İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Yaşar Kemal Meydanı ve Esenyurt Haramidere Islahı 1. Etap Kavşak, Meydan Düzenlemesi ve Halk Buluşması”nda konuştu. Konuşma yapacağı platforma, Türk edebiyatının çınarlarından Yaşar Kemal’in, usta sanatçı Zülfü Livaneli tarafından bestelenen “Merhaba” şarkısı eşliğinde çıkan İmamoğlu, “Yaşar Kemal ne söylemiş? Zülfü Livaneli'nin notalarıyla dinlediniz. Dünyanın ucunda bir gül açılmış / efil efil esen yele merhaba / karanlığın sonu bir ulu şafak / sarp kayadan geçen yola merhaba” demiş. Yaşar Kemal, en sarp kayasına bile bu memleketin ‘merhaba’ demiş. Ben de canım ciğerim, komşum, hemşerim, sevgili Esenyurtlulara ‘merhaba’ diyorum. Yaşar Kemal Meydanı’na hoş geldiniz” dedi.

“KABİNE KİM? HA ŞU ANKARA'DAN GELEN 17 ARKADAŞ!”

Alanı dolduran ve kendisine sevgi gösterilerinde bulunan coşkulu kalabalığın ellerinde yükselen yaratıcı dövizleri tek tek okuyan İmamoğlu, “’İstanbul'a yakıştı Trabzon'un evladı’,  ‘İstanbul'da İmamoğlu Esenyurt'ta Ahmet Özer’, ‘İstanbul'un muhafızısın.’ İstanbul'un muhafızı, bütün İstanbul. Öyle değil mi? İstanbul'un haklarını koruyacak mıyız? Hak yemeyeceğiz, kimsenin hakkını da yedirmeyeceğiz. ‘Tam yol ileri’ diyor sevgili kızım benim. Aferin sana. ‘Başkanım evimiz riskli.’ Kesinlikle bu zor durumları biz çözeceğiz Gazi Mahallesi. ‘Kabine İmamoğlu'na karşı.’ Kabine kim? Ben tanımıyorum. Ha şu Ankara'dan gelen 17 arkadaş. Tamam, pardon, çıkaramadık pardon. ‘Sen mecnun ol, İstanbul zaten Leyla olur.’ Vallahi coşmuşsun Yeşilkent gençliği. Helal olsun sana” paylaşımlarında bulundu.

“BEYLİKDÜZÜ-SEFAKÖYÜ-YENİKAPI METRO HATTINI DA BEYLİKDÜZÜLÜ, ESENYURTLU BU KARDEŞİNİZ YAPACAK”

Esenyurt’u metroyla buluşturmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden İmamoğlu, “Buranın ilk metro hattını, tam gaz yapıyoruz. Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattının yüzde 40’ını bitirdik. Devam ediyoruz. Özellikle bu hattın Esenkent, Ardıçlı ve Esenyurt Meydan’daki durağı ile vatandaşlarımızı buradan ta İstanbul Boğazı'nın kıyısına, Kabataş'a bağlayacağız. Aynı şekilde Beylikdüzü-Sefaköyü-Yenikapı metro hattını da Beylikdüzülü, Esenyurtlu bu kardeşiniz yapacak, göreceksiniz. Ambarlı-Hadımköy ve Esenyurt-Saadetdere metro hatlarını çalışıyoruz. Bakın bu kardeşiniz, bizden önceki 25 yılda yapılan metro hattının yarısını, 5 yılda yaptı. Size söz; bu kardeşiniz 10 yılda, 50 yıllık iş yapacak, 50 yıllık. Aynı şekilde, İstanbul ulaşımında bir devrim olacak olan HIZRAY’ı yapacağız. HIZRAY'Iın anlamı şu sevgili hemşehrilerim: Sizi TÜYAP'tan, Esenyurt'tan ta Sabiha Gökçen'e, 75 kilometreyi 55 dakikada bir uçtan öbür uca bağlayacak. İstanbul tarihinin en büyük, en hızlı ekspres metro hattını da bu kardeşiniz yapacak” bilgilerini paylaştı.

“BUNLARIN TEK DERDİ; RANT”

Esenyurt'ta 2 kreş daha yapacaklarını belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Ama esas kreşleri, Esenyurt'a, Ahmet Özer Başkanım yapacak. Bakın; bunların derdi ne çocuktu ne kadındı ne anneydi ne de gençti. Bunların tek derdi; rant. Başka dertleri yoktur. Onun için Esenyurt'ta, bizden önce 30 bin konut mağduru yarattılar; sırf bir insan zengin olsun diye. Ama biz, bu eksiklikleri de gidereceğiz. Haramidere Yaşam Vadisi’nin birinci ve ikinci etaplarını tamamlayacağız. Esenyurt'ta Kent Lokantası aşacağız hızlıca. Bunları onlar yapabilir mi? Onların aklına siz gelir misiniz? Vatandaşımız bizim aklımızda, bizim yüreğimizde; ancak biz yaparız. Bunları onlar yapamaz. Çünkü sevgili Esenyurtlular, biz israf yapan değiliz. Onlar israfçı, biz icraatçıyız. Onlar rantçı, biz halkçıyız. 31 Mart tarihi, israfçıların ve rantçıların tarihe gömülme vakti. Hep birlikte, 31 Mart’ta bunları tarihe gömmeye hazır mıyız? İsraf ve ihanet dönemini tarihe gömmeye hazır mıyız? Bir avuç insana asla oy verilmesine müsaade etmeyin. Oylarınızı bölmeyin. Anlaştık mı? Oylarımızı bölmeyeceğiz. Oylarımızı ve güçlerimizi birleştireceğiz. Birlikte hareket edeceğiz. Anlaştık mı? Particilik yapma zamanı değil. Biz, halkçı İstanbul'un büyük ittifakıyız. Öyle değil miyiz?”

İstanbul Valisi Davut Gül’den Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyareti İstanbul Valisi Davut Gül’den Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyareti

“ONLAR, 2019’DAN BUGÜNE, HİÇ DEĞİŞMEDİLER”

“Onlar, 2019’dan bugüne, hiç değişmediler. Ama bizim birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozmaya çalışıyorlar. Bir olacak mıyız? İri olacak mıyız? Diri olacak mıyız? Akıllı olacak mıyız? Bunlara fırsat vermeyeceğiz, öyle değil mi? Onların gözünün gördüğü tek şey, çıkarları; bizim derdimiz, milletimiz. Dolayısıyla bir avuç israfçıya ve rantçıya fırsat vermeden, biz, vicdanlı, mert ve akıllıca, ahlaklıca, erdemlice bir döneme hazırlık yapıyoruz. Hep birlikte kazanmaya hazır mıyız? 31 Mart'ta mertlik kazanacak doğru mu? 31 Mart'ta particilik değil, birlikte, bir partinin değil, halkın zaferi olacak, tamam mı? Esenyurt, bunun en büyük yeri olacak. Tamam mı Esenyurt? Harika. Bu şehre, başta Esenyurt'a, ihanet ve zulüm edenleri, vatandaşı ayrıştıranları, biz bu 31 Mart'ta hep birlikte tarihe gömeceğiz. Hoşgörü ve kardeşlikle beraber kazanacağız. Yaşar Kemal ne diyor? Diyor ki; ‘Bir toplum, hoşgörüsü kadar güçlü, sağlam haklıdır, zulmü kadar zalim ve zayıftır.’ Onlar zulümleriyle bu şehri, bu ülkeyi, bu milleti zayıflatanlardır. Bir avuç zalim kaybedecek, halkın hoşgörüsü kazanacak. Halkın vicdanı kazanacak. Vicdan ittifakı kazanacak.”

Yaşar Kemal Meydanı, CHP Genel Başkan yardımcıları Volkan Demir, Özgür Karabat, CHP Parti Meclisi üyesi Berker Esen, CHP milletvekili Engin Altay, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, CHP Esenyurt Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Ahmet Özer, Başakşehir Belediye Başkan adayı Mesut Öksüz ve merhum Yaşar Kemal’in Ayşe Semiha Baban’ın katılımlarıyla resmen hizmete girmiş oldu.

Editör: Anıl Kılıçlı