Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Ata İttifakı adayı Sinan Oğan arasındaki ilk tur seçiminde oy çokluğu sağlanamamıştı. İkinci tura kalan seçim Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında kıyasıya geçti. İlk tur yüzde 86,98 olan katılım oranı bu seçimde yüzde 84,21'e geriledi. Resmi olmayan sonuçlara göre Kılıçdaroğlu’nun yüzde 47,84 oy oranı aldığı seçimi, Erdoğan yüzde 52,16 oy alarak 22. dönem cumhurbaşkanı oldu.

ERDOĞAN: KAZANAN TÜRKİYE OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer seçimlerden farklı olarak dün akşam balkon konuşmasıBeştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptı.

Erdoğan önce “Kazanan Türkiye olacak” ifadelerini kullandı ancak konuşmasının devamında oyların yüzde 52.16’sını alan muhalefet adayı Kılıçdaroğlu’na yüklendi ve seçim sürecinde büyük tartışma konusu olan montaj videoyla ilgili söylemlerine devam ederek muhalefetle terör örgütünü ilişkilendirmeye devam etti.

YENİ SİSTEMLE ADAY OLDU

Cumhurbaşkanı, 2007 anayasa değişikliği referandumuna kadar TBMM tarafından 7 yıllığına seçilmekte ve en fazla bir dönem görev yapabilmekteydi. 2017 anayasa değişikliği referandumu ile beraber cumhurbaşkanının halk tarafından 5 yıllığına seçilmesi ve bir kimsenin en fazla iki kere 5 yıllık dönem görev yapabilmesi sağlandı. Bu noktada iki defa aday gösterilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü defa aday olamıyordu. Ancak 2018 yılından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesi sonrası ‘yasa tekrar yazıldı gerekçesiyle’ Erdoğan yeni sistemde ilk kez aday olarak gösterildi. AK Parti Grup sözcüsü Mahir Ünal ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop da Erdoğan’ın adaylığında engel olmadığını açıklamışlardı.

13. CUMHURBAŞKANI DEĞİL; 2. BAŞKAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 Anayasa değişikliği referandumu ile birlikte sistem değiştiği için aslında 13. Cumhurbaşkanı değil, 2. Başkan oldu.

Et ve Süt Kurumu küçükbaşı özendirmek için milyonlarca TL reklam yapacak Et ve Süt Kurumu küçükbaşı özendirmek için milyonlarca TL reklam yapacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte artık Başbakanlığın olduğu eski sistemdeki gibi Cumhurbaşkanlığı sayılarının bir önemi kalmadı.

GÖREV SÜRESİ CELAL BAYAR’LA ORTAK OLDU

TBMM tarihinde en uzun süre cumhurbaşkanı görevi yapanlarda araştırılmaya başlandı. Türkiye tarihinde en uzun süre cumhurbaşkanlığı görevini Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü dört dönem yapmıştır. Üç dönem yapan tek cumhurbaşkanı olan Celal Bayar’ın yanına bu seçimin galibi Erdoğan’da eklendi. Süleyman Çay/KENT YAŞAM