banner431
banner413
banner246
Süleyman Çay
Süleyman Çay
01 Temmuz 2021 Perşembe 12:15
Yılmaz “Tarım, orman ve hazine arazileri benim namusum”

Silivri’de atalık tohum kullanımının yaygınlaştırılması ve yerel üreticilerin desteklenmesine yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 300 dönüm belediye arazisine sertifikalı arpa tohumu eken ve elde ettiği 120 ton ürünü 600 çiftçiye ücretsiz dağıtan Silivri Belediyesi, bu yıl çıtayı daha yukarıya taşıyarak belediye arazilerinin 1000 dönümüne arpa, 500 dönümüne de buğday ekti. Ekimi yapılan yerli ve milli tohumluk arpaların hasadı ise Gümüşyaka’da bulunan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünde düzenlenen törenle başladı. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın “Üretken Belediyecilik” vizyonuyla hayata geçirilen “Çiftçiye Tohum Desteği Projesi” kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla Silivri’de hem atalık tohum kullanımının yaygınlaştırılması hem de yerli üretimin artırılması hedefleniyor.

 “ARPA HASADINDAN REKOR BEKLİYORUZ”

Hasat töreninin açılış konuşmasını yapan Trakya Tohumcular Derneği Başkanı ve Sarı Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toruk, “Türk tohumculuğu 2006 yılından beri hızla gelişiyor. Bugün burada hasadını yapacağımız ve Trakya’nın öz malı olan Seymen arpa çeşidi, Türkiye’de en hızlı gelişen ve Pazar payını yüzde 25’e çıkarmış bir çeşit. Silivri Belediyesinin yaptığı tüm aktivitelerde hem dernek olarak hem Sarı Tohumculuk olarak el ele vermeye, destek olmaya çalışıyoruz. Çiftçilerimizden, üreticilerimizden, hocalarımızdan ve bütün tarım paydaşlarından bir talebimiz var: Yerli ve milli ürün tanımı sadece söz olarak kalmasın. Kullandığımız ne varsa etiketine bakarak Türkiye’de üretilip üretilmediğini, yerli çeşit olup olmadığını kontrol edin. Böyle yaparsanız biz Ar-Ge için daha fazla yatırım yaparız. Ar-Ge yatırımlarını artırırsak da yerli ve milli sanayimiz, tohumculuğumuz, tarımımız da gelişir. Biz Trakya tohumcuları olarak bugünün önemini biliyor ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğüne adeta koşarak geliyoruz. Burada hasadını gerçekleştireceğimiz tohumluk arpadan da rekor verim bekliyoruz. Başkanımız Volkan Yılmaz’a tarıma yaptığı yatırımlar nedeniyle huzurunuzda şükranlarımı sunuyor ve teşekkür ediyorum. Projelerin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“TARIM VE HAYVANCILIK DEMEK, EKMEK DEMEK, TOPRAK DEMEK”

Silivri İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Ertuğrul, şöyle konuştu: “Başkan Yılmaz, Silivri’ye öyle bir anlayış kazandırdı ki Silivri artık tarım ve hayvancılık demek, ekmek demek, toprak demek oldu. İnanın her gün benim yanıma; ‘Silivri’de tarım yapmak istiyorum, hayvancılık yapmak istiyorum, girişimcilik yapmak istiyorum. Bu desteklerden nasıl faydalanabilirim, bize yol gösterebilir misiniz?’ diye birçok gelen oluyor. Ben, Başkanımız Volkan Yılmaz ve ekibine, tarım arazilerinin korunmasına yönelik çalışmaları, Silivri’deki tarım anlayışının ileri bir seviyeye yükseltilmesi ve Silivri’nin adını tüm Türkiye’ye duyurdukları için hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum.”

 “TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN BELEDİYE BAŞKANLARI ARASINDA”

Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Dodurka, “Tarım ürünleri ülkelerin ekonomisi ve bağımsızlığı için stratejik önem taşıyor. Bu nedenle çiftçilerimiz bizim baş tacımızdır. Tarıma önem vermek, değer vermek milliyetçiliğin, vatanseverliğin ta kendisidir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Sayın Belediye Başkanımız Volkan Yılmaz yaptığı icraatlar ile Türkiye’de tarımı seven, tarıma değer veren en önde belediye başkanları arasında yer alıyor. Atıl arazilerin tarıma kazandırılması, tarım alanlarının muhafaza edilmesi, çiftçiye tohum destekleri gibi birçok projeyi gururla, onurla izliyoruz. Ben bu tür faaliyetler için Sayın Başkanı kutluyor ve kendisine teşekkür ediyorum. Değerli çiftçilerimize, tarımla uğraşan herkese, belediyemize bereketli bir hasat, bol ürün ve bol kazanç diliyor, saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

“ÇALIŞMALARIMIZI OY DEVŞİRME NİYETİYLE YAPMIYORUZ”

Törendeki konuşmasına “Biz göreve geldiğimizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Toprak o kadar cömert ki dökülen her damla alın terinin karşılığını verir.’ sözünden hareketle kolları sıvadık.”  diyerek başlayan Yılmaz, “Bugün burada beraber olmamızın nedeni yine yerli ve milli bir proje. Toprakla buluşturduğumuz Seymen marka, tamamen yerli tohumu hasadın ardından Silivri’deki dar gelirli çiftçi ve hayvancılarımızla buluşturuyoruz. Biz görevi devraldığımız günden beri Silivri’de ekilmeyen, dikilmeyen tarım arazisinin kalmayacağını, siyasetçilerin kendi arkadaşlarına, eşlerine, dostlarına, kendi partililerine hiçbir kira bedeli almadan verdikleri belediyeye ait arazilerin tamamını ekeceğimizi söyledik. Bu çalışmaları yaparken bir para kazanma niyetinde olmadığımızı aksine çiftçilere, hayvancılara ve tarıma destek olacağımızı söyledik. Bu anlayışla; geçen yıl 350 dönüm araziye yaptığımız ekimlerle 600 çiftçimize 120 ton arpayı 200’er kiloluk dilimlerle dağıttık. Hasattan elde ettiğimiz 5 bin 500 balya samanı da yine dar gelirli hayvancılarımıza dağıttık. Bu faaliyetlerimizden çok ciddi dönüşler aldık. Bu yıl Silivri Belediyesi olarak; çıtayı daha yukarıya taşıyarak belediye arazilerimizin 1000 dönümüne arpa, 500 dönümüne buğday, 500 dönümüne ayçiçeği, 75 dönümüne silajlık mısır ektik. 5’er 10’ar dönüm belediye arazimizi; bamya, kavun, domates, biber gibi ürünleri üretmek isteyen özellikle hanımlar başta olmak üzere çiftçilerimize hiçbir ücret almadan tahsis ettik. Yaptığımız tohumluk arpa ve buğday hasadından yaklaşık 700 ton ürün elde etmeyi hedefliyoruz. Girdi maliyetleri vs. çıktıktan sonra elimizde kalan 500 ton tohumluk arpa ve buğdayı, 200’er kiloluk dilimlerle çiftçilerimize hiçbir ücret almadan dağıtacağız. Yine bu hasattan elde edeceğimiz 40-50 bin balya civarında samanı da dar gelirli hayvancılarımıza hediye edeceğiz. Bu yıl samanın balyasının yaklaşık 30 lira olduğu ve çiftçilerimizin ahırına hiçbir zahmet çekmeden indirdiğimiz düşünüldüğünde çok ciddi bir destek veriyoruz. Biz Silivri Belediyesi olarak çalışmalarımızı oy devşirme niyetiyle yapmıyoruz. Bu topraklarda doğmuş, büyümüş bir kardeşiniz olarak, yerli ve milli bir siyasetçi olarak; hem Silivri’mize hem de Türkiye’mize namus borcu olduğundan hareketle bu çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

“ARAZİLERİMİZ ÇOK CİDDİ İŞGAL ALTINDA”

Silivri’de tarım, orman ve hazine arazilerine kaçak yapıların inşa edildiği bir dönemde olduklarını da ifade eden Yılmaz, “İmar affının kötüye kullanılması nedeniyle arazilerimiz çok ciddi işgal altında. Biz bu toprakları koruyamazsak 20 sene sonra burada ne ekilecek tek bir toprak, ne dikilecek tek bir bahçe bulabiliriz. Her platformda; ‘Hiçbir belediye başkanı yakını, eşi, dostu için beni aramasın. Hazine, orman ve tarım arazilerine yapılacak her türlü yapıyı, yapan kişinin kartvizitinde ne yazarsa yazsın tek tek yıkacağız. Hatta beni aradığınızda en hızlı yıkılacak yerler bilin ki sizin tanıdıklarınızın olacak. Çünkü bu aramayı ihbar kabul ederek ertesi gün işleme geçiyorum.’ diye söylüyorum. Bu toprakların bize atalarımızdan miras değil emanet olduğundan hareketle bu arazilere inşa edilen kaçak yapıları tek tek yıkacağız. Ama bu konuda iş birliğine ihtiyaç var. Çünkü ormanın içerisinde helikopter ve drone dışında hiçbir şeyle göremeyeceğimiz yerlere kaçak yapılar inşa ediliyor. Bu topraklar benim namusum ve bu konudaki kararlılığım sonuna kadar sürecek. Ben muhtarlarımdan, sivil toplum örgütlerinden ve tüm hemşehrilerimden kaçak yapılarla mücadelede destek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Törene; Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Dodurka, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Ertuğrul, Silivri Muhtarlar Derneği Başkanı ve Fenerköy Mahalle Muhtarı Muharrem Eren, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuray Koçer, Trakya Tohumcular Derneği Başkanı ve Sarı Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toruk, Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı Turgay Sakarya, Gölet Sulama Kooperatifi Başkanı Veli Özcan, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve basın mensupları katıldı. Konuşmaların ardından Yılmaz, biçerdöverin direksiyonuna geçerek tarlayı sürdü. Tören, yapılan toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Senay GÜNCAVAR-Kent Yaşam


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272