Aslında herkesin tek istediği; kendi ülkemizde mutlu, huzurlu ve güven içinde, geleceğe umutla bakarak yaşamak. Bunun için de insanlar bir işi olsun, karnı doysun, başını sokacak bir evi olsun, sağlık hizmeti alacak bir hastanesi, çocuğuna istediği eğitimi aldıracak bir okulu, boş vakitlerini değerlendireceği sosyal alanlar, alışveriş yapıp, dinlenebileceği güvenli ortamlar olsun istiyor.

Kişisel problemler, aile içinde yaşanan sorunlar her yerde olabilir. Başkalarıyla anlaşamadığımız, hukuksal yollarla çözüm aradığımız problemler elbette her zaman her yerde olur. Bunlar zaten hayatın doğal akışına uyan şeyler. Çözümü de vardır.

Biz geçmişten bu güne çok sıkıntı yaşamış, nice zorluklar atlatmış, nice sorunlarla karşı karşıya gelip de hepsinden yüzümüzün akıyla çıkmış bir toplumuz.

Ancak son zamanlarda ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda yaşadıklarımız kadar insanı üzen, sıkıntıya düşüren, gelecekle ilgili mutlarını yok eden bir durumla karşılaştığımızı hatırlamıyorum.

Yıllarını gazeteciliğe vermiş, hala yazıp çizen, imkan ve ortam bulursam da sahada aktif olarak mesleğine devam etmek isteyen biriyim. Ama ben öncelikle gençleri düşünüyorum.

İstiyorum ki; hayata atılan gençlerimiz iş bulsun, çocuklarımız bilimin ön planda tutulduğu okullarda, başarılı öğretmenler tarafından eğitilsin. Ülkemizin, milletimizin geleceği için, ruh ve beden sağlığı yerinde, mutlu insanlar topluma kazandırılsın. Bizler de Allah ne kadar ömür verdiyse, kimseye el avuç açmadan, muhtaç olmadan yaşayabildiğimiz kadar yaşayalım.

Ben istiyorum ki; devletimize her konuda güvenelim. Hiçbir konuda, hiçbir şekilde devletimizin bizleri darda bırakmayacağından emin olalım. ‘Devlet Baba’ya sırtımızı dayayalım. Ama bedavadan değil, çalışarak, çabalayarak, emek vererek hayatımızı kazanalım. Hem biz ayakta kalalım hem de devletimiz güçlü olsun.

İstiyorum ki; Hak etmediğimiz sorunlar, taşıyamayacağımız yükler sırtımıza yüklenmesin. Başkalarının refahı, rahatı ve zenginlik içinde yaşaması için bizler ezilmeyelim. Herkes hak ettiğine sahip olsun, emeğinin karşılığını alsın. Hep birlikte sevgi, saygı ve huzur içinde, birbirimize güven duyarak yaşayalım.

İstiyorum ki; Ülkeye ve millete hizmet üretmeleri için görevli olanlar yalnızca işlerine odaklansın. Yasalar önünde tüm vatandaşlara eşit ve adil davranılan, hakkın hukukun gözetildiği bir sistem içinde, halkın menfaatine uygulamalar ve hizmetlerde bulunulsun.

İstiyorum ki; Ülkemin hiçbir vatandaşı gece yatağına aç girmesin. Hiçbir baba evladına harçlık veremeyecek duruma düşmesin. Hiçbir anne ocağında çocukları için yemek pişiremeyecek hale gelmesin. Hiçbir çocuk, anne-babasının gözlerinde umutsuzluk görmesin, bu yüzden gözyaşı dökmesin.

İstiyorum ki: Geçmişten bugüne ruhlarımıza işleyen, karakterlerimize mal olan, Türk Milletinin misafirperverliği, barışseverliği, çalışkanlığı, ahlaklı ve zeki insanlardan meydana gelmiş olma özelliği hiç kaybolmasın, sonsuza kadar hep öyle yaşayalım.

İstiyorum ki; Çocuklarımız okulda, anne-babalar, gençler işinde ya da sosyal-kültürel faaliyet alanlarında zaman geçirsin. Siyaset herkesin her yerde hayatının bir parçası olup, insanları ayrıştırmasın, kamplara bölmesin. Siyaset yalnızca ülkeyi yöneten ve yönetmeyi amaçlayanların uğraştığı bir alan olsun. Hiç kimse farklı siyasi görüşlere mensup diye birbirine kızmasın, küsmesin, tartışıp, düşmanca davranışlarda bulunmasın.

İstiyorum ki; Ülkemde yaşayan herkesin yüzü gülsün. İçinde başkalarına karşı kin, nefret, öfke duygusu olmasın. Kimsenin başkasının malında, parasında gözü olmasın. Hiç kimse helalden kazanılmayana, hak edilmeyene el uzatmasın. Kadınlarımız, kızlarımız, çocuklarımız evlerinde olduğu kadar sokakta, işyerinde, çarşıda pazarda güven içinde dolaşsın, içinde en ufak bir korku olmasın. Hem insanlarımız birbirine güvensin hem de devletin güçlü ve güvenilir varlığını yanında hissetsin.

İstiyorum ki; Misafir olduğumuz mekanlarda baş tacı edilelim, misafirlerimizi de hak ettikleri şekilde ağırlayalım. Kimse kimseye hor gözle bakmasın. Kimse kimsenin hakkını hukukunu çiğnemesin. ‘Önce can sonra canan’ sözünden hareketle, huzur ve güven içinde yaşayıp, gücümüz yettiğince başkalarına da destek olalım.

İstiyorum ki; Vatandaşa hizmet etmekle yükümlü olanlar, bunun için kendilerine milletin verdiği vergilerle maaş ödenenler; devletimizin kurucusu, yol göstericisi Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüsün, onun yolundan sapmasın, ilkelerinden ödün vermesin.

İstiyorum ki; Ülke olarak, millet olarak, birey olarak güçlü olalım, kimseye muhtaç olmayalım, namerde el avuç açmayalım, bu dünyada yalnızca kendimize güvenelim. Bileğimizi geçmişte olduğu gibi, bu gün de, yarın da kimse bükemesin.

Çok şey mi istiyorum?


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272