İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte Kırklareli’yi ziyaret etti. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün de eşlik ettiği İmamoğlu çifti, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile eşi Sibel Kesimoğlu rehberliğinde kentte bir dizi ziyaretlerde bulundu.

İMAMOĞLU: ÜNİVERSİTELER NİÇİN KAPALI?

Sancaktepe’de ‘ustalık’ dönemi başlıyor Sancaktepe’de ‘ustalık’ dönemi başlıyor

Üniversitelerin neden kapalı olduğunu soran İmamoğlu şöyle konuştu;

“Biz, bu ülkede, gençlerimizi nasıl görüyoruz biliyor musunuz? Hani birileri gibi, ‘Giderse gitsinler’ diyen değil… Oy vermesi için de değil. Yani gençlere oy deposu diye bakan biri olarak da değil, asla. Ben, kendimi nasıl görüyorum biliyor musunuz? Bu ülkede 15-30 yaş arası kaç gencimiz var? Sayısını söyleyeyim: 21 milyon gencimiz var. Ben, sırtımı onlara yaslamak için yola çıktım. Gençlerin enerjisiyle, gençlerin fikriyle, zikriyle, aklıyla, gençlerin yaratıcı duygularıyla ülkemiz güçlensin diye yola çıktım. Nasıl olacak? Gençlerimiz özgür olacak. Gençlerimiz konuşacak. Gençlerimiz fikirlerini her yerde söyleyecek. Gençlerimizi hiç kimse susturamayacak. Onlar özgürleştikçe, üretecekler. Onlar özgürleştikçe, memleketin en yaratıcı unsurları olacaklar. İşte bugünün iktidarı, ortaya koyduğu yasaklarla, onların önüne engelleri diziyor. Allah aşkına, sorarım size: Şu anda bu memlekette üniversiteler niçin kapalı? Aklınız alıyor mu? Bunu nereye sığdırabilirsiniz? Gençlerin eğitimi alamaması için bile karar alabilecek kadar gözleri kararmış, beyinleri ne yazık ki başka türlü çalışan insanlardan bu memleket kurtulsun diye yola çıkıyoruz. Özgür üniversiteler, kapılarında tomalar, tanklar bekleyen değil; dünyanın ilk 100’üne, 500’üne giren, bilim üreten, ilim üreten, fikir üreten, icatlar yapan, üniversiteleri büyüsün diye, Boğaziçi, İTÜ, İstanbul Üniversitesi hak ettiği yere gelsin diye, yola çıkıyoruz.”

“HALA AKILLARI BAŞINA GELMEDİ”

Yerel seçimleri hatırlatan İmamoğlu, “Biz İstanbul'da bir seçim yaşadık. Ne yaptılar? İstanbul'da seçimi kazanmak için ellerinden geleni yaptılar. Hatta her türlü kirliliği, her türlü karalamayı yaptılar, yine de seçimi kazandık. Yetinmediler, seçimi elimizden almaya kalktılar. Seçimi iptal etmeye kalktılar. Ne yaptı bizim milletimiz? Sandıkta öyle bir demokrasi tokadı attı ki, hala akılları başına gelmedi, hala. Hala başları dönüyor. Varsa yoksa İmamoğlu. Ya bir belediye başkanına bu kadar uğraşılır mı? Sebebi ne biliyor musunuz? O milletin demokrasi tokadı öyle sert ki, hala sendeliyor. Var mısınız o sendeleyeni yere düşürmeye? Var mısınız bir demokrasi tokadı da atmaya? Hep beraber yapacağız. Bu demokrasi tokadı, nakavt eder. Ama iyi tarafı şu: Hemen kalkarsın, seni evine yollar. Öyle boks ringi gibi değil. Bunu başaracağız. Önümüzdeki günlerde birçok politikayı, inanın tarımdan ekonomiye, sağlıktan kültüre, sanata, bilime, teknolojiye, memleketin yirmi birinci yüzyılda dünyada bir ‘maraba’ değil, birinin taşeronu değil, ana üretici bir ülke olmayı başaracağız hep birlikte. Ben, benim evladımın, üç çocuğumun, iki oğlumun, bir kızımın, bir taşeron ülkenin evladı olmasını istemiyorum.” dedi.

“ÖNCE SEÇİMİ ALMAMIZ LAZIM”

Millet İttifakı’na oy isteyen İBB Başkanı, “Ben, üç evladım için neyi istiyorsam, şurada aralarınızda gördüğüm o pırıl pırıl çocukların da gençlerin de ürettikleri, ürettikleriyle gurur duydukları, icatlarıyla dünyayı salladıkları bir memleket istiyorum. İşte onun için o zemini hazırlayacak politikaları sizlere sunacağız. Sizlerin takdirine sunacağız. Onlarla da yetinmeyeceğiz. Sizlerle geliştireceğiz. Ama önce seçimi almamız lazım. Seçime kadar çok çalışmanız lazım. Herkesle güler yüzlü konuşun. ‘Bu canımızı sıkan tutumları, tavırları bize yansıtan, yaşatan, her akşam televizyon programlarında, mitinglerinde insanlarını döver gibi konuşan insanlardan kurtulmak istiyoruz’ deyin. ‘Biz, güler yüzle, şefkatle, evin abisi gibi, evin kardeşi gibi, evin evladı gibi, evin babası gibi, evin bir ferdi gibi olduğunu hisseden, vatandaşın gözünün içine Atatürk gibi bakan insanların bu memleketi yönetmesini istiyoruz’ deyin. Az kaldı, bunu yapacağız. Biz, ‘Birlikten güç doğar’ diye yola çıktık. Biz, birliğin gücünün memleket için çok iyi olacağını bildiğimiz için yola çıktık. Tek bir arkadaşımızın, tek bir kardeşimizin bile ayrışmasını is-te-mi-yo-ruz. Herkes birleşsin istiyoruz. Birleşmeyeni, seçimden sonra birleştiririz; o ayrı. Ama siz, ayrışmayacaksınız. Milletimizin o birleşen gücün yanında olan ruhuyla, oyunu Millet İttifakı için istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

KESİMOĞLU: “BİR KADER SEÇİMİNE GİDİYORUZ”

Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu da konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Artık burada aday yok. Burada Cumhurbaşkanı yardımcımız var. Kırklareli'nden, Cumhuriyet Meydanı'ndan, Türkiye'ye haykırıyoruz. Geliyor gelmekte olan. Ayak sesleri geliyor. Ne diyor? ‘Ben Kemal, geliyorum.’ Bir kader seçimine gidiyoruz. Ama sonuç, bugün buradan belli. Her şeyi çok güzel olacak. Hep birlikte ayağa kalkacağız. Ülkenin kaderine el koyacağız. Millet İttifakı olarak, ülkenin geleceğine el koyacağız. Aramızda farklılıklarımız olabilir. O farklılıklar, hepimizin zenginlikleri. Biz, o farklılıklarımızı bir zenginlik olarak kabul edip, bu vatan dediğimiz toprak parçası üzerinde yan yana, barış içinde, huzur içerisinde yaşamak. Çünkü her birimizin ortak paydası demokrasi; her birimizin ortak paydası Cumhuriyet; hepimizin ortak paydası, hukuk devleti, insan hakları, laiklik; hepimizi yaratan paydası bayrak, bayrağımız. Vatan ve hepimizin sevdası değil, hepimizin kara sevdası Mustafa Kemal Atatürk.”

İmamoğlu, konuşmasının ardından, vatandaşların yoğun ilgisi altında Edirne’ye doğru yola çıktı. KENT YAŞAM HABER MERKEZİ

Editör: Anıl Kılıçlı