Kış aylarının soğuk havasının etkisi artık yerini yüksek sıcaklıklara bırakıyor. Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası, Türkiye genelinde etkisini göstermeye başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, hafta sonu itibarıyla yurdun büyük bir bölümünde sıcaklıklar önemli ölçüde artacak.

VATANDAŞA UYARI

Başakşehir'de yabancı uyruklu baba çocuğunu camdan sarkıttı Başakşehir'de yabancı uyruklu baba çocuğunu camdan sarkıttı

Bu hafta sonu, Türkiye genelinde 70 şehrin sıcaklıklarının 30 derecenin üzerine çıkması bekleniyor. Uzmanlar, vatandaşları özellikle öğle saatlerinde dikkatli olmaları ve mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri, sıcak hava dalgasının en çok Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde etkili olacağını belirtti. İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara gibi büyük şehirlerde termometreler 35 dereceyi görebilir.

TAVSİYELERDE BULUNULDU

Sıcak hava dalgasının etkisiyle artan nem oranı, hissedilen sıcaklıkları daha da yükseltecek. Sağlık Bakanlığı da sıcak çarpması ve güneş yanıklarına karşı vatandaşlara bol sıvı tüketmeleri, hafif giysiler tercih etmeleri ve güneş koruyucu kullanmaları tavsiyesinde bulundu.

Hafta sonu plan yapacak vatandaşların, sıcak hava koşullarını göz önünde bulundurarak tedbirli olmaları öneriliyor.

Editör: Editör Yazar