CORONA VİRÜSÜN BERABERİNDE GETİRDİĞİ TİCARET’TEKİ EN ÖNEMLİ BAŞLANGIÇLARDAN BİRİDE POSTMODERN DÖNEMİN BAŞLAMIŞ OLMASI. POSTMODERN(LYOTARD) MODERNZMİN SONRASI VE ÖTESİ ANLAMINDADIR. BİR DÖNEMİM ADIDIR. GÜNÜMÜZ DE BU DÖNEMİN ADI DİJİTAL DÖNEMDİR. YENİ BİR FELSEFİ KONSEPTİN, YENİ BİR DÜŞÜNCENİN, USLUBUN, YENİ BİR USÇULUĞUN(AKILCILIK) VE YENİ BİR SÖYLEMİNDE ADIDIR.

ÜLKEMİZİN DİJİTAL DÖNEMİ, E-TİCARET SİTELERİNE ÜYELİK, SANAL TİCARET HEYETİ, SANAL FUARLARA KATILIM, SANAL FUAR ORGANİZAZYONU OLARAK HAYATIMIZA GİRMİŞ BULUNMAKTADIR.

27/MAYIS/2020 TARİHİNDE 2573 SAYILI CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE PAZARA GİRİŞTE DİJİTAL FAALİYETLERİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA KARARIN YAYIMLANMASI İLE RESMİ OLARAK YENİ DÖNEME BAŞLAMIŞ BULUNMAKTAYIZ. BURADA Kİ AMAÇ TÜRKİYE’DE BULUNAN SINAİ VEYA TİCARİ FAALİYETTE BULUNAN ŞİRKETLER İLE İŞ BİRLİĞİ KURULUŞLARIN(TİM, TOBB, İHRACATÇI BİRLİKLERİ, DERNEKLER, DEİK, TİCARET VE SANAYİ ODALARI, OSB, VS) PAZARA GİRİŞ VE PAZARLAMAYA YÖNELİK DİJİTAL FAALİYETLERİDİR. SANAL FUARLAR VE SANAL TİCARET HEYETLERİ DİJİTAL ORTAMDA GERÇEKLEŞTİRİLEN, İNTERNET AĞI ÜZERİNDEN KATILIM SAĞLAYAN VE ZİYARET EDİLEBİLEN SANAL ORTAMDIR. SANAL TİCARET HEYETİ İSE, ÜLKEMİZDE YERLEŞİK ŞİRKETLER İLE YURT DIŞINDA Kİ YERLEŞİK ŞİRKETLER, KURUM VE KURUMLAR ARASINDA ELEKTRONİK ORTAMDA BAKANLIK KOORDİNASYONUN DA VE İŞBİRLİĞİ KURULUŞLARINCA ORGANİZE EDİLECEK OLAN DIŞ TİCARET FAALİYETLERİDİR.

VERİLEN DESTEKLER; E-TİCARET SİTELERİNE BİREYSEL ÜYELİK, SANAL TİCARET HEYETİ, SANAL FUARLARA KATILIMLAR VE SANAL FUAR ORGANİZASYON DESTEĞİ OLMAK ÜZERE DÖRT ÖNEMLİ DESTEKTEN YARARLANDIRILMAKTADIR.

E-TİCARET SİTELERİNE BİREYSEL ÜYELİK DESTEĞİNDE, GİDERLERİN %60 ORANINDA VE E-TİCARET SİTESİ BAŞINA YILLIK 8.000.-TL’YE KADAR DESTEKLERDEN YARARLANDIRILIR.

SANAL TİCARET HEYETİ DESTEĞİNDE İŞBİRLİĞİ KURULUŞLARINA DÜZENLEDİKLERİ FAALİYETLERE İLİŞKİN GENELGEDE BELİRTİLEN GİDERLER %50 ORANINDA VE FAALİYET BAŞINA 50.000.-USD.$’INA KADAR DESTEKLENENİR.

SANAL FUARLARA KATILIMLARIN DESTEKLENMESİNDE İHRACAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN UYGUN GÖRÜLEN ULUSLARARASI NİTELİĞE HAİZ İŞBİRLİĞİ KURULUŞLARINA BU ORGANİZZASYONDAN DOLAYI GENELGEDE BELİRTİLEN GİDERLER %50 ORANINDA VE FAALİYET BAŞINA 50.000.-USA.$.’A KADAR DESTEKLENİR.

SANAL FUAR ORGANİZASYON DESTEĞİ, İHRACAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN UYGUN GÖRÜLEN İŞBİRLİĞİ KURULUŞLARCA DÜZENLENEN ORGANİZASYONDA GENELGE DE BELİRTİLEN GİDERLER %50 ORANINDA VE FAALİYET BAŞINA 100.000.-USD.$’NA KADAR DESTEKLENİR.

Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Karar

27 Mayıs 2020, Çarşamba


 

Türkiye’de sinai ve/veya ticari şirketler ile İşbirliği kuruluşlarının pazara giriş ve pazarlamaya yönelik dijital faaliyetlerine ilişkin giderlerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonundan karşılanması amacıyla 27.05.2020 tarih 31137 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Desteklere ilişkin özet tablo aşağıdadır:

Destek Türü

Destek Oranı

Üst Limit

Yararlanıcı

Kapsam

E-ticaret Sitelerine Bireysel Üyelik

%60*

8.000 TL**

Şirketler

En fazla üç e-ticaret sitesi için, site başına en fazla iki yıl süresince yararlanılabilir.

Sanal Ticaret Heyeti

%50

50.000 USD

İşbirliği Kuruluşları

İşbirliği Kuruluşlarınca düzenlenen sanal ticaret heyeti faaliyetlerine ilişkin Genelgede belirtilen giderler

Sanal Fuarlara Katılım

%50

50.000 USD

İşbirliği Kuruluşları

Bakanlıkça uygun görülen uluslararası niteliği haiz sanal fuarlara İşbirliği Kuruluşlarınca düzenlenen katılım organizasyonlarına ilişkin Genelgede belirtilen giderler

Sanal Fuar Organizasyonu

%50

100.000 USD

İşbirliği Kuruluşları

Bakanlıkça uygun görülen, İşbirliği Kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair Genelgede belirtilen giderler

*31.12.2020 tarihine kadar gerçekleştirilecek üyelik giderleri için %80 olarak uygulanacaktır.

**Her takvim yılı başında (TÜFE+ Yİ-ÜFE)/2 oranında güncellenecektir.

2573 sayılı kararın usul ve esaslarına ilişkin Genelge yayımlandı.


 


 

T.C.

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

ULUSLAR ARASI TİCARET VE FİNANSMAN BÖLÜMÜ

Cem ÖZVARDAR

Öğretim Görevlisi


 

KAYNAKÇA:

1)FRIEDRICH WILHELM NIETZSCHE; ALMAN BİR FİLOLOG, FİLOZOF, ŞAİR, KÜLTÜR ELEŞTİRMENİ VE BESTECİ.

2)MARTIN HEIDEGGER;VAROLUŞÇU FELSEFENİN ÖNDE GELEN İSMİ.

3)27.05.2020 TARİH VE 31117 SAYILI RESMİ GAZETE, 2573 SAYILI KARARNAME.

4)T.C. TİCARET BAKANLIĞI.

5)2573 SAYILI KARARIN GENELGESİ.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272