banner332
banner246
isa karaarslan
isa karaarslan
14 Eylül 2021 Salı 20:11

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu’nun 17 Temmuz’da Turizmi Teşvik Kanunu’yla ilgili verdiği teklif 24 saat 26 dakikalık görüşmenin ardından AK Parti, MHP ve İYİ Parti ‘kabul’ oyu ile yasalaşmıştı. Yapılan değişikle Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile turizm merkezleri içinde yer alan korunan alanlarda her ölçekteki plan tekliflerinin, sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulması yönünde düzenleme yapılmıştı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP TBMM Grubu adına 26 maddelik kanunun 15 maddesinin iptali için partisi adına AYM’ye başvurdu. Altay başvurunun ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

CHP, Turizmi Teşvik Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali için AYM'ye  başvurdu: Yanan ormanlara bir kazma dahi vurursanız gök kubbeyi başınıza  yıkacağız | Independent Türkçe

CHP'li Altay’ın açıklamasından satır başları:

“SİZE O ALANI DAR EDECEĞİZ”

Temmuz, Ağustos ayında Türkiye büyük bir felaket yaşadı. Yangın ve sellerle uğraştık. AK Parti de ikinci felaketi, halkın ve turizmcilerin sorunlarını bir kenara bırakarak talan ve rant uygulamasına devam ederek gösterdi. Sayın Genel Başkanımızın bana söylediğini size söylemek istiyorum. Şunu herkes bilsin; yanan ormanlara bir kazma dahi vurdurtursanız gök kubbeyi başınıza yıkacağız. Size o alanı dar edeceğiz. Ormanları kendi haline bırakın, doğa kendini yenileyecektir. Siz uzak durun yeter.

TEK ADAMIN İNSAFINA VE İNİSİYATİFİNE TERK EDİLDİ”

Temmuz’un 18’inde orman, mera ve kıyıların yağmalanmasına yasal zemin hazırlayan bir kanun teklifi TBMM’de yasalaştı. Teklifin adı ama bu teklifle turizmin teşvik edilmesi şöyle dursun, orman kıyı ve meralar tek adamın insafına ve inisiyatifine terk edildi. CHP olarak her zaman halkın, devletin, ülkenin menfaatine ayrı bulduğumuz her kanunu, kararnameyi bu yüce mahkemeye taşımak bizim vatandaştan aldığımız görevdir.

“MERKEZİ İDARE İŞİ GÜCÜ BIRAKTI KIYIDAKİ ŞEZLONGLA ÇADIRLA UĞRAŞACAK”

Buraya sık gelmemiz, her konuda şikayet eden bir mantık değildir. Buraya sık gelme sebebimiz, AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın hukuku küçümseyen, yerle yeksan eden tavrıdır. 7334 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu 26 madde. Biz bunun 15’ini bugün Yüksek Mahkeme’ye teslim ettik. Bu kanunda turizmi teşvik yok. Yerel yönetimlerin kıyı ve turizm alanlarındaki yetkilerini Saray’a devretme var. Biz bunun için buradayız. Turizm merkezi tanımına, orman vakfına sahip araziler eklendi. Bütün ormanları turizm merkezi gören bir yaklaşım var. Kültür ve Turizm Geliştirme Bölgeleri’nin Cumhurbaşkanı tarafından tek başına ilan edilmesi kabul edilemez. Merkezi idare, işi gücü bıraktı kıyıdaki şezlongla çadırla uğraşacak.

“KIYILARI PEŞKEŞ ÇEKECEK”

Kıyılar herkesindir. Cumhurbaşkanı diyecek ki bir sahilde, ‘5’li çeteden bir turizmci burayı işletebilir’. Meraları turizme açacak ve ormanları doğal hayattan koparacak. Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgeleri’nin planlarını yapma, tadil etme yetkisi de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na veriliyor. Kıyı bandındaki bütün belediyelerimizin bu bölgelerde plan yapma, tadil etme yetkisi de Cumhurbaşkanı’nın şahsına devrediliyor. Böylece Sayın Cumhurbaşkanı, eşine, dostuna, 5’li çeteye, oraya giremeyen daha alt kategorideki müteahhitlere kıyıları peşkeş çekecek. Böylece turizm bölgelerinin kim tarafından ne kadar işletileceğine Cumhurbaşkanı karar verecek. Orman vasfına sahip arazilerde, mera ve kıyılarda, günübirlik geçici tesislerde ÇED raporu aranıp aranmaması da Beyefendi’nin iki dudağının arasında. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Yabancı bayraklı yatlara Türk karasularında ticaret imtiyazı veriyoruz. Yani 815 sayılı Kabotaj Kanunu’nu rafa kaldırıyoruz. Kabotaj Kanunu, Türkiye’de rafa kaldırılacak bir kanun değildir. Bu kuruluşa ve kurtuluşa ihanettir.

“ORMAN, KIYI VE MERALAR HEPİMİZİNDİR”

TBMM’de temmuz ayında yasalaşan kanun teklifinin Anayasa'ya aykırılığı sebebiyle başvurumuzu yaptık. Yüksek Mahkeme’nin iş yükü yoğunluğunu bilmekle beraber bu çok hassas konuda erken bir karar almasını da talep ediyoruz. Orman, kıyı ve meralar hepimizindir. Sadece insanlar değil hayvanlarındır, bitkilerindir. Dünyayı tek başımıza kullanmıyoruz. Tüm canlılarla ortaklaşmayı bilmek zorundayız."


Son Güncelleme: 14.09.2021 20:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner322

banner272