banner348
banner246
isa karaarslan
isa karaarslan
23 Mart 2021 Salı 10:02
Kadınlar yargıda  DEVA arayacak
banner290

Deva Partisi İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik Cumhurbaşkanlığı kararnamesini yargıya taşıyor. Parti’nin Şişli’deki İl binasında bir araya gelen İstanbul teşkilatlarındaki kadınlar, “DEVA Yaşatır” kampanyası başlattılar. Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar, Kurucular Kurulu Üyesi Meltem Gürler, İl Kadın Çalışmaları Başkanı Bahar Kayserilioğlu’nun da bulunduğu toplantıda pek çok ilçeden kadın yöneticiler katıldı.

 Kadın Politikaları Genel Başkan Yardımcısı  Elif Esen toplantıya telekonferans ile katıldı.  Esen kampanya hakkında yaptığı açıklamada, “ "Yok hükmündeki bu karardan dönülmesi için tüm Türkiye'den yüzlerce kadın bu usulsüz karara dava açacak ve kadınların, çocukların yaşam hakları için davacı olacağız" dedi. Kararnamenin iç hukuka aykırı ve kadın hakları gaspına yönelik siyasi bir girişim olduğunu söyleyen Elif Esen, şunları kaydetti: "İstanbul Sözleşmesi ülkelerin örf ve adetlerine uygun olarak iç hukuklarını düzenler ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için imzacı devletlere sorumluluk yükler. İmzalandıktan sonra gereğince uygulandığı ülkelerde olumlu sonuçları bugün artık tespit edilmiştir. İstanbul Sözleşmesi ülkemizde 2011 yılında, halen görevde olan bugünkü iktidar yetkilileri tarafından herhangi bir şerh düşülmeden TBMM tarafından onaylanmıştır. Ancak, gerekli uygulamalar yıllar içinde yetersiz kalmış ve hatta kadını koruyamamıştır. O gün mecliste 246 vekilin kabulü ve 1 vekilin çekimser oyuyla kabul edilen İstanbul Sözleşmesi, bugün usulsüzce ve milletin iradesi yok sayılarak feshedilmiştir." denildi.

'BU KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR'

"Madem ki sözleşme Türk aile yapısıyla bağdaşmıyor, neden onaylanmıştır? Neden aradan 10 yıl geçtikten sonra çekilme kararı alınmıştır?" sorularını yönelten Elif Esen, TBMM'nin onayladığı sözleşmenin yine TBMM'nin çıkaracağı kanun ile yürürlükten kaldırılabileceğini vurguladı: "Bu karar Anayasa'nın 87. 90. Ve 104. Maddeleri göz önüne alındığında yok hükmündedir. Uluslararası sözleşmeler yetki ve usulde paralellik ilkesi gereğince kabul edildiği usulde feshedilmelidir. Dolayısıyla İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında TBMM tarafından onaylandığı için yine TBMM tarafından çıkarılacak bir kanun ile yürürlükten kaldırılabilir" dedi.

'YARGI KARARLARI POTANSİYEL KATİL BİRİKTİRİYOR'

“ DEVA Yaşatır” kampanyasına imza veren DEVA Partisi Küçükçekmece Kadın Çalışmaları Başkanı Neval Karagöz  de gazetemize bir açıklama yaptı. Karagöz, “  İlimiz genelinde partimizde siyaset yapan kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuz iptalini kabul etmediğimizi beyan etmek için bir araya geldik. Kanunlar kadını koruyamıyor. Bugün Türkiye'de kadınların öğrenilmiş çaresizlikleri var, kader diyerek katlandıkları şiddet bunların başında geliyor. Kadına şiddet kader değildir, olmamalıdır. Kadın cinayetleri ve şiddet, doğru kanunlar ve uygulamalarla önlenebilir. Ülkemizde kadına şiddet ve cinayetler sonucu günde ortalama bir kadın ölüyor. Bugün yargı kararları potansiyel katil ve istismarcı biriktiriyor, hatta teşvik ediyor. Cezaların yetersiz ve etkisiz kalması planlı kadın cinayetlerini arttırıyor. Bugün karısını öldüren bir adam 'Kanunlar benden yana ben de öldürdüm' cümlesini çok rahat kurabiliyor." 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararından geri dönülmelidir' "Bizler bir canı daha kaybetmemek için çabalarken devlet yükümlülüklerini yerine getirmesini destekleyen anlaşmadan çekilmiştir. İstanbul Sözleşmesi'nden usulsüz çekilen iktidar kadar, konuyu çok farklı mecralara taşıyan toplum kesimlerinin de vebali ve sorumluluğu büyüktür. Kadınlar ve çocuklar popülist siyasi yaklaşıma kurban verilmiştir. İşte tam bu sebeple İstanbul sözleşmesi çekilme kararından geri dönülmelidir" diye konuştu. TAYFUN ERCAN / KENT YAŞAM


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272