Dengesiz havalar ile beraber soğuk algınlığındaki artışlarda yükseliş devam ediyor. Birçok vatandaş internet üzerinden soğuk algınlığı gibi pek çok hastalığa şifa olacak bitkileri araştırmaya başladı. Diyetisyen Sanem Apa Doğan, her derde deva olan şifalı çayları tek tek açıkladı.

ZAYIFLAMAK İSTEYENLERE MUHTEŞEM ÇAY

Doğan çayların birçok hastalığa iyi geldiğini söylerken ilk olarak yeşil çay hakkında bilgiler verdi. Doğan, “Metabolizma hızına destek, kan şekeri seviyesindeki hızlı artışları önler ve metabolizma hızını dengeler, performansı etkiler, yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır.” dedi.  Mate çayının içerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Doğan, “metabolizmayı hızlandırması ile iştahı bastırarak kilo kaybına yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır ve idrar söktürücüdür” ifadelerini kullandı.  

Biberiye Çayı hakkında konuşan Doğan,  Vücudu toksinlerden arındırdığı ve ödem söktürücü özelliği olduğunu belirtti. Doğan,” yağın emilimini azaltır, karaciğer yağlanmasına karşı koruyucudur, kabızlık şikayetlerine karşı etkilidir ve mide rahatsızlıklarına karşı günde en az 1 fincan tüketmeleri olumlu etki yaratabilir” dedi.

TÜM HASTALIKLARA İYİ GELİYOR

Doğan’ın diğer çay önerileri hakkında şunları söyledi:

Kuşburnu, C vitamini içeriği yüksektir, ödem atıcı etkisi vardır, pektin ve meyve asitleri hafif ishal yapabilir ve sindirimi kolaylaştırır. Rezene İngiltere’de tüm hastalıklara iyi geldiğine inanılan 9 bitkiden biri, sindirime yardımcıdır, hamilelerde aşermeyi azaltır, emziklilerde sütü arttırır, diş eti enfeksiyonunu gidermeye yardımcıdır, öksürük ve soğuk algınlığında destek yaratabilir. Melisa, Anksiyeteyi hafifletmek ve uykuyu teşvik etmek için tüketimi önerilir, bilgiyi öğrenme, depolama ve geri getirme yeteneğini güçlendirir ve alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Zencefil Çayı Termojenik etkiyi arttırarak yağ yakımı üzerinde etkili olduğu yapılan onlarca çalışma ile de desteklendi, kan şekeri üzerine olumlu etki yaratır, gaz giderici özelliği ile de bilinir, bulantının bastırılmasında etkilidir ve uzun süre tokluk hissetmenize de neden olur.   

MİDE BOŞALMA HIZINI GEÇİKTİRİYOR

Tarçın, kan şekerinin düşürülmesinde etkili özellikle her gün 1 çay kaşığı kadar tarçın veya 1- 2 fincan tarçın çayı tüketimi ile 40 gün sonunda ortalama kan şekeri seviyesi üzerinde % 5- 15 oranında düşüş olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Midenin boşalma hızını geciktirir, böylece daha az kalori almaya destek sağlar. Sindirim şikayetlerinde etkili, gaz ve şişkinlik hissini gidermek için kullanılır. Vücut direncini arttırır.  

Kobani Davası kararları; Selahattin Demirtaş'a büyük hapis cezası Kobani Davası kararları; Selahattin Demirtaş'a büyük hapis cezası

Son olarak Doğan çayları tüketirken doğru kullanılmadığında olumsuz etki gösterebileceğinden tüketimlerinde dikkatli davranmak gerekliliğinin altını çizdi.