banner348
banner246
Sumeyra Dugan
Sumeyra Dugan
08 Aralık 2021 Çarşamba 14:58
Çekmeköy’ün 1/5000’lik planlarına CHP neden ‘Ret’ oyu verdi?

CHP İstanbul İl yöneticileri, CHP Çekmeköy İlçe Başkanı Hüseyin Kızıldaş, CHP Çekmeköy Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Ünal Bellek, CHP İBB ve Çekmeköy Meclis Üyesi Murat Cirav, ilçe yöneticileri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı basın toplantısında, Cumhuriyet Halk Partis’nin Çekmeköy’ün 1/5000’lik planlarına neden itiraz edildiği kamuoyuyla paylaşıldı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; Çekmeköyümüzün 5 Mahallesini ilgilendiren 1/5000 ölçekli 'Nazım İmar Planı" 2020/1430 ve  1/1.000 Ölçekli “Uygulama İmar Planı” 2020/1429 Karar Numaraları ile 9. İdare Mahkemesi tarafından İptal edilmiştir.  Gerekçeli Kararda; 1/1.000 Ölçekli Planlar ile 1/5.000 ölçekli planların  birbirleriyle uyumlu olmadığı, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine uyulmadığı, bazı parsellere hukuka uygun düzenleme yapılmadığı, kamu yararı gözetilmediğinden iptal edildiği belirtilmektedir.

‘Tüm bunların sorumlusu AK Partili Belediye yönetimidir’

Bu ilk değil, Çekmeköy Planları daha öncede benzer gerekçelerle İptal edilmişti. Hukuka ve planlama ilkelerine uygun plan hazırlamayan AK Partili Belediye ekibinin ben yaptım oldu mantığı ile hazırladığı planlar 2. kez yargıdan dönmüştür. Bu iptaller planı hazırlayanların iş bilmediğinden kaynaklanmaktadır. Bunun sorumlusu da AK Partili Belediye yönetimidir.

İptal kararı Ocak ayında tebliğ edilmiş, bölgenin plansız kalmaması için CHP Meclis Grubu tarafından her türlü destek verilmiştir. Ocak ayında karar tebliği edildiğinde hemen harekete geçilmiştir. Konu İBB yetkililerine aktarılarak İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun verdikleri talimatla Şubat ayında hızla plan yapım sürecine başlanılmıştır. Ayrıca 1/1.000’lik planlarında kurum görüşleri ve hazırlanma sürecinde zaman kaybedilmemesi için yani planların eşgüdümlü hazırlanması için gerekli izinlerin alınmasında dahi destek verilerek İBB Planlama Müdürlüğü’nde sürecin takipçisi olunmuştur.

‘Tüm çalışmaları eşgüdüm içinde yürüttük ancak!’

1/5.000 ölçekli " Nazım İmar Planı" yapım süreci İBB Planlama Müdürlüğü’nce 7 ay gibi kısa bir süreçte hızla tamamlanmış ve İmar Komisyonu’na havale edilmiştir. (Geçmiş dönemlerde bu süreç bazı ilçelerimizde 5 ila 7 yıl arasında yapılabilmiştir.) Komisyon üyelerinin dosya üzerinde yaptığı değerlendirmede uyum içerisinde geçmiştir. Buraya kadar her şey normal eşgüdüm içerisinde yürümüştür.

Çekmeköy Belediye yetkilileri tarafından CHP Komisyon Üyelerinin bulunmadığı saatte Gece yarısı yapılan operasyonla plana nokta atışı müdahale edilmiş ve konsensus bozulmuştur. Bunun sorumlusu CHP Meclis Grubu değildir.

‘CHP ile AK Parti arasındaki konsesus bozulmuştur neden?’

Yapılan Operasyonla;

1- Fibalife Sitesi tarafından kamuya terk edilen 3580 ve 3581 nolu parseller Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında İBB ve Çekmeköy Meclisleri devre dışı bırakılarak "AKARYAKIT İSTASYONU" alanı olarak vicdanlara sığmayacak şekilde hukuksuzca planlanarak re’sen onaylanmıştır. Site sakinleri, CHP ve İYİ Parti tarafından konu iptali için mahkemeye verilmiştir. Dava süreci devam etmektedir. Mahkemesi devam eden bu alan plan dışına çıkarılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu kadar küçük bir alanda plan yapması en azından etik kurallara uygun değildir.

2- Hamidiye Mahallesi’nde Greenium Sitesi tarafından yine kamu alanı olarak terk edilen 465 ada 1 parsel "Özel Okul Alanı" yapılarak satılmıştır. Plan bütünlüğünü bozan bu alanda CHP tarafından Planın ve Satışın iptali için Mahkemeye taşınarak dava açılmıştır.

Mahkeme sürecinde olan bu alana bu şekilde müdahale edilmesi yeni planlarında iptali tehlikesi taşıdığı endişesini taşıdığımızı ilettik.

3- Park alanı olarak planlanan 102 ada 79 parsele daha önce iptal edilen yok hükmünde olan 2009 tarihli plana atıfta bulunularak Müktesep Hakmış gibi gösterilerek nokta atışı müdahalede bulunulmuştur.

‘Hukuka uygun olmayan müdahalelere ‘Evet’ dememiz beklenemez’

Ranta dayalı olarak, ben yaptım oldu mantığı ile daha önce AKP tarafından yapılan 1/1.000 ölçekli Planlar 2 defa, 1/5.000 ölçekli planlar da 1 kez olmak üzere Bölge İdare Mahkeme tarafından İPTAL edilmiştir. Plan iptalleri nedeni ile bölgemizde ikamet eden, evleri yıkılan sakinlerimizin büyük sıkıntılar yaşadığı, müteahhitlerimizin intihar noktasına geldiği, hatta intihar ettiği hepinizin bilgisi dahilindedir. Bütün bunların ışığında İBB CHP Meclis Grubu yapılan bu müdahalelerin geri çekilmesini, planın oybirliği ile geçmesini, çoğunluk olmaları nedeni ile itiraz ederek istedikleri düzenlemeleri geçirebilecekleri yönünde girişimlerde bulunmuş, ancak bu talepler geri çevrilmiştir. Yukarıda saydığımız gerekçelerle yeni yapılan planlara Çoğunluk bizde, bizim istediğimiz gibi olacak mantığıyla yapılan müdahalelerin hukuka uygun olmadığını da hatırlatmakta bizim görevimizdi. Ayrıca Mahkemeye taşıdığımız konulara ‘Evet’ oyu vermemiz de beklenemezdi. Konuyu Kamuoyuna saygı ile arz ederiz. FİDAN UĞUR-KENT YAŞAM


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272