banner431
banner413
banner246
Süleyman Çay
Süleyman Çay
01 Nisan 2022 Cuma 11:24
BEYLİKDÜZÜ’NDE ENERJİ GÜNDEMİ
banner290

İSTANBUL ENERJİ’DEN BEYSİAD İLE ENERJİ GÜNDEMİ

İstanbul Enerji, BEYSİAD-Beylikdüzü Sanayi ve İş İnsanları Derneği ev sahipliğinde, 30 Mart Çarşamba Günü, Beylikdüzü’nde bir otelde düzenlediği enerji gündemli etkinlikte, sanayicileri ağırladı. BEYSİAD Başkanı Adnan Şahin’in açılış konuşması ile başlayan etkinlik, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın ve Yıldız Teknik Üniversitesi Dr.Öğr.Üyesi Erhan Kurtarır’ın sunumları ile devam etti. Gündemde binalarda enerji tasarrufu, enerjiyi verimli planlama ve iklim değişikliği, Avrupa Yeşil Mutabakatı, fosil yakıt tüketiminin azaltılması, endüstriyel tesislerde enerji sistemleri kurulumu ve yönetimi konuları değerlendirildi.

“FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNDÜK”

Açılış konuşmasını yapan BEYSİAD Başkanı Adnan Şahin, “Artan enerji fiyatlarıyla iş dünyasının önemli gündem maddelerinden biri olan enerji konusununun değerlendirilmesi ve üyelerimizin güncel gelişmelerle bilgilendirilmesi amacı ile bu programı planladık. Aynı zamanda üyemiz olan, İstanbul Enerji’nin katkılarıyla böyle bir etkinliğin, hem sektörün bilgilendirilmesi hem de enerji maliyetlerinin azaltılması açısından üyelerimize faydalı olacağını düşündük. İstanbul Enerji’nin yenilenebilir enerji alanında Beylikdüzülü sanayicilere önemli katkılar sağlayacağından eminim” dedi.

“ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık konuşmasında, İklim değişikliği süreçlerini aktif olarak gündeme aldıklarını belirterek, Beylikdüzü Belediyesi’nin enerji tasarrufuna yönelik yaptığı çalışmaları aktardı. Çalık; “Kendi tesislerimizin üzerinde güneş verimliliğini ölçtürdük. Bazı hizmet binalarımızda Güneş Enerjisi Sistemleri’nin uygulamasına yönelik çalışmalara başladık. Alternatif enerjileri kendi alanlarımıza dahil edebilmek için de çalışmalar yürütüyoruz. Bir yandan da enerji verimliliğine teşvik edici uygulamaları hayata geçiriyoruz” dedi. Başkan Çalık, Beylikdüzü Belediyesi olarak önümüzdeki günlerde SECAP-Sürdürülebilir İklim Enerji Eylem Planı çalışmalarının başlayacağını da ekleyerek, Enerji Verimliliği ve GES alanındaki planlamalarını İstanbul Enerji ile birlikte yürüteceklerini de sözlerine ekledi.

“KONUMUZ, SADECE GES DEĞİL, ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ’DİR”

Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın, “Artan enerji fiyatlarıyla, işletmelerde enerji konusu hem işletme maliyetleri hem de rekabet açısından çok kritik bir unsur haline gelmiştir. Bu sebeple konumuz, sadece GES değil, Enerji Yönetim Sistemi’dir. Bu sistemin sürdürülebilirliği sistematik bir enerji yönetim sisteminin işletmelerde bir yönetim modeli haline getirilmesidir.” dedi. Yalçın, işletmelerde Enerji Yönetim Ofisleri ile işletmenin enerji verimliliği çalışmalarının yapılması, GES sistemlerinin kurulması, yenilenebilir enerji çalışmalarının sürekliliğin sağlanması, karbon gümrüğü uygulamaları, binalarda yeşil bina yaklaşımı konularının önemini vurguladı. Yalçın, “ Aynı zamanda kamusal yükümlülükleri olan bir firma olarak, bölgedeki sanayicilerimizin enerji yatırımlarına ve yönetimine ilişkin ücretsiz bilgilendirme ve mühendislik destekleri sağlıyoruz. Bizim için en önemli hususlardan biri de İstanbul’un karbon nötr hedeflerinin yerel yönetimlerimizle iş birliği içinde yürütülmesine katkı sağlamaktır. Bu etkinlikleri İstanbul’un her ilçesinde yapmaya gayret edeceğiz” diye belirtti.

Teknik Üniversitesi Dr.Öğr.Üyesi Erhan Kurtarır, Enerjiyi Verimli Planlama ve İklim Değişikliği konulu sunumuyla önemli paylaşımlarda bulundu.

İDDM İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, İSİFED Genel Başkanı Muammer Ömeroğlu, Beylikdüzü Organize Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Keleşoğlu, Sander YKB Mehmet Kocasakal, İBB ve Beylikdüzü Meclis Üyeleri, Beylikdüzü’nde yer alan sanayi siteleri yönetim kurulu başkanları ve STK temsilcileri katıldı. Etkinlikte İBB’nin enerji tedarik şirketi İSETAŞ da yer aldı. İSETAŞ yöneticileri, sanayicilere enerji tedariği çözümleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Birçok sanayi kuruluşunun ağırlandığı etkinlikte, İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın ve BEYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Şahin arasında “Enerji Yatırımları ve Enerji Verimliliği Danışmanlığı Hizmeti” içerikli iş birliği protokolü imzalandı.KENT YAŞAM


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272