banner304
banner246
15 Mayıs 2020 Cuma 11:23
''Ümraniye'de Gündem Vatandaşın Sorunu Olmalı''

Olağanüstü gündemle meclisi toplayan ancak gündeme alınan maddeler nedeniyle tepkileri üzerine çeken Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a bir tepki de CHP Ümraniye Meclis Grubu’ndan geldi. Ümraniye Belediyesi’nin özellikle salgın günlerinde vatandaşların sorunlarını görmezden gelerek, meclisi tali konularla topladığını öne süren CHP Meclis Grubu, ‘Belediye’nin asıl gündemi vatandaşların yaşadığı sorunlara çözüm üretmek olmalıdır diyerek kamuoyuna yönelik açıklamalarda bulundu.

‘Meclise getirilene gündem maddeleri skandal’

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Ümraniye Belediye Başkanlığı 13.05.2020 tarihinde Belediye Başkanı İsmet Yıldırım Başkanlığında Olağanüstü meclis toplantısı gerçekleştirmiştir. Bu toplantıda skandal bir yönetime konu olacak şekilde olağan meclis toplantılarının konusu olan faaliyet raporu, denetim raporu, gelir-gider kesin hesap cetveli ve encümen üyeliği ile ihtisas komisyon seçimleri gündem yapılmıştır. Ümraniye Belediye yönetimi bu meclis ile tam bir skandala imza atmıştır. Bu meclis bizlere göstermiştir ki yeni başkan ve ekibi belediyecilikten ve mevzuattan habersizdir.  

‘Gündem maddeleri usulsüz bir şekilde komisyona havale edildi’

CHP grubunun itirazları ilaveten İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Valiliği’nin yayınladığı genelgeler ve 5393 sayılı belediye kanunun ilgili maddeleri hakkında meclise bilgi verilmesi neticesinde söz konusu gündemler olağanüstü meclis toplantısında yapılan oylama sonucu yapılacak ilk olağan meclis toplantısına ertelenmiş ve görüşülmemiştir. Fakat yapılan hatalar bunlarla sınırlı kalmamıştır. Belediye kanunu gereği komisyonlara sevk edilmeden görüşülemeyecek olan imar konuları da usulsüz bir şekilde komisyona sevk edilmiş ve fakat görüşülmeden ve karara bağlanmadan birleşim kapatılarak toplantı sonlandırılmıştır.

Tüm dünyaca olağanüstü günlerden geçtiğimiz bu günlerde Ümraniye’de yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına çare üretmesi gereken Ümraniye belediyesi böylesi suni gündemlerle meclisi ve kamuoyunu meşgul etmiştir.  Ümraniye belediye yönetimi tüm bu zamansız gündemler arasına çok önemli iki konuyu sıkıştırmak suretiyle pandemi sürecini bir nevi bir fırsat meclisine çevirmekten de geri kalmamıştır.

‘Belediye çalışanların parasını ödeyemediği için borçlanma talep etmiştir’

Bu gündemlerden birincisi belediyeye ait dört adet çöp kamyonunun yasanın açık hükmüne karşın haczinin önüne geçmek adına haczedilmezlik kararının meclisten oy çokluğu ile geçirilmesidir.  Olağanüstü gündeme konu edilecek kadar bir aciliyet mi var sorusu yani ‘Ümraniye Belediyesi’nin kapısına haciz memurları mı gelecek?’ sorusu ise Sayın başkan tarafından tedbir alıyoruz şeklinde cevaplanmıştır. İkinci ve en önemli konu ise BORÇLANMA konusudur. 2004 yılından bu yana üç dönemdir AK Partili Başkan Hasan Can tarafından yönetilen ve kâğıt üzerinde borcu olmayan Ümraniye Belediyesi üzülerek ifade etmek isteriz ki yine Ak Partili belediye başkanı olan İsmet Yıldırım döneminin birinci yılında ve pandemi sürecinde borçlanma talebiyle meclise konu olmuştur. 100.000.000,00-TL (Yüz milyon TL) borçlanma talebinin nedeni sorulduğunda ise belediye çalışanlarının maaş ve sigorta primlerinin ödenemez noktaya gelindiği ve tedbiren bu borçlanmanın talep edildiği bizzat Belediye Başkanı İsmet Yıldırım tarafından mecliste ifade edilmiştir.

‘Vatandaşların taleplerini iletmemize rağmen gündeme alınmadı’

CHP grubu olarak meclise sunduğumuz,  ‘Ümraniyeli vatandaşlar Ümraniye Belediyesinden bu zorlu günlerde, faaliyetleri durdurulan iş yerleri için kiraların ertelenmesini talep ediyor, aynı şekilde ecrimisil alacaklarının ertelenmesini talep ediyor, ücret ve tarife değişikliği bekliyor, geçmiş dönem borçlarından alınacak faizlerin silinmesini, anaparanın taksitlendirilmesini ve emlak vergilerinde artış yapılmamasını bekliyor’ şeklindeki önerilerimiz ise gündeme dahi alınmamış ve başkanlık tarafından bu konularda hiçbir açıklama yapılmamıştır.Bu noktada şunu ifade etmek isteriz ki, bizler CHP grubu olarak Ümraniye halkının faydasına olan her şeye öncü ve destek olmakla birlikte hayrına olmayan her şeye de fren olmaya devam edeceğiz.

Kent Yaşam Haber Merkezi


Son Güncelleme: 15.05.2020 12:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272