Çatalca; Açılış denince akla gelen ilçe Çatalca; Açılış denince akla gelen ilçe

Türkiye'de yapılan yeni araştırma sonucunda nüfusun oransal olarak yarısında psikolojik etkilerin ortaya çıkardığı rahatsızlar var. Türkiye’de her 100 kişiden 54’ü, anksiyete, depresyon ve somatizasyondan (psikolojik stresin vücutta fiziksel belirtilere dönüşmesi) en az birini yaşıyor. 

ANKSİYETE, DEPRESYON, SOMATİZASYON

Gastroenteroloji uzmanlarının dünya çapında 6 kıta, 33 ülkeden 73 bin kişi üzerinde yaptıkları tarama çalışmasında anksiyete, depresyon ve somatizasyon bozukluğunun en fazla yaşandığı ülke yüzde 60 ile Mısır olurken, Türkiye yüzde 54 ile dünya ikinci oldu. Sadece somatizasyon bozukluğunda (kişinin belirgin bir hastalığı olmadan bazı yakınmaları) ise Türkiye yüzde 37 ile birinci sırada yer aldı.

40. Ulusal Gastroenteroloji Haftası ve 11. Ulusal Gastroenteroloji Cerrahisi Kongresi 21-26 Kasım tarihleri arasında Antalya Belek’te gerçekleştirildi. Toplantıda Roma Vakfı tarafından yapılan Roma IV adlı çalışmanın verileri de açıklandı. 6 kıta, 33 ülkede 73 bin 76 erişkinle yüz yüze ve internet üzerinden yapılan tarama ile gerçekleşen çalışma sonuçlarına göre, anksiyete, depresyon ve somatizasyon bozukluğunun en çok bulunduğu ülke yüzde 60 ile Mısır oldu. Türkiye ise yüzde 54 ile ikinci sırada yer aldı. En düşük oranlar ise Hollanda, Japonya ve Çin olarak kaydedildi.

"BENDE ÇOK CİDDİ BİR ŞEY VAR AMA BULAMIYORLAR"

Somatizasyon bozukluğu taşıyan kişiler nedeniyle sağlık hizmetine başvurunun arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Bor, “Bir şey bulunamadıkça, başka bir doktora gidip yeni bir tetkik talebinde bulunuluyor. Hasta bir şey bulunamadıkça bu sefer somatizasyonu da, anksiyetesi de kötüye gidiyor. ‘Bende çok ciddi bir şey var ve bulamıyorlar’ diyor. Çünkü bulunacak bir şey yok. Olmayınca hastanın bu problemleri daha kötüye gidiyor. Bu sefer de iş içinden çıkılamaz hale geliyor. Hastanın doktorla konuştuğunda ve doktorun ona somatizasyon, yani bedensel bir aşırı ilgiden kaynaklandığını söylediğinde hasta buna inanmalı. Bunu ispatlamak için de 37 tane tetkik yapmaya gerek yok. Hiçbir tetkik yapılmadan biz bu tetkiki koyabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Anıl Kılıçlı