banner304
banner246
29 Mayıs 2015 Cuma 14:10
CHP ve meslek odalarından İstanbul için savunma bloğu
banner290
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Belediyeler Birliği ile TMMOB’a bağlı meslek odalarının İstanbul şubeleri arasında, “Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği Protokolü", Hilton Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla imzalandı. İmza törenine, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, İstanbul'daki ilçe belediye başkanları, TMMOB'a bağlı 24 meslek odası başkanı ve bazı CHP milletvekili adayları katıldı.

İSTANBUL'UN YÖNETİM PAYDAŞLARI BELEDİYELER VE MESLEK ODALARI OLACAK

İmza töreninde konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, protokole emeği geçen herkese teşekkür ederek, "İmzalayacağımız işbirliği protokolü, uzun yıllardır ilgili çevrelerde tartışılan ve benimsenen 'şehir hakkı' kavramının uygulamaya taşınması açısından, 'kente karşı suç' kavramının somutlaştırılması açısından önem taşıyor. Protokolü imzalayacak taraflar için, İstanbul'un yönetim paydaşları ifadesini kullandım. Anayasaya göre yerel yönetimlerden meslek odaları da yerel yönetim birimleridir. Belediyeler mekansal olarak, meslek odaları da mesleki olarak yerel yönetim birimleridir. Bu uygulama 6 ayda bir gözden geçirilecektir. Protokolün tarafları 6 ayda bir araya gelerek yeni işbirliği alanlarını tartışacaklar" dedi.

iSTANBUL'UN DOĞASI VE TARİHİ DEĞERLERİ KORUNACAK

Bu uygulamanın diğer odalarla ve mesleki örgütlerle de geliştirilmesini istediğini belirten Karayalçın, "Bana göre diyalog örgütlü bir çerçevede oluşturulmalıdır. İlk kez bunu başlatıyoruz. Bu yolla, İstanbul'daki CHP'li belediyeler kendilerini daha da yerelleştirecekler, daha da adem-i merkeziyetçi bir yapıya yönelecekler. Ayrıca bu işbirliği protokolüyle İstanbul'un toprakları, İstanbul'un doğallıkları ve İstanbul'un tarihi değeri için çok güçlü bir savunma bloku inşaa edilmektedir" diye konuştu.
6 ay sonraki değerlendirme toplantısında, işbirliği alanına İstanbul için çok önemli olan deprem ve kentsel dönüşüm konularının da eklenmesi gerektiğini belirten Karayalçın şunları söyledi:
"2002'den bu yana İstanbul'da işletilmekte olan kentsel dönüşüm uygulamasını İstanbul için bir idam fermanı niteliğini taşıdığını düşünüyorum. İstanbul'da oluşturacağımız bu güçlü savunma bloğunun, kentsel dönüşüm alanında ortaya koyacağı yaklaşımlarla İstanbul ve İstanbulluların geleceğini çok ciddi olarak etkileyeceğini düşünüyorum."

'DENETİM FONKSİYONLARINI ORTADAN KALDIRAN ANLAYIŞA DUR DİYECEĞİZ'

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz ise yaptığı konuşmada TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak belediyelerimizle uzun süredir yürütülen çalışmalarla bugün burada imza altına alınacak olan "Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim Ve Teknik İşbirliği Protokolü" öncelikle hizmet sunduğumuz halkımıza hayırlı uğurlu olsun sonrasında biz meslek Odalarına ve Belediyelerimize hayırlı uğurlu olsun diyorum. İstanbul’da CHP’li belediyelerle yapılan söz konusu protokol özellikle yapı sektöründe yaşamsal önemi bulunan, bilimsel-teknik gerekliliklerle belirlenen kamusal denetim fonksiyonlarını ortadan kaldırmayı amaçlayan anlayışa temelden karşı bir duruş oluşturmak, örnek bir adım atmak anlamına da gelmektedir. Dileğimiz tüm belediyelerin meslek odalarının bilimsel ve nitelikli çalışmalarından faydalanma yoluna gitmesidir. Umarız bu vesile ile daha. TMMOB ile CHP`li belediyeler arasında imzalanan bu protokol ile yaşanabilir bir kent yaşanabilir bir İstanbul için tarihi bir adım atılmış olacaktır" dedi.

BU PROTOKOLLE BİLİM DIŞILIĞA KARŞI ÇIKACAĞIZ

Mehmet Soğancı da yaptığı konuşmada, zaman zaman yerel ve merkezi yönetimlerle karşı karşıya geldiklerini belirterek, "Bu protokol bizim açımızdan çok önemli. Halka karşı büyük bir taaruz içinde olan ve insani değerlerin her birine karşı çıkarak hayatımızı yeniden biçimlendirmeye çalışan AKP, bizim mesleğimizle ilgili çok ciddi bir hamle yaptı. Bizim mesleğimizle ilgili, 3194 sayılı imar yasasına, proje, vize istenmeyecek gibi hiçbir alt yapısı olmayan bir iki cümlelik yasa maddesi bir gece yarısı operasyonuyla kabul edildi. En azından bu protokol, bu bilim dışı, akıl dışı, mantık dışı, teknik dışı ve insani her türlü değer dışı olan bu maddeye karşı bir meydan okuma, işbirliğidir" dedi. Konuşmaların ardından, Karayalçın ve Soğancı başta olmak üzere İstanbul'daki CHP'li belediye başkanları ve TMMOB'a bağlı oda başkanları hazırlanan protokol metnini tek tek imzaladı.

Fidan UĞUR-Kent Yaşam
 

Son Güncelleme: 29.05.2015 14:24
Anahtar Kelimeler:
CHPAKPTMMOBMeslek Odaları
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272