Türkiye'deki kaçak sığınmacılarla ilgili İYİ Parti'den şok bir açıklama geldi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Türkiye'de yaşayan kaçak Afganlara ilişkin geçici koruma yasasının hazırlıklarının yapıldığını ifade etti.

Zorlu, “Şimdi duyuyoruz ki, ülkemizde yaşayan kaçak Afganlara iltica sistemine alınarak geçici koruma verilmesi için bir hazırlık yapılıyormuş. Afganistan vatandaşları, Türkiye’ye Pakistan ve İran üzerinden gelmektedir. İran ilk iltica ülkesi ve Afganlar için güvenli üçüncü ülkedir. Bu nedenle Türkiye’nin gerek ulusal mevzuatı, gerekse taraf olduğu milletlerarası antlaşmalar kapsamında; Afganları Türkiye’ye alma yükümlülüğü yoktur. Suriyeliler konusunda yapılan yanlışlar, Afgan vatandaşlar yönünden de yapılmamalı; ülkemizde bulunan Afganlar gerekli girişimler yapılarak ivedilikle ülkelerine iade edilmelidirler. Bakın buradan İYİ Parti olarak uyarıyoruz, bu yoldan dönün, bunu asla hayata geçiremezsiniz. Türk milleti olarak buna asla izin vermeyeceğiz. Konuyla ilgili tarafımca ilgili Bakanlığa bir soru önergesi de verdin. Bunun cevaplarını bekliyorum. Bu duyumun takipçisi olacağız” dedi.

Son dakika; Bakandan çağrı, iktidar belediyelerden borcunu istiyor Son dakika; Bakandan çağrı, iktidar belediyelerden borcunu istiyor

Editör: Editör Yazar