2019'da Cumhuriyet Halk Partisi yönetimine geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 yıllık görev süresi boyunca özellikle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun söylemleri çerçevesinde Cumhur İttifakı tarafından engellendiği ifade ediliyordu. 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimden bir kez daha galibiyetle ayrıldı ve bu yeni dönemde Meclis çoğunluğu da CHP'de olacak.

İBB Meclisi’nin yeni dönemin ikinci toplantısında, İBB yönetiminin yıllardır Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AK Parti tarafından karara bağlanmadan bekletilen borçlanma talepleri tek tek gündeme alındı.

İlk olarak; 2019 yılından beri komisyon bekletilen dosya oya sunuldu. 

Sosyal belediyeciliğin geldiği Çekmeköy’de indirimler başladı Sosyal belediyeciliğin geldiği Çekmeköy’de indirimler başladı

2015-2019 yıllarını kapsayan İBB’nin stratejik planında bulunan imar, çevre, kentsel dönüşüm, toplu ulaşım gibi projelerinde kullanılmak üzere 950 milyon TL’lik iç borçlanma yapılabilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi. İç borçlanma talebi, 5 yıl sonra meclisten onay alabildi.

METRO PROJESİ İÇİN BORÇLANMA TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Aynı şekilde 2020 yılından bu yana komisyonda bekleyen finansman ihtiyaçlarından kullanılmak üzere istenen 2 milyar 250 milyon liralık iç borçlanma talebi de mecliste kabul edildi.

Pandemi nedeniyle bozulan nakit akışını iyileştirilebilmesi için istenen ve 2021 yılından beri komisyonda bekleyen 1 milyar TL’lik iç borçlanma talebine de onay çıktı. 

Toplam 4.2 milyar TL’lik borçlanma talebi meclisten onay almış oldu.

“Kirazlı-Halkalı Metro Projesi”nin finansmanında kullanılmak üzere 2023 yılından bu yana komisyonda bekleyen 250 milyon 361 bin 766 dolarlık dış borçlanma için de İBB Başkanı’na yetki verildi. Yıllardır çoğunluk yetkisini kullanarak dosyaları komisyondan çıkartmayan AK Parti, kararlara “evet” oyu kullandı. Bütün teklifler oybirliği ile kabul edilmiş oldu.

MHP VE BBP'DEN YENİ MECLİS GRUBU

Meclis oturumu sırasında MHP ve BBP de ayrı grup kurma kararlarını açıkladılar. Seçimlere AKP listelerinden giren MHP’li meclis üyeleri Kürşat Kaşıkçı, Şule Hayal, Orkun Ayhan, Mehmet Celep ve Lokman Savaş kendi gruplarına geçtiler.

Meclis üyeleri Osman Tüfekçi ve Dursun Çağlayan da BBP grubunu oluşturdular. BBP’nin daha önce mecliste grubu bulunmuyordu. 

Editör: Editör Yazar