, Kuzey Marmara Otoyolunu ve daha nice büyük projeleri yapan ve hizmete sunan iradenin, Silivri’miz için bunu da yapacağına inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle; bu eserleri yapan ecdada, Mimar Sinan'a, eserlerin bugüne taşınmasında emeği olanlara ve bugün bu eserlere sahip çıkarak restorasyonunu yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, İstanbul Valiliğimize tekrar teşekkürlerimi sunuyor; yüce heyetinize saygılarımı arz ediyorum.” dedi.

 “SİLİVRİ, İSTANBUL’UN GÖZDESİ HALİNE GELDİ”

Törende bir konuşma yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, “Bugün burada restorasyonu tamamlanan tarihi iki köprümüzün hizmete açılışı için bir aradayız. Ben Silivri’de oturan bir seçmen olarak öncelikle sadece tarihe sahip çıktığı için değil bu ilçedeki köylere kadar iz bırakan belediyecilik çalışmaları için Başkan Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Silivri artık sahili ile çiftlik evleri ile İstanbul’un gözdesi haline geldi. Ben köprülerimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“SİLİVRİ’NİN ÇOK ÇALIŞKAN, YERİNDE DURAMAYAN BİR BELEDİYE BAŞKANI VAR”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise “Mimari medeniyetimizin dâhisi Mimar Sinan, bu toprakların yetiştirdiği ortak değerlerimizden bir tanesi. Yaptığı eserler dün olduğu gibi bugün de bir ve beraber olmamıza vesile oluyor. Bugün Mimar Sinan’ın Silivri’mize kazandırdığı tarihi Mimar Sinan Köprüsü ile yine ecdadımızın mirası Kısa Köprü’nün yeniden ihyası için bir aradayız. Bu ölmez eserler inşallah ebediyete kadar aziz milletimize hizmet vermeye, geçmişimiz ile geleceğimiz arasında köprü olmaya devam edecek. Tarihi 7000 yıl öncesine dayanan Silivri, İstanbul’umuzun en batısında ama gönlümüzün tam ortasında kocaman bir yeri olan, sımsıcak bir ilçemizdir. Bundan 15 yıl önce nüfusu 60 bin olan Silivri, şimdi 200 bini aşan nüfusu ile bir çekim merkezi haline geldi. Sanayi faaliyetlerinde önemli bir potansiyele sahip olan ilçemiz, aynı zamanda bir tatil beldesi olarak İstanbul turizminin de yükselen yeni değeri konumunda. Denizcilik ve balıkçılık faaliyetlerinde de çıta her geçen gün biraz daha yükseliyor. Tarımsal üretim ve besicilikte ilk sırada yer alan Silivri, bununla birlikte İstanbul’un hububat ve ayçiçeği harmanı konumunda. Bu güzel ilçemizin sadece geçmişi ve tarihi değerleri değil geleceği için de el birliği ile çalışmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

SİLİVRİ’YE OKUL MÜJDESİ

Silivri’ye eğitim alanında yapılacak hizmetler hakkında müjdeler veren Vali Yerlikaya, “Buradan, Silivri’ye yakın zamanda eğitim alanında yapacağımız birkaç projenin müjdesini vermek istiyorum. Selimpaşa Mahallesi’nde 32 derslikli bir ortaokulun, Yeni Mahalle’de ise biri 32 derslikli ilkokul, diğeri yine 32 derslikli ortaokulun ihalesini yapıyoruz. Mimar Sinan Mahallesi’nde de 40 derslikli Anadolu Lisemiz için ihaleye çıkıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Silivri’mizin çok çalışkan, yerinde duramayan bir belediye başkanı var, Volkan Başkanı var. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisiyle uyumlu çalışmalarımıza devam edeceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 “ECDAT MİRASI SAHİPSİZ BIRAKILMADI”

TBMM Başkanvekili Celal Adan, “Mimar Sinan’ı Türk milletinin gönlünde ölümsüzlüğe ulaştıran şey taşlara işlediği ruhtur. Koca Sinan’ın en önemli eserlerinden bir tanesi de Silivri’de inşa ettiği bu köprüdür. Mimar Sinan Köprüsü, ecdadın Balkanlar’a ulaşırken kullandığı kilit noktalardan bir tanesidir. Yüzyıllar boyu at naralarını dinleyen köprü, Mimar Sinan’ın usta ellerinin dokunuşu sayesinde zamana meydan okumuştur. Bu tarihi köprünün restorasyonunun ardından yeniden hizmete girecek olması ise bizler için gurur ve onur vesilesidir. Bu çalışma sayesinde ecdat mirası sahipsiz bırakılmamıştır. Vakkas Köprüsü ismiyle bilinen Kısa Köprü de Mimar Sinan’ın köprüsü gibi restore edilerek, çevre düzenlemeleri ve aydınlatmalar ile tekrar hayat bulmuştur” dedi.

 “KÖPRÜLERDE ÖRNEK TEŞKİL EDEN ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRDİK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’da yapıtığı konuşmada şunları söyledi: “İstanbul, binlerce yıllık medeniyetlerden miras kalan tarihi varlıkları ile kültürü ile şüphesiz dünyanın en önemli, en zengin ve emsalsiz şehri. Bu nedenle, Dünya Turizm Örgütü'nün, İstanbul'u dünyada en çok ziyaret edilen ilk 10 şehirden biri olarak açıklaması elbette bizleri şaşırtmadı. Bu yüklü miras karşısında bizim de önceliğimiz, İstanbul'un sahip olduğu bu eşsiz birikimleri en doğru şekilde korumak ve tanıtmaktır. İstanbul Valiliği ve Silivri Belediyesi ile iş birliği yaparak restore ettiğimiz Silivri Mimar Sinan Köprüsü ve Boğluca Deresi üzerindeki Kısa Köprü çalışmaları da bu amaca hizmet eden çok güzel bir örnek olmuştur. Bildiğiniz gibi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak hem kültür hem de teknoloji tarihi açısından büyük önem arz eden tarihi köprülerin belgelenmesi, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, aslına uygun olarak restore edilip, korunmasına büyük önem veriyoruz

“NİCE DEV ESERLER EKLEDİK”

İstanbul'da sadece; atalarımızdan miras kalan Topkapı Sarayı'yla, Sultanahmet ve Süleymaniye Camileri'yle ya da Mimar Sinan Köprüsü ile övünemeyiz. Son 19 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu eserlerin üzerine nice dev eserler ekledik, yenileri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine İstanbulluların ve İstanbul'a gelen ziyaretçilerin daha hızlı ve kolay ulaşım imkânına kavuşması için şehir içi raylı toplu taşımacılık altyapısını geliştiren çok önemli projeler hayata geçirdik. İstanbulluların hizmetine sunduğumuz Marmaray ve Levent-Hisarüstü Metrosu'nun uzunluğu 80 kilometre. Şu anda da İstanbul'da 7 hatta, toplamda 103,3 km raylı sistemde yapım çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor

“YENİ BİR ÇAĞIN KAPISINI ARALIYORUZ”

Dünya deniz taşımacılığına yeni bir soluk getirecek Kanal İstanbul ile ulaşım sektörü ve denizcilik alanında yeni bir çağın kapısını aralıyoruz. Bu proje, dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ile ülkemizin ulaştırma altyapıları konusundaki artan ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan bir vizyon projesidir. Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü inşası ile yapım çalışmalarına başlamıştık. Halkalı Kapıkule hızlı tren projesinin Kanal İstanbul kapsamındaki Halkalı Ispartakule kesiminin yapımına da başlıyoruz. Kanal İstanbul, gündelik tartışmaların ötesinde uluslararası ölçekte bir ulaşım projesidir." SENAY GÜNCAVAR / KENT YAŞAM


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272