31 Mart yerel seçimlerinin ardından İstanbul'da önemli bir başarı elde eden Cumhuriyet Halk Partisi, AK Partili yerel yöneticilerle diyalog kanalını geliştiriyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyükşehir belediye başkanı olarak ilçe belediyelere tebrik ziyaretlerine başlamıştı. CHP'li belediyelere ziyarette bulunan İmamoğlu, AK Partili belediyelere de tebrik ziyareti yapmaya başladı.

ÜMRANİYE'YE ZİYARET

İmamoğlu, ikinci kez aynı göreve seçilen Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ı makamında tebrik etti. Yıldırım’a tebriklerini ve başarı dileklerini ileten İmamoğlu, “Her ilçemizin kendine has bir pozisyonu var ve bu pozisyonu değerlendirirken, yerelden başlayarak değerlendirmek ve onu birlikte tasarlamanın gücünü bilen birisiyim. Bu manada umuyoruz ki; iyi bir koordinasyon, iyi bir iş birliği süreci ve masası oluşturalım” dedi. 

Büyükçekmece’yi ıhlamur kokusu sardı Büyükçekmece’yi ıhlamur kokusu sardı

“STRATEJİK PLANI, İLÇE BELEDİYELERİMİZLE BİRLİKTE OLUŞTURACAĞIZ”
Yeni döneme de 39 ilçe belediyesini sırayla ziyaret ederek başladıklarını aktaran İmamoğlu, “Onların gözünden Ümraniye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle nasıl çalışmalı ve neleri talep ediyor, neleri öngörüyor; bunları her ilçeyle, yaklaşık 2-2,5 saat vakit geçirerek, birebir katıldığım toplantılar yapıyoruz. Akabinde oluşturduğumuz görevlendirmelerle, sizin ilgili arkadaşlarımızla toplantı yapmalarını talep ediyoruz. Ve bunları çok hızlı yapıp, açıkçası temmuz ayına tümden yetiştirerek, bir öngörüyü oluşturup, ilk defa İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin stratejik plan olarak masaya getireceği bir süreci, bütün ilçe belediyeleriyle konuşup, tartışıp, bütçe ve icraat dengesini de oluşturup, sunmasını sağlayacağız. Ve bu paylaşımı, bu iş birliği zeminini, bunun evraka dönmüş halini de hem biz hem ilçe belediyeleri hem halkımız, 5 yıl boyunca da takip ediyor olacak. Daha gerçekçi, daha uygulanabilir olması şekliyle sonuçlanmasını arzu ediyoruz. Bu bağlamda, 39 ilçemizi geziyoruz” diye konuştu. 

YILDIRIM: BU GÜZEL ŞEHRE NE KADAR DOKUNURSAK

Yıldırım da İmamoğlu ve beraberindeki ekibin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti, şu sözlerle dile getirdi: 
“Çok değerli Başkanım, Ümraniye Belediyemize ve Ümraniye'mize şeref verdiniz, hoş geldiniz. O kadar yoğunluğunuz arasında bizleri de unutmadığınız için çok teşekkür ediyorum. 31 Mart'ta, Türkiye ve İstanbul’umuz önemli bir seçim geçirdi. Tekrar seçilip; İstanbul'a, bu güzel şehre birlikte, 39 ilçe olarak katacağımız hizmetlerden dolayı, hayırlı muvaffakiyetler diliyorum Cenab-ı Hak’tan. Tekrar hoş geldiniz. İnşallah bu yeni dönemde, 5 yıl içerisindeki dönemde, güzel hizmetleri hem de Büyükşehrimiz olarak hem ilçe belediyelerimiz olarak yaparız. Bu güzel şehre ne kadar dokunursak, çok işi var çünkü birlikte hizmete devam ederiz diye düşünüyorum.”

KAĞITHANE'DE ÖZTEKİN İLE BİR ARAYA GELDİ

İmamoğlu, aynı göreve ikinci kez seçilen Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin’i makamında tebrik etti. 31 Mart 2024 yerel seçimleri sonrasında göreve gelen 39 ilçe belediye başkanını tebrik ziyaretlerine devam ettiklerini belirten İmamoğlu, “İstanbul'un 39 ilçesinin gözünden, kendi ilçesinde Büyükşehir Belediyesi’yle paylaşmak istediği beklentileri ya da arzu ettiği projeleri dinliyoruz. Bu, aynı zamanda bizim adımıza her ilçeyi, ilçe belediyesi üzerinden, onların gözüyle görmek ve hissetmek. 39 ilçeyle yaptığımız bu ilk toplantı, sonrasındaki bir kısım toplantıların da takipçisi olacağımız bir şablonu önümüze koyuyor. Bu vesileyle arzumuz, temmuz ayı itibariyle tüm bu ön görüşmelerin bittiği ve ilçelerle beraber karar verilen şablonu, 5 yıl boyunca takip etmek; tabiri caizse, stratejik planımızın altlığını, 39 ilçemizle birlikte üretiyoruz” dedi. 

ÖZTEKİN: İNŞALLAH İLÇEMİZE VE İSTANBUL’A HİZMET ETMEYE GÜZELLİKLE DEVAM EDERİZ 

Öztekin de İmamoğlu ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti, “Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ‘hoş geldiniz’ diyoruz. Yeni dönem hayırlı olsun. Kağıthane'mize güzel hizmet etmeyi, vatandaşımızın beklentilerine cevap vermeyi, Büyükşehir’in yapması gerekenlerle el birliğiyle beraber yapmayı Rabbim nasip etsin’ diyoruz. Ekibinize, Genel Sekreterinize, Tonguç Bey'e -sağ olsun beraberiz- ilçe başkanımıza teşekkür ediyoruz. Kağıthane’miz için, İstanbul için hayırlı olsun diyoruz. İnşallah güzel hizmetlerle beraber ilçemize, İstanbul’a hizmet etmeye güzellikle devam ederiz” sözleriyle dile getirdi. 
Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Öztekin, kurum kurmaylarının karşılıklı katılımıyla, Kağıthane’nin sorunlarına ve çözüm yollarına dönük, ortak masa toplantısı gerçekleştirdi. 
 

Editör: Editör Yazar